BAŞBAKAN DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI DEĞERLENDİRDİ
BAŞBAKAN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI
Tarih: 24.5.2018 13:13:59/ 144okunma / 0yorum

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM GELENEKSEL MÜSİAD ANKARA İFTAR PROGRAMINA KATILDI… DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI VE MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARINI DEĞERLENDİREN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU DA YAPTI.

YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım, “Kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaların, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. 
Başbakan Binali Yıldırım, Geleneksel MÜSİAD Ankara İftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Yıldırım, dövizdeki dalgalanmaya ilişkin, “Türkiye serbest ekonomi uygulayan bir ülke. Bu durumun değişmesi söz konusu değildir. Serbest piyasa ekonomisi her şart ve halde devam edecektir. Bugünlerde bir takım tezviratlar var; sermayeye kontrol gelecek, sabit kura geçilecek gibi akla ziyan dedikodular almış başını gidiyor. Türkiye bunu hak etmiyor. Hükümet iş başındadır, konularına hakimdir. Mali politikalarda zerre kadar sapma söz konusu değildir. Maliye Bakanlığımız ödenecek her kuruşun nasıl karşılanacağının hesabını yapmıştır ve buna göre uygulamalarımız devam edecektir. Döviz kuru artıyor, haklı olarak vatandaşta soruyor, döviz kuru artınca biz ne yapacağız? İşinize devam edeceksiniz. O kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Merkez Bankasının yaptığı, yapacağı işler var, bu para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaları, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz. Bunu geçen sene aldık ve gösterdik. 2017 için neler söylendiğini hatırlayın, ne kadar moral bozucu bir tablo çizildiğini hatırlayın ama günün sonunda ülkemiz büyüdü, firmalarımız büyüdü. Sadece geçen sene 1.5 milyon yeni istihdam sağladık. Bizim son 10 yılda sağladığımız istihdam AB ülkelerinin sağladığı istihdamdan daha fazla. Etrafta adeta ateş çemberi olmasına rağmen Türkiye, AB ve ABD ile de ilişkilerimizin mükemmel olduğu söylenemez. Sorunların kaynağı da biz değiliz. Sizin ülkenizi, milletinizi parçalamaya çalışan, topraklarınıza göz dikmiş, istikrarsızlık getirmeye azmetmiş terör örgütlerine kol kanat gererseniz 15 Temmuz darbesini yaptıranı başüstünde ağırlarsanız Türkiye´den dostluk beklemeyin. Türkiye dik durduğu için, milletinin, bölgedeki halkların hakkını, hukukunu koruduğu için hazımsızlık var. Olay bundan ibaret yoksa ekonomik gerçeklik bakımında gelişmiş ülkelerin daha önünde bir Türkiye var. Türkiye dünyaya entegre olmuş bir ülkedir. Hiç kimse Türkiye´nin kapılarını dünyaya kapatmasını beklemesin” ifadelerini kullandı. 

“KURDAKİ HAREKETLİLİK KONUSU GEÇİCİDİR” 
“Öyle kur sabitlenecekmiş, sermayeye müdahale edilecekmiş, paralara el konulacakmış gibi akla ziyan dedikodular yayılıyor” diyerek konuşmasını sürdüren Yıldırım, “Maalesef seçime giderken siyasi rakiplerimiz ´dolar şu kadar oldu´ diye neredeyse zil takıp oynamadıkları kaldı. Ballandıra ballandıra ´daha da artacak daha da artacak...´ Artacak da sana ne faydası olacak. İktidara talip oluyorsan senin doların geçici dalgalanmasından bir çıkarcılık yapman vatanseverlik değildir. Vatanseverlik, ülkemiz üzerinde oyun oynamaya çalışanlara hep birlikte karşı koymaktır. Bizi ölçüsüz vaatle suçlayanlar vaktiyle şimdi endazeyi kaçırdılar. Adeta yarışa girdiler vaatlerde. Her gün yeni bir vaat. İyi de tamam dilin kemiği yok, söylersin. Güneşi sağ elinize vereceğim, ayıda sağ elinize vereceğim söyle. Ama önemli olan alıcı var mı ona bakacaksın. Biz vatandaşlarımıza karşı hep doğruları söyledik. İnsanların hayalini gerçeğe dönüştüren işler yaptık. Şimdi ise hedef Türkiye´nin bu kazanımlarını ortadan kaldırmak. Yağma yok, karşınızdaki Recep Tayyip Erdoğan ve onun arkadaşları. Bugüne kadar nasıl püskürttüysek bundan sonra da bu saldırıları püskürtürüz. Tedbirlerimizi alıyoruz rahat olun. 10 Haziran´da 2018 büyümesi açıklanacak. Göreceksiniz, 2018 ilk çeyrek büyümesi yüzümüzü güldürecek. Özet, 2018, 2019´da büyümeye devam. Yüzde 5-6 büyümezsek hedeflediğimiz milli geliri gerçek anlamda beklediğimiz ihracat hedeflerini gerçekleştiremeyiz. Üreterek büyümeye mecburuz, ihracatımızı arttırarak büyümeye mecburuz, turizmi daha da arttırarak büyümeye mecburuz. Her bakımdan ülkemizin potansiyeli büyük, imkanlarımız var, hepsinin üstesinden geleceğiz. Kurdaki hareketlilik konusu geçicidir. Birkaç ay içerisinde petrol fiyatı 80 dolara yaklaştı, birkaç ay içerisinde ABD faizi 3.40´a geldi. Bunlar bizim kontrolümüzde olan gelişmeler değil. Bunların getirdiği bir olumsuzluk var ama onun dışındakiler tamamen seçim ortamında Türkiye´deki piyasaları bozmaya yönelik teşebbüslerdir, iç ve dış kaynaklı teşebbüslerdir. Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı, yapmaya devam edecek. Hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Video Tarihi: 24.5.2018 13:47:59
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
STARWOOD´TAN EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINA DESTEK
STARWOOD´TAN EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINA DESTEK
İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINI YANITSIZ BIRAKMADI...
“TÜRK SİYAH İNCİRİ”NDE HASAT ERKEN BAŞLADI
“TÜRK SİYAH İNCİRİ”NDE HASAT ERKEN BAŞLADI
Erken olgunlaşma dolayısıyla 7 Ağustos´ta yurt dışı pazarına sunuldu.
YALOVA ARMUTLU´DA KURULAN ORGANİK PAZARA YOĞUN İLGİ
YALOVA ARMUTLU´DA KURULAN ORGANİK PAZARA YOĞUN İLGİ
Bursa ve İstanbul´dan vatandaşlar organik ürünler almak için pazarın yolunu tutuyor.
HAZİRAN AYINDA CARİ AÇIK AZALDI
HAZİRAN AYINDA CARİ AÇIK AZALDI
Bir önceki yılın aynı ayına göre 818 milyon dolar azalarak 2 milyar 973 milyon dolar olarak gerçekleşti
MÜHENDİSLER İŞİ TARLADA VE ÇİFTLİKTE ÖĞRENİYOR
MÜHENDİSLER İŞİ TARLADA VE ÇİFTLİKTE ÖĞRENİYOR
Öğrencilere hem teorik hem pratik eğitim veriliyor
MEYVEDEKİ YÜKSEK KALİTE ÜRETİCİYİ MUTLU ETTİ
MEYVEDEKİ YÜKSEK KALİTE ÜRETİCİYİ MUTLU ETTİ
Armutta rusya ve avrupa´ya önemli ihracat
65 YAŞ AYLIĞI ALANLARA MÜJDE!
65 YAŞ AYLIĞI ALANLARA MÜJDE!
Hem ayda bir hem de zamlı ödenecek.
DOLAR YİNE UÇTU!
DOLAR YİNE UÇTU!
Euro´da rekor kırdı
BURSA SİYAHINA YASAK DARBESİ
BURSA SİYAHINA YASAK DARBESİ
Satamadıkları olgunlaşan incirlerinin önünde isyan etti
REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRILIYOR
REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRILIYOR
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı
VERGİ VE BORÇ YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILDI
VERGİ VE BORÇ YAPILANDIRMADA SÜRE UZATILDI
Bu yapılandırmadan kimler faydalanabiliyor?
TÜRKİYE´NİN DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI
TÜRKİYE´NİN DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI
Türkiye´nin turizm geliri yüzde 30 arttı.
HESAP İŞLETİM ÜCRETİNE İPTAL
HESAP İŞLETİM ÜCRETİNE İPTAL
DANIŞTAY, "HESAP İŞLETİM ÜCRETİ" ALMASINI DÜZENLEYEN YÖNETMELİK HÜKMÜNÜ İPTAL ETTİ.
FIRINLAR PROTESTO İÇİN ‘SUSAMSIZ SİMİT´ SATTI
FIRINLAR PROTESTO İÇİN ‘SUSAMSIZ SİMİT´ SATTI
Susam fiyatlarından artış esnafın belini büktü
EKMEĞE ZAM YAPILDI
EKMEĞE ZAM YAPILDI
Tezgaha ne kadar yansıyacağına odaların karar vereceğini söyledi
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Bursa
Parçalı bulutlu
Bugün
31 / 21 °C
Güneşli
Pazar
32 / 18 °C
Güneşli
Pazartesi
31 / 19 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi