BAŞBAKAN DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI DEĞERLENDİRDİ
BAŞBAKAN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI
Tarih: 24.5.2018 13:13:59/ 188okunma / 0yorum

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM GELENEKSEL MÜSİAD ANKARA İFTAR PROGRAMINA KATILDI… DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI VE MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARINI DEĞERLENDİREN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU DA YAPTI.

YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım, “Kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaların, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. 
Başbakan Binali Yıldırım, Geleneksel MÜSİAD Ankara İftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Yıldırım, dövizdeki dalgalanmaya ilişkin, “Türkiye serbest ekonomi uygulayan bir ülke. Bu durumun değişmesi söz konusu değildir. Serbest piyasa ekonomisi her şart ve halde devam edecektir. Bugünlerde bir takım tezviratlar var; sermayeye kontrol gelecek, sabit kura geçilecek gibi akla ziyan dedikodular almış başını gidiyor. Türkiye bunu hak etmiyor. Hükümet iş başındadır, konularına hakimdir. Mali politikalarda zerre kadar sapma söz konusu değildir. Maliye Bakanlığımız ödenecek her kuruşun nasıl karşılanacağının hesabını yapmıştır ve buna göre uygulamalarımız devam edecektir. Döviz kuru artıyor, haklı olarak vatandaşta soruyor, döviz kuru artınca biz ne yapacağız? İşinize devam edeceksiniz. O kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Merkez Bankasının yaptığı, yapacağı işler var, bu para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaları, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz. Bunu geçen sene aldık ve gösterdik. 2017 için neler söylendiğini hatırlayın, ne kadar moral bozucu bir tablo çizildiğini hatırlayın ama günün sonunda ülkemiz büyüdü, firmalarımız büyüdü. Sadece geçen sene 1.5 milyon yeni istihdam sağladık. Bizim son 10 yılda sağladığımız istihdam AB ülkelerinin sağladığı istihdamdan daha fazla. Etrafta adeta ateş çemberi olmasına rağmen Türkiye, AB ve ABD ile de ilişkilerimizin mükemmel olduğu söylenemez. Sorunların kaynağı da biz değiliz. Sizin ülkenizi, milletinizi parçalamaya çalışan, topraklarınıza göz dikmiş, istikrarsızlık getirmeye azmetmiş terör örgütlerine kol kanat gererseniz 15 Temmuz darbesini yaptıranı başüstünde ağırlarsanız Türkiye´den dostluk beklemeyin. Türkiye dik durduğu için, milletinin, bölgedeki halkların hakkını, hukukunu koruduğu için hazımsızlık var. Olay bundan ibaret yoksa ekonomik gerçeklik bakımında gelişmiş ülkelerin daha önünde bir Türkiye var. Türkiye dünyaya entegre olmuş bir ülkedir. Hiç kimse Türkiye´nin kapılarını dünyaya kapatmasını beklemesin” ifadelerini kullandı. 

“KURDAKİ HAREKETLİLİK KONUSU GEÇİCİDİR” 
“Öyle kur sabitlenecekmiş, sermayeye müdahale edilecekmiş, paralara el konulacakmış gibi akla ziyan dedikodular yayılıyor” diyerek konuşmasını sürdüren Yıldırım, “Maalesef seçime giderken siyasi rakiplerimiz ´dolar şu kadar oldu´ diye neredeyse zil takıp oynamadıkları kaldı. Ballandıra ballandıra ´daha da artacak daha da artacak...´ Artacak da sana ne faydası olacak. İktidara talip oluyorsan senin doların geçici dalgalanmasından bir çıkarcılık yapman vatanseverlik değildir. Vatanseverlik, ülkemiz üzerinde oyun oynamaya çalışanlara hep birlikte karşı koymaktır. Bizi ölçüsüz vaatle suçlayanlar vaktiyle şimdi endazeyi kaçırdılar. Adeta yarışa girdiler vaatlerde. Her gün yeni bir vaat. İyi de tamam dilin kemiği yok, söylersin. Güneşi sağ elinize vereceğim, ayıda sağ elinize vereceğim söyle. Ama önemli olan alıcı var mı ona bakacaksın. Biz vatandaşlarımıza karşı hep doğruları söyledik. İnsanların hayalini gerçeğe dönüştüren işler yaptık. Şimdi ise hedef Türkiye´nin bu kazanımlarını ortadan kaldırmak. Yağma yok, karşınızdaki Recep Tayyip Erdoğan ve onun arkadaşları. Bugüne kadar nasıl püskürttüysek bundan sonra da bu saldırıları püskürtürüz. Tedbirlerimizi alıyoruz rahat olun. 10 Haziran´da 2018 büyümesi açıklanacak. Göreceksiniz, 2018 ilk çeyrek büyümesi yüzümüzü güldürecek. Özet, 2018, 2019´da büyümeye devam. Yüzde 5-6 büyümezsek hedeflediğimiz milli geliri gerçek anlamda beklediğimiz ihracat hedeflerini gerçekleştiremeyiz. Üreterek büyümeye mecburuz, ihracatımızı arttırarak büyümeye mecburuz, turizmi daha da arttırarak büyümeye mecburuz. Her bakımdan ülkemizin potansiyeli büyük, imkanlarımız var, hepsinin üstesinden geleceğiz. Kurdaki hareketlilik konusu geçicidir. Birkaç ay içerisinde petrol fiyatı 80 dolara yaklaştı, birkaç ay içerisinde ABD faizi 3.40´a geldi. Bunlar bizim kontrolümüzde olan gelişmeler değil. Bunların getirdiği bir olumsuzluk var ama onun dışındakiler tamamen seçim ortamında Türkiye´deki piyasaları bozmaya yönelik teşebbüslerdir, iç ve dış kaynaklı teşebbüslerdir. Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı, yapmaya devam edecek. Hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Video Tarihi: 24.5.2018 13:47:59
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KREDİ FAİZLERİ ARTTI, OTOMOBİL SATIŞLARI DÜŞTÜ
KREDİ FAİZLERİ ARTTI, OTOMOBİL SATIŞLARI DÜŞTÜ
Vatandaşlar satışların düşmesinden oldukça dertli
TÜKETİCİLERDEN "DÖVİZ DÜŞTÜ FİYATLARI İNDİRİN" ÇAĞRISI
TÜKETİCİLERDEN "DÖVİZ DÜŞTÜ FİYATLARI İNDİRİN" ÇAĞRISI
Kurlardaki düşüse bağlı olarak indirim yapılması çağırısnda bulundu
BAKAN ALBAYRAK ‘TÜRKİYE 2023 ZİRVESİ´NDE KONUŞTU
BAKAN ALBAYRAK ‘TÜRKİYE 2023 ZİRVESİ´NDE KONUŞTU
“Ekonomide dengelenme başladı”
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI!
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI!
Yeni oranlar dikkat çekiyor
“EKONOMİDE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI”
“EKONOMİDE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI”
Bakan Albayrak Milletvekillerine Sunum Yaptı
"TÜRK LİRASI İLE SÖZLEŞME" DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI
"TÜRK LİRASI İLE SÖZLEŞME" DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI
"Türk Lirası ile sözleşme" dönemi resmen başladı
DOLAR HAFTAYA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
DOLAR HAFTAYA DÜŞÜŞLE BAŞLADI
Gözler piyasalara çevrildi
AĞUSTOS AYI DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
AĞUSTOS AYI DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
En fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu
BAKAN ALBAYRAK YENİ EKONOMİ PROGRAMI´NI AÇIKLADI
BAKAN ALBAYRAK YENİ EKONOMİ PROGRAMI´NI AÇIKLADI
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi´nde Yeni Ekonomi Programı açıkladı.
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İstihdam sayısı arttı
YEDİVEREN ÇİLEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
YEDİVEREN ÇİLEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Bu yıl 5 liradan alıcı buluyor
İNEGÖL EDEBEY´DE ELMA HASADI BAŞLADI
İNEGÖL EDEBEY´DE ELMA HASADI BAŞLADI
Bu sene 5 bin ton rekolte bekleyen üreticiler bu durumda bir hayli memnun
TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDAKİ DEV ANLAŞMA İMZALANDI
TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDAKİ DEV ANLAŞMA İMZALANDI
Ekonomik ortaklık anlaşması imzalandı
ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.
İNEGÖL TARIM FUARININ NABZI KANAL 16´DA EKRANLARINDA ATTI
İNEGÖL TARIM FUARININ NABZI KANAL 16´DA EKRANLARINDA ATTI
7. İNEGÖL TARIM, MEYVECİLİK VE FİDANCILIK FUARININ NABZI KANAL 16 EKRANLARINDA ATTI. SEKTÖR TEMSİLCİLERİ VE MÜHENDİSLER KANAL 16 ARACILIĞI İLE HEM FİRMALARINI HEM DE FUARI İZLEYİCİLERE AKTARMA FIRSATI BULDU
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Bursa
Bulutlu
Bugün
20 / 11 °C
Sağanak
Çarşamba
18 / 10 °C
Sağanak
Perşembe
12 / 5 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi