‘İMAR BARIŞI´ BTSO´DA ELE ALINDI
“Yapı Kayıt Belgesi Başvurusunda E-Devlet Şifrenizi Kimseyle Paylaşmayın”
Tarih: 6.7.2018 15:47:51/ 249okunma / 0yorum

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 13 milyon yapıyı ilgilendiren ‘İmar Barışı´ sürecini ele aldı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Bursa´da 80 bini konut, 8 bini ticari yapı için İmar Barışı başvurusu yapıldığını söyledi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, ‘Yapı  Kayıt Belgesi´nin sadece kayıt amaçlı olduğunu, tapu anlamına gelmediğini belirterek, “Her yapı kayıt belgesi alan, kat mülkiyetine geçecek algısı doğru değil. Kat mülkiyeti için şartların olgunlaşması lazım.” dedi.

 

BTSO Altıparmak Hizmet Binası´nda düzenlenen basın toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, ‘Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar´ başlıklı tebliğin 6 Haziran tarihinde Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Yapılan düzenlemenin 13 milyon yapıyı ve yaklaşık 40 milyonluk nüfusu ilgilendirdiğini kaydeden Şenocak, “Türkiye´deki toplam 26 milyon yapı stoğunun ancak yüzde 35´inin imara uygun olduğu biliniyor. Bu noktada uygulamaya alınan ‘İmar Barışı´, vatandaşlarımızın devlet ile arasındaki ihtilaflarının sona erdirilmesi ve yaşanan ekonomik sorunların kökten çözülmesi adına önemli bir adım oldu.” diye konuştu.

 

BURSA EN FAZLA BAŞVURU YAPAN 4. İL

1 aylık sürede ‘Yapı Kayıt Belgesi´ almak için başvuran yapı sahibi sayısının 1,8 milyonu aşmasının uygulamanın gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden Şenocak, “Bursa´da 1,1 milyon yapıdan yaklaşık 600 bininin imar ve ruhsat sorunu olduğu öngörülüyor. 80 bini konut olmak üzere toplamda 88 bin imar barışı başvurusunun bulunduğu Bursa; İstanbul, Ankara ve Konya´nın ardından Türkiye´de imar barışına en fazla başvuru yapılan 4. il konumunda yer alıyor. Bu anlamda imar barışının Bursa´daki imar sorununun çözümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 /resimler/2018-7/6/1550079585855.jpg

“E-DEVLET ŞİFRENİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN”

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Cemalleddin Başaran, Türkiye´de ‘İmar Barışı´ ile ilgili düzenleme ve esaslarla ilgili halkı bilinçlendirmeye yönelik toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Şu anda Bursa´da 80 bin tane bağımsız birim, 8 bine yakın da ticari mekan için başvuru yapıldığına dikkati çeken Başaran, İmar Barışı´nı fırsat bilen dolandırıcılara karşı önemli bir uyarıda bulundu. Başaran, “E-devlet şifrelerini alarak vatandaşlarımızı dolandırmak isteyen şahıslara dikkat etmeliyiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzde danışman birimlerini kurduk. Burada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 /resimler/2018-7/6/1550295836217.jpg

İMAR BARIŞI SMS´LERİNE DİKKAT

Cemaleddin Başaran, İmar barışı ile ilgili önemli bir uyarıda daha bulundu. Cep telefonları vasıtasıyla gönderilen ‘İmar Barışı´na ilişkin SMS´lere karşı uyaran Başaran, “‘Şu IBAN numarasına parayı yatırın, tapunuzu alın´ SMS´lerine asla itibar etmeyin. Dolandırıcıların yeni başlattığı bir yöntem. ‘İmar Barışı´ ödemeleri şu anda sadece Ziraat Bankası´na yapılabiliyor. PTT ve birçok bankalarla ilgili görüşmeler sürüyor. Ödemeleri sadece bu noktalara yapın.” ifadelerini kullandı.

 

“RUHSATLANDIRMA DEĞİL, SADECE KAYIT BELGESİ”

BTSO Meclis Üyesi ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, ‘Yapı Kayıt Belgesi´nin ruhsatsız ve ruhsatlı-yapı kullanma izni olmayan binaların yapı kayıt belgesi ile resmileştirmesi anlamına geldiğini ifade etti. “Ruhsatlandırma değil, kayıt belgesidir. Her yapı kayıt belgesi alan tapu alacak bir durum yok.” diyen Çolak, “Yap Kayıt Belgesi, binanın imar yönünde kaçak ve cezalı duruma düşmesi gibi tüm olumsuzluklara karşı zırha bürünmesini sağlayan bir belgedir. Şu ana kadarki kayıt dışı, yapılaşması olan tüm yapıların bir şekilde envartere girmesi anlamına geliyor. İmarlı ve ruhsatlı muamelesi görmesi anlamına geliyor. Yapı kayıt belgesini tüm vatandaşlarımızın almasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

 /resimler/2018-7/6/1550409117678.jpg

“YAPI KAYIT BELGESİ TAPU ANLAMINA GELMİYOR”

“Evraklarınızı getirin biz tapunuzu verelim diyen firmalara karşı dikkat olun.” uyarısında bulunan Çolak, “Burada tapu dağıtılması söz konusu değil. Her yapı kayıt belgesi alan kat mülkiyetine geçecek şeklinde bir algı oluşmuştur. Bu bir hatadır. Kat mülkiyetine geçmeniz için hisseliyseniz, bütün hissedarlardan muaffakiyet almanız, hisseli değilseniz ise imar planına uygun vaziyette olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Parselinizin tapu alıp almayacağı konusunda mutlaka bir mühendis ve mimar arkadaşa danışın.” şeklinde konuştu

 

“TAPU ALMAK İÇİN YETERLİ ŞARTLAR OLGUNLAŞMADI”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü´nün kat mülkiyeti işlemine geçiş noktasında henüz bir genelge yayınlamadığına dikkati çeken Çolak, “Bu konuda yakın zamanda bir genelge yayınlanabilir. Yayınlandıktan sonra harita mühendislik bürolarına gidilerek zemin tespit tutanağı hazırlanması gerekiyor. Eş zamanlı olarak mimarlık bürolarına gidilmeli. Bunların yanı sıra belediyeden yapnın imara uygunluğuna dair belge alınmalıdır. Bunları toparladıktan sonra Tapu Müdürlüğüne giderek kat mülkiyetine geçiş yapabilirsiniz.”

 

“İMAR BARIŞINI ÖNEMSİYORUZ”

BTSO Meclis Üyesi ve İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, milyonlarca binanın ‘İmar Barışı´ ile kayıt altına alınmasını önemsediklerini ifade ederek, “İmar Barışı, devlet ve milletin karşı karşıya gelmesini bir nebze de durduracak olması önemli. Kayıt altına alınmasıyla kentsel dönüşüm süreci rahat planlanacaktır” İfadelerini kullandı.

 /resimler/2018-7/6/1550539586939.jpg

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİYLE ENTEGRE OLMALI”

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, yapıların ‘İmar Barışı´ ile birlikte kentsel dönüşüm politikalarına da entegre olması gerektiğini belirterek, “Kent estetiği ve şehircilik önemli bir konu. Mimarlar Odası olarak yaşanabilir kent istiyoruz. İmar barışından sonra çöküntü yapı ve rezervlerin yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır” dedi.Video Tarihi: 6.7.2018 18:13:02
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İMAR BARIŞI BTSO ALINDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YENİŞEHİR ÇEVRE YOLUNA BYPASS
YENİŞEHİR ÇEVRE YOLUNA BYPASS
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 5,3 kilometrelik Yenişehir çevre yolu tamamlandı.
YALOVA´DA 6. KİVİ FESTİVALİ YAPILDI
YALOVA´DA 6. KİVİ FESTİVALİ YAPILDI
TÜRKİYE´nin en büyük kivi üretim merkezi durumundaki Yalova´da bu yıl Kivi Festivali´nin 6´ncısı düzenlendi.
ULUDAĞ´DA ÇEVRE SEFERBERLİĞİ
ULUDAĞ´DA ÇEVRE SEFERBERLİĞİ
Her şey temiz doğa için
BURSA´NIN HER YERİNİ LAVANTA KOKUSU SARACAK
BURSA´NIN HER YERİNİ LAVANTA KOKUSU SARACAK
Sera ve tür sayısı artırılacak
Çöplüğe dönen Mudanya´yı gönüllüler temizledi
Çöplüğe dönen Mudanya´yı gönüllüler temizledi
Yüzlerce kişi Mudanya´da tonlarca çöp topladı, ama çöpleri bitiremedi
BAKAN KURUM: “ŞEHRİN SİLUETİNE ZARAR VEREN PROJELERE GEREKEN YAPILACAK”
BAKAN KURUM: “ŞEHRİN SİLUETİNE ZARAR VEREN PROJELERE GEREKEN YAPILACAK”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa´da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
 2 AYRI NOKTADA ORMAN YANGINI ÇIKTI
2 AYRI NOKTADA ORMAN YANGINI ÇIKTI
Yangına ekipler anında müdahale etti
BAŞKAN SARGIN İZNİK ELBEYLİ HALİNİ ZİYARET ETTİ
BAŞKAN SARGIN İZNİK ELBEYLİ HALİNİ ZİYARET ETTİ
Başkan Sargın,hal görevlilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı
YENİŞEHİR´DE KÖYLERE AVRUPA STANDARTLARINDA MODERN BİNALAR
YENİŞEHİR´DE KÖYLERE AVRUPA STANDARTLARINDA MODERN BİNALAR
Bursa Yenişehir Belediyesi, tarafından köylere yapılan Avrupa standartlarında çok amaçlı binalar hizmete giriyor.
YILDIRIM´DA İBADETHANELERİN TEMİZLİĞİ AKSATILMIYOR
YILDIRIM´DA İBADETHANELERİN TEMİZLİĞİ AKSATILMIYOR
Yıldırım Belediyesi, vatandaşların daha hijyenik ortamda ibadetlerini yerine getirebilmeleri için temizlik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ULUDAĞ´DA KATİL ARILAR KESTANE AĞAÇLARINI KURUTTU
ULUDAĞ´DA KATİL ARILAR KESTANE AĞAÇLARINI KURUTTU
İlk olarak Yalova´da görülen ve Uludağ´daki kestane ağaçlarını da saran gal arıları çok sayıda ağacı kuruttu.
"ADRENALİN PARK" ADRENALİN TUTKUNLARINI BEKLİYOR
"ADRENALİN PARK" ADRENALİN TUTKUNLARINI BEKLİYOR
Alternatif sporların merkezi Gursu´da hizmette
BURSA İZNİK KIRSALI YAĞMUR VE FIRTINADAN ETKİLENDİ
BURSA İZNİK KIRSALI YAĞMUR VE FIRTINADAN ETKİLENDİ
İznik´in kırsal mahallelerinde kısa sürede bastıran yağmurdan etkilenen yerleri. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yerinde inceledi.
TANESİ 500 TL
TANESİ 500 TL
1,5 ayda yumurtadan çıkıyor, Bursa´da tanesi 500 liradan alıcı buluyor
190 YAŞINDAKİ ÇINAR AĞACI DEVRİLDİ
190 YAŞINDAKİ ÇINAR AĞACI DEVRİLDİ
Otomobili hurdaya çevirdi.
DOLAR
5.4770
EURO
6.1575
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi