MECLİS BAŞKANI BELLİ OLDU
YENİ MECLİS BAŞKANI BİNALİ YILDIRIM OLDU
Tarih: 12.7.2018 17:35:06/ 227okunma / 0yorum

 

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz´ın başkanlığında toplanan Genel Kurul´da yapılan oylamada, eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP´nin de desteğiyle TBMM´nin yeni başkanı seçildi.

İlk iki turda Meclis Başkanı seçilebilmek için gerekli olan sayıya ulaşılamadı.

1. TUR OYLAMA

Birinci tur oylamada 581 milletvekili oy kullandı. Buna göre MHP´nin de desteklediği AK Parti´nin adayı Binali Yıldırım 331 oy aldı. 

CHP´nin adayı Erdoğan Toprak 134 oyla ikinci sırada yer alırken diğer adayların oy dağılımı şöyle oldu:

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş 65, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu 43, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam 4...

4 oy ise geçersiz sayıldı.

2. TUR OYLAMA

İkinci tur oylamada AK Parti´nin adayı Binali Yıldırım 336 oy aldı.

CHP´nin adayı Erdoğan Toprak 131 oyla ikinci sırada yer alırken diğer adayların oy dağılımı şöyle oldu:

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş 65, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu 43, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam 4...

3. TUR OYLAMA

Birinci ve ikinci turda adaylar, seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamayınca 3. tura geçildi. Oylama sonucunda 335 oyla salt çoğunluk sağlayan Binali Yıldırım yeni Meclis Başkanı oldu.

ÜÇÜNCÜ TURDA SALT ÇOĞUNLUK

Gizli oyla yapılan Meclis Başkanı seçiminde ilk turda ve ikinci turda üye tamsayısının üçte ikisi (400 oy), üçüncü turda ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranıyor.

Meclis aritmetiğine göre üçüncü turda MHP´nin de desteğini alacak AK Parti İzmir Milletvekili Yıldırım´ın Meclis Başkanı seçilmesi öngörülüyor.

MHP, AK PARTİ´NİN ADAYINI DESTEKLEDİ

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, TBMM Başkanı adayı gösterildi.

MHP, Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti´nin adayı Yıldırım´ı destekleme kararı aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican, TBMM Başkan adayları da Genel Kurul´da yerini aldı.

Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman da Genel Kurul´u locadan takip ediyor.

 

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, Srebrenitsa´da yaşanan soykırımın yıl dönümü olduğunu belirterek, "Kadını, yaşlısı, genci, çocuğu ayırt edilmeden en az 8372 Boşnakın katledilmesinin acısı hafızalarımızda tazeliliğini korumaktadır. BM tarafından güvenli bölge ilan edilen ve barış gücü konuşlandırılan bu bölgede bu soykırımın yaşanmış olmasından, uluslararası örgütler ile devletler tarafından alınması gereken dersler vardır. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyor, bu soykırımın faillerini lanetliyorum. Bir daha böyle olayların yaşanmamasını temenni ediyorum"değerlendirmesinde bulundu.

Genel Kurul´da daha sonra Danışma Kurulu önerisi kabul edildi. Genel Kurul, Cuma günü saat 15.00´te toplanarak gündemindeki konuları görüşecek.Video Tarihi: 12.7.2018 18:53:18
Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.4177
EURO
6.1310
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi