BAŞBAKAN DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI DEĞERLENDİRDİ
BAŞBAKAN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI
Tarih: 24.5.2018 13:13:59/ 88okunma / 0yorum

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM GELENEKSEL MÜSİAD ANKARA İFTAR PROGRAMINA KATILDI… DÖVİZ KURUNDAKİ DALGALANMAYI VE MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARINI DEĞERLENDİREN YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU DA YAPTI.

YILDIRIM VATANSEVERLİK VURGUSU YAPTI

Başbakan Binali Yıldırım, “Kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaların, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. 
Başbakan Binali Yıldırım, Geleneksel MÜSİAD Ankara İftar programına katıldı. Burada bir konuşma yapan Yıldırım, dövizdeki dalgalanmaya ilişkin, “Türkiye serbest ekonomi uygulayan bir ülke. Bu durumun değişmesi söz konusu değildir. Serbest piyasa ekonomisi her şart ve halde devam edecektir. Bugünlerde bir takım tezviratlar var; sermayeye kontrol gelecek, sabit kura geçilecek gibi akla ziyan dedikodular almış başını gidiyor. Türkiye bunu hak etmiyor. Hükümet iş başındadır, konularına hakimdir. Mali politikalarda zerre kadar sapma söz konusu değildir. Maliye Bakanlığımız ödenecek her kuruşun nasıl karşılanacağının hesabını yapmıştır ve buna göre uygulamalarımız devam edecektir. Döviz kuru artıyor, haklı olarak vatandaşta soruyor, döviz kuru artınca biz ne yapacağız? İşinize devam edeceksiniz. O kuru yönetecek, kontrol altına alacak mekanizmalar bizdedir. Merkez Bankasının yaptığı, yapacağı işler var, bu para politikaları ile ilgili finans sektörünün kararları ile ilgili merkez üzerine düşen görevi yapacak, bizde piyasaları, reel sektörün ihtiyaçlarını dikkate alarak ilave tedbirlerimizi alıyoruz. Bunu geçen sene aldık ve gösterdik. 2017 için neler söylendiğini hatırlayın, ne kadar moral bozucu bir tablo çizildiğini hatırlayın ama günün sonunda ülkemiz büyüdü, firmalarımız büyüdü. Sadece geçen sene 1.5 milyon yeni istihdam sağladık. Bizim son 10 yılda sağladığımız istihdam AB ülkelerinin sağladığı istihdamdan daha fazla. Etrafta adeta ateş çemberi olmasına rağmen Türkiye, AB ve ABD ile de ilişkilerimizin mükemmel olduğu söylenemez. Sorunların kaynağı da biz değiliz. Sizin ülkenizi, milletinizi parçalamaya çalışan, topraklarınıza göz dikmiş, istikrarsızlık getirmeye azmetmiş terör örgütlerine kol kanat gererseniz 15 Temmuz darbesini yaptıranı başüstünde ağırlarsanız Türkiye´den dostluk beklemeyin. Türkiye dik durduğu için, milletinin, bölgedeki halkların hakkını, hukukunu koruduğu için hazımsızlık var. Olay bundan ibaret yoksa ekonomik gerçeklik bakımında gelişmiş ülkelerin daha önünde bir Türkiye var. Türkiye dünyaya entegre olmuş bir ülkedir. Hiç kimse Türkiye´nin kapılarını dünyaya kapatmasını beklemesin” ifadelerini kullandı. 

“KURDAKİ HAREKETLİLİK KONUSU GEÇİCİDİR” 
“Öyle kur sabitlenecekmiş, sermayeye müdahale edilecekmiş, paralara el konulacakmış gibi akla ziyan dedikodular yayılıyor” diyerek konuşmasını sürdüren Yıldırım, “Maalesef seçime giderken siyasi rakiplerimiz ´dolar şu kadar oldu´ diye neredeyse zil takıp oynamadıkları kaldı. Ballandıra ballandıra ´daha da artacak daha da artacak...´ Artacak da sana ne faydası olacak. İktidara talip oluyorsan senin doların geçici dalgalanmasından bir çıkarcılık yapman vatanseverlik değildir. Vatanseverlik, ülkemiz üzerinde oyun oynamaya çalışanlara hep birlikte karşı koymaktır. Bizi ölçüsüz vaatle suçlayanlar vaktiyle şimdi endazeyi kaçırdılar. Adeta yarışa girdiler vaatlerde. Her gün yeni bir vaat. İyi de tamam dilin kemiği yok, söylersin. Güneşi sağ elinize vereceğim, ayıda sağ elinize vereceğim söyle. Ama önemli olan alıcı var mı ona bakacaksın. Biz vatandaşlarımıza karşı hep doğruları söyledik. İnsanların hayalini gerçeğe dönüştüren işler yaptık. Şimdi ise hedef Türkiye´nin bu kazanımlarını ortadan kaldırmak. Yağma yok, karşınızdaki Recep Tayyip Erdoğan ve onun arkadaşları. Bugüne kadar nasıl püskürttüysek bundan sonra da bu saldırıları püskürtürüz. Tedbirlerimizi alıyoruz rahat olun. 10 Haziran´da 2018 büyümesi açıklanacak. Göreceksiniz, 2018 ilk çeyrek büyümesi yüzümüzü güldürecek. Özet, 2018, 2019´da büyümeye devam. Yüzde 5-6 büyümezsek hedeflediğimiz milli geliri gerçek anlamda beklediğimiz ihracat hedeflerini gerçekleştiremeyiz. Üreterek büyümeye mecburuz, ihracatımızı arttırarak büyümeye mecburuz, turizmi daha da arttırarak büyümeye mecburuz. Her bakımdan ülkemizin potansiyeli büyük, imkanlarımız var, hepsinin üstesinden geleceğiz. Kurdaki hareketlilik konusu geçicidir. Birkaç ay içerisinde petrol fiyatı 80 dolara yaklaştı, birkaç ay içerisinde ABD faizi 3.40´a geldi. Bunlar bizim kontrolümüzde olan gelişmeler değil. Bunların getirdiği bir olumsuzluk var ama onun dışındakiler tamamen seçim ortamında Türkiye´deki piyasaları bozmaya yönelik teşebbüslerdir, iç ve dış kaynaklı teşebbüslerdir. Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı, yapmaya devam edecek. Hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Video Tarihi: 24.5.2018 13:47:59
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 İŞSİZLİK ORANLARI DEĞİŞTİ!
İŞSİZLİK ORANLARI DEĞİŞTİ!
Türkiye İstatistik Kurumu işsizlik oranlarını açıkladı
BURSA´NIN DAĞ KİRAZI 8 LİRADAN İHRAÇ EDİLMEYİ BEKLİYOR
BURSA´NIN DAĞ KİRAZI 8 LİRADAN İHRAÇ EDİLMEYİ BEKLİYOR
Türkiye´nin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan Napolyon cinsi kiraz bu yıl 7-8 TL´den ihraç edilmeyi bekliyor.
TÜRKİYE´NİN ÖNCÜSÜ OLACAK
TÜRKİYE´NİN ÖNCÜSÜ OLACAK
40 milyar dolarlık ihracat hedefiyle hızla hayata geçiyor
CARİ AÇIK RAKAMLARI AÇIKLANDI
CARİ AÇIK RAKAMLARI AÇIKLANDI
Nisan 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI
BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI
TÜRKİYE EKONOMİSİ İLK ÇEYREKTE YÜZDE 7,4 BÜYÜDÜ
EMEKLİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR
EMEKLİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR
Bağkur ve emekli sandığı bugün, ssk emeklileri yarın alacak
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
Merkez Bankası politika faiz oranını değiştirdi
85 BİN TAŞERONA DAHA KADRO YOLU AÇILIYOR
85 BİN TAŞERONA DAHA KADRO YOLU AÇILIYOR
Hükümet, kadro alamayan taşeronlar için de çalışma başlattı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN ‘KUR´ AÇIKLAMASI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN ‘KUR´ AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Meclis´i kanun çıkarma konusunda tek merci haline getiriyoruz” dedi.
EMEKLİLERE MÜJDE! O TARİH ÖNE ALINDI
EMEKLİLERE MÜJDE! O TARİH ÖNE ALINDI
Bakan Julide Sarıeroğlu açıkladı...
MERKEZ BANKASI´NDAN FAİZ KARARI
MERKEZ BANKASI´NDAN FAİZ KARARI
DOLARIN İLK TEPKİSİ SERT DÜŞÜŞ ŞEKLİNDE OLDU
“KURDAKİ DALGALANMALARIN EKONOMİK GERÇEKLİKLERLE İLGİSİ YOK”
“KURDAKİ DALGALANMALARIN EKONOMİK GERÇEKLİKLERLE İLGİSİ YOK”
"Halkıma sesleniyorum, yerli paranızı, dövize değiştirmeyin. Yerlilik budur, vatanseverlik budur."
TÜRK LİRASI DOLAR VE EURO KARŞISINDA DEĞER KAYBETTİ
TÜRK LİRASI DOLAR VE EURO KARŞISINDA DEĞER KAYBETTİ
PİYASALARDAKİ SON DURUMU SİZLER İÇİN ARAŞTIRDIK
İŞ YERİ TESLİMLERİNDE KDV ORANI DÜŞÜRÜLDÜ
İŞ YERİ TESLİMLERİNDE KDV ORANI DÜŞÜRÜLDÜ
İş yeri teslimlerinde uygulanan KDV oranı 31 Ekim´e kadar yüzde 18´den yüzde 8´ düşürüldü.
İÇ FISTIK RAMAZAN´IN BAŞLAMASIYLA 220 LİRAYA ÇIKTI
İÇ FISTIK RAMAZAN´IN BAŞLAMASIYLA 220 LİRAYA ÇIKTI
Antep fıstığı fiyatları 2 ayda 90 liradan 220 lirayı görünce tatlıcılar isyan edip fıstıklı tatlı satmama kararı aldı.
DOLAR
4.7524
EURO
5.4833
Bursa
Fırtına
Bugün
25 / 19 °C
Fırtına
Cuma
25 / 17 °C
Fırtına
Cumartesi
26 / 15 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi