‘İMAR BARIŞI´ BTSO´DA ELE ALINDI
“Yapı Kayıt Belgesi Başvurusunda E-Devlet Şifrenizi Kimseyle Paylaşmayın”
Tarih: 6.7.2018 15:47:51/ 150okunma / 0yorum

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 13 milyon yapıyı ilgilendiren ‘İmar Barışı´ sürecini ele aldı. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Bursa´da 80 bini konut, 8 bini ticari yapı için İmar Barışı başvurusu yapıldığını söyledi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, ‘Yapı  Kayıt Belgesi´nin sadece kayıt amaçlı olduğunu, tapu anlamına gelmediğini belirterek, “Her yapı kayıt belgesi alan, kat mülkiyetine geçecek algısı doğru değil. Kat mülkiyeti için şartların olgunlaşması lazım.” dedi.

 

BTSO Altıparmak Hizmet Binası´nda düzenlenen basın toplantısında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak, Çevre ve Şehircilik ile Maliye Bakanlıkları tarafından hazırlanan, ‘Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar´ başlıklı tebliğin 6 Haziran tarihinde Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Yapılan düzenlemenin 13 milyon yapıyı ve yaklaşık 40 milyonluk nüfusu ilgilendirdiğini kaydeden Şenocak, “Türkiye´deki toplam 26 milyon yapı stoğunun ancak yüzde 35´inin imara uygun olduğu biliniyor. Bu noktada uygulamaya alınan ‘İmar Barışı´, vatandaşlarımızın devlet ile arasındaki ihtilaflarının sona erdirilmesi ve yaşanan ekonomik sorunların kökten çözülmesi adına önemli bir adım oldu.” diye konuştu.

 

BURSA EN FAZLA BAŞVURU YAPAN 4. İL

1 aylık sürede ‘Yapı Kayıt Belgesi´ almak için başvuran yapı sahibi sayısının 1,8 milyonu aşmasının uygulamanın gerekli olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden Şenocak, “Bursa´da 1,1 milyon yapıdan yaklaşık 600 bininin imar ve ruhsat sorunu olduğu öngörülüyor. 80 bini konut olmak üzere toplamda 88 bin imar barışı başvurusunun bulunduğu Bursa; İstanbul, Ankara ve Konya´nın ardından Türkiye´de imar barışına en fazla başvuru yapılan 4. il konumunda yer alıyor. Bu anlamda imar barışının Bursa´daki imar sorununun çözümüne önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 /resimler/2018-7/6/1550079585855.jpg

“E-DEVLET ŞİFRENİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN”

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Cemalleddin Başaran, Türkiye´de ‘İmar Barışı´ ile ilgili düzenleme ve esaslarla ilgili halkı bilinçlendirmeye yönelik toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi. Şu anda Bursa´da 80 bin tane bağımsız birim, 8 bine yakın da ticari mekan için başvuru yapıldığına dikkati çeken Başaran, İmar Barışı´nı fırsat bilen dolandırıcılara karşı önemli bir uyarıda bulundu. Başaran, “E-devlet şifrelerini alarak vatandaşlarımızı dolandırmak isteyen şahıslara dikkat etmeliyiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzde danışman birimlerini kurduk. Burada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 /resimler/2018-7/6/1550295836217.jpg

İMAR BARIŞI SMS´LERİNE DİKKAT

Cemaleddin Başaran, İmar barışı ile ilgili önemli bir uyarıda daha bulundu. Cep telefonları vasıtasıyla gönderilen ‘İmar Barışı´na ilişkin SMS´lere karşı uyaran Başaran, “‘Şu IBAN numarasına parayı yatırın, tapunuzu alın´ SMS´lerine asla itibar etmeyin. Dolandırıcıların yeni başlattığı bir yöntem. ‘İmar Barışı´ ödemeleri şu anda sadece Ziraat Bankası´na yapılabiliyor. PTT ve birçok bankalarla ilgili görüşmeler sürüyor. Ödemeleri sadece bu noktalara yapın.” ifadelerini kullandı.

 

“RUHSATLANDIRMA DEĞİL, SADECE KAYIT BELGESİ”

BTSO Meclis Üyesi ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ali Faruk Çolak, ‘Yapı Kayıt Belgesi´nin ruhsatsız ve ruhsatlı-yapı kullanma izni olmayan binaların yapı kayıt belgesi ile resmileştirmesi anlamına geldiğini ifade etti. “Ruhsatlandırma değil, kayıt belgesidir. Her yapı kayıt belgesi alan tapu alacak bir durum yok.” diyen Çolak, “Yap Kayıt Belgesi, binanın imar yönünde kaçak ve cezalı duruma düşmesi gibi tüm olumsuzluklara karşı zırha bürünmesini sağlayan bir belgedir. Şu ana kadarki kayıt dışı, yapılaşması olan tüm yapıların bir şekilde envartere girmesi anlamına geliyor. İmarlı ve ruhsatlı muamelesi görmesi anlamına geliyor. Yapı kayıt belgesini tüm vatandaşlarımızın almasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

 /resimler/2018-7/6/1550409117678.jpg

“YAPI KAYIT BELGESİ TAPU ANLAMINA GELMİYOR”

“Evraklarınızı getirin biz tapunuzu verelim diyen firmalara karşı dikkat olun.” uyarısında bulunan Çolak, “Burada tapu dağıtılması söz konusu değil. Her yapı kayıt belgesi alan kat mülkiyetine geçecek şeklinde bir algı oluşmuştur. Bu bir hatadır. Kat mülkiyetine geçmeniz için hisseliyseniz, bütün hissedarlardan muaffakiyet almanız, hisseli değilseniz ise imar planına uygun vaziyette olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Parselinizin tapu alıp almayacağı konusunda mutlaka bir mühendis ve mimar arkadaşa danışın.” şeklinde konuştu

 

“TAPU ALMAK İÇİN YETERLİ ŞARTLAR OLGUNLAŞMADI”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü´nün kat mülkiyeti işlemine geçiş noktasında henüz bir genelge yayınlamadığına dikkati çeken Çolak, “Bu konuda yakın zamanda bir genelge yayınlanabilir. Yayınlandıktan sonra harita mühendislik bürolarına gidilerek zemin tespit tutanağı hazırlanması gerekiyor. Eş zamanlı olarak mimarlık bürolarına gidilmeli. Bunların yanı sıra belediyeden yapnın imara uygunluğuna dair belge alınmalıdır. Bunları toparladıktan sonra Tapu Müdürlüğüne giderek kat mülkiyetine geçiş yapabilirsiniz.”

 

“İMAR BARIŞINI ÖNEMSİYORUZ”

BTSO Meclis Üyesi ve İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Mustafa Andıç, milyonlarca binanın ‘İmar Barışı´ ile kayıt altına alınmasını önemsediklerini ifade ederek, “İmar Barışı, devlet ve milletin karşı karşıya gelmesini bir nebze de durduracak olması önemli. Kayıt altına alınmasıyla kentsel dönüşüm süreci rahat planlanacaktır” İfadelerini kullandı.

 /resimler/2018-7/6/1550539586939.jpg

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİYLE ENTEGRE OLMALI”

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Ömer Faruk Şahin, yapıların ‘İmar Barışı´ ile birlikte kentsel dönüşüm politikalarına da entegre olması gerektiğini belirterek, “Kent estetiği ve şehircilik önemli bir konu. Mimarlar Odası olarak yaşanabilir kent istiyoruz. İmar barışından sonra çöküntü yapı ve rezervlerin yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır” dedi.Video Tarihi: 6.7.2018 18:13:02
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İMAR BARIŞI BTSO ALINDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BURSA OSB İHRACATTA 100 ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTI
BURSA OSB İHRACATTA 100 ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTI
Bursa OSB ihracatta 75 ili, 100 ülkeyi geride bıraktı
MUDANYA SAHİLİNİN KAPLAMALARI KABARDI
MUDANYA SAHİLİNİN KAPLAMALARI KABARDI
ÜZERİNDEN ÜZERİNDEN 5 AY GEÇTİ ANCAK YERLERE DÖŞENEN KAPLAMALAR DAHA ŞİMDİDEN KABARMAYA BAŞLANDI.
BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI SEVİNDİRDİ
BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI SEVİNDİRDİ
Bursa´nın 2019 Ocak´a kadar yetecek suyu olduğunu açıklandı.
BURSA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAZA HAZIR
BURSA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ YAZA HAZIR
Yanan araziler en geç 1 yılda yemyeşil
OLTASINA 50 KİLOLUK BALIK TAKILDI
OLTASINA 50 KİLOLUK BALIK TAKILDI
Tuttuğu balığı 2 saatte karaya çıkarttı
İZNİK GÖLÜ´NÜN DEPREMSELLİĞİ ARAŞTIRILIYOR
İZNİK GÖLÜ´NÜN DEPREMSELLİĞİ ARAŞTIRILIYOR
TARİHİNDE İLK KEZ İZNİK GÖLÜ´NÜN DEPREMSELLİĞİ ARAŞTIRILIYOR
OSMANGAZİ´DEN TARİHE YATIRIM
OSMANGAZİ´DEN TARİHE YATIRIM
TARİHİ BURSA EVLERİ OSMANGAZİ´DE HAYAT BULUYOR
BAŞKAN DÜNDAR, DUYARLILIĞINDAN DOLAYI TEMİZLİK İŞÇİSİNİ TEBRİK ETTİ.
BAŞKAN DÜNDAR, DUYARLILIĞINDAN DOLAYI TEMİZLİK İŞÇİSİNİ TEBRİK ETTİ.
Temizlik işcilerinden insanlık dersi
OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KAÇAK YAPILARA GÖZ YUMUYOR
OSMANGAZİ BELEDİYESİ, KAÇAK YAPILARA GÖZ YUMUYOR
Uludağ kaçak yapılardan temizleniyor.
BELEDİYE KAVŞAĞINDA KAZMA VURULDU
BELEDİYE KAVŞAĞINDA KAZMA VURULDU
İnegöl Belediyesi´nin kavşak düzenlemeleri kapsamında Belediye kavşağına ilk kazma vuruldu.
BURSA´DA 70 DÖNÜM EKİLİ ALAN VE ORMAN YANDI
BURSA´DA 70 DÖNÜM EKİLİ ALAN VE ORMAN YANDI
Bursa´nın Büyükorhan ilçesi Kınık Mahallesi´nde çıkan yangında 70 dönüm arpa ve buğday ekili alan ile 3 dönüm ormanlık alan yandı.
HASAT ZAMANI BAŞLADI
HASAT ZAMANI BAŞLADI
Bursa deyince ilk akla gelenler arasında yer alan şeftalide hasat zamanı başladı.
LİMAK ENERJİ ÇEVRE KORUMA TİMİ SAHİLLERİ DE KORUYOR
LİMAK ENERJİ ÇEVRE KORUMA TİMİ SAHİLLERİ DE KORUYOR
“Hayatı Aydınlatıyor, Çevreyi Temizliyoruz”
“YENİLENEBİLİR ENERJİ İLE GELECEĞE”
“YENİLENEBİLİR ENERJİ İLE GELECEĞE”
TRAFOLAR SOSYAL MESAJ VERİYOR
OSMANGAZİ BELEDİYESİ´NDEN PANAYIR´A MODERN PAZAR YERİ
OSMANGAZİ BELEDİYESİ´NDEN PANAYIR´A MODERN PAZAR YERİ
Panayır Kapalı Pazar Yeri, esnaf ve vatandaşın yaşamını kolaylaştırarak, alışverişe konfor getiren bir tesis olacak.
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi