AK PARTİ´DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ MESAİSİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tüzüğün 9 maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek, "Tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili" dedi.
Tarih: 20.5.2017 19:20:59/ 379okunma / 0yorum

/resimler/2017-5/20/1922103102508.jpg

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, AK Parti 3. Olağanüstü Genel Kurulu´na sunulacak olan tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Yazıcı, “Kongre gündemi tüzüğümüz gereği daha önce yayınlandı, gazetede duyuruldu Ve gündem maddeleri arasında tüzük değişikliğine ilişkin bir gündem maddesi de yer alıyor. Bu çerçevede partimizin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu benim başkanlığımda teşkilat başkanı, sivil toplum halkla ilişkiler başkanı, genel sekreter, kadın ve gençlik kollarımızın genel merkez başkanları ve bir de İstanbul Milletvekilimiz Mehmet Doğan Kubat olmak üzere bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturduk. Çalışmalarımız yaptık bitirdik Merkez Karar Yönetim Kuruluna arz ettik ve Merkez Karar Yönetim Kurulu da yapılan çalışmayı uygun buldu. Karara bağlanmak üzere Genel kurula sunulmasına karar verdi” diye konuştu.

 

“Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Genel Başkan vekili”

Yazıcı, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yaptığımız çalışma, 9 maddeden oluşuyor. 9 maddede değişiklik yaptık ama ana omurgasını tüzüğün 4. Maddesine 16. Fıkra olarak yeni bir fıkra ekledik. Tüzüğün 4. Maddesine şu fıkra eklenmiştir: AK Parti çoklu devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye´nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder, bayrağımız bağımsızlığımızın ortak sembolüdür, şehitlerimizin emaneti olan milletimizin üzerinde yaşadığı bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak vatanımızdır, devlet milletimizin ortak eseridir. AK Parti yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder. Bu ibareyi temel amaçlar başlıklı tüzüğün dördüncü maddesine 16. fıkra olarak kaleme aldık ve Genel Kurula öneriyoruz. Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili. Madde 77/A Genel Başkan Vekili, MKYK üyeleri arasından Genel Başkan tarafından belirlenir. Genel Başkan Vekili, Genel Başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda Genel başkan vekili Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarına başkanlık eder. Bu madde şu, diğer kuruluşlar ile genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmaz.”

77.madde de düzenleme yapıldı

“Yaptığımız önemli değişikliklerden bir tanesi, Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun görev ve yetkilerini düzenleyen 77.madde de gerçekleştirdiğimiz düzenlemedir” diyen Yazıcı, “ Burada iki hususun altını çizmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi teşkilat çalışmaları tabi bizim parti çalışmalarının merkezidir, omurgasıdır. Teşkilatların kurulması, kaldırılması, teşkilat yönetim kurullarının üye sayılarının arttırılması, azaltılması ve başkanlık divanı dediğimiz teşkilat başkan yardımcılarının sayılarının belirlenmesi, gerektiğinde azaltılması, çoğaltılması konularında karar ve yetkisini Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Bu alandaki çalışmalar çok tempolu, çok hızlı partinin en yetkili karar verme organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık” açıklamasında bulundu.

"Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk"

Bir maddeyi daha yine Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardıklarını söyleyen Yazıcı, “Bu da siyasi partiler kanunu, anayasa ve ilgili mevzuatın yasakladığı alanlar dışında tüzükte belli bir genel merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri konularla ilgili her türlü prensip ve istisnai nitelikte karar almak ve uygulamak yetkisini de Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Partinin en yetkili karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk. Bir diğer değişiklik disiplin düzenlemesi alanına ilişkin. Bizim tüzüğümüzün 116. Maddesinde disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren kurallar ve fiiller tanımlanmış. Bunlar arasında 3 fıkrayı partide kesin ihraç düzenlemesini içeren, 117.madde kapsamına aldık. Onları da paylaşmak istiyorum; seçimlerde partiden olur almadan, bağımsız aday olmak, diğer partilerin veya bağımsız adayların propagandalarını yapmak yahut parti adayları aleyhine çalışmak. Bir diğer madde, partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek çıkar sağlamak. Partili olmayı nüfus olarak kötüye kullanmak. Bir diğer madde usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak. Bu tanımlanan fiilleri tüzüğün 117.maddesine kesin ihraç fiillerini düzenleyen kategoriye aktarmış olduk. Diğer düzenlemeler aşağı yukarı bu yeni madde ihdasıyla alakalı tüzükte yer alan maddelerde yapılan uyarlama düzenlemelerdir. Böylece 9 maddeden oluşan tüzük değişikliği teklifimizi yarın genel kurul müzakere edip, karara bağlayacak” ifadelerini kullandı.

“4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor”

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Yazıcı, Tüzüğün değişiklik yapılan maddeleri arasında 3 dönem kuralının yer alıp almadığı ve Tüzüğün 4. maddesinin tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek milleti Rabia´yı mı içerdiğini sorması üzerine, şöyle konuştu:

“Bizim tüzüğümüzde hem teşkilatta başkanlık statüleri, milletvekilliği, belediye başkanlıkları açısından 3 dönem yasaklama sınırlaması var. Bu aynen geçerli, bu yasak devam ediyor. Bu alanlara ilişkin uygulama da, partinin ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle elbette ki Türkiye´ye ilişkin bir siyaset üretiyoruz. Bir yolumuz, perspektifimiz var. Teşkilatlarımızı en iyi şekilde konumlandırmak, en verimli sonuçları alabilmek, en kaliteli hizmeti üretebilmeye odaklanmış olan partimiz bu yasaklamayı koruyor. Ama bu alanlara erişim gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturduk. Üst delege yasaklaması devam ediyor. Ama gerekmesi halinde o alanlarda parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanma etkisi ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu donatılmış hale getiriliyor. Genel Kurul bunu onaylarsa. 4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor.”
Genel Başkan Yardımcılıklarına ilişkin düzenleme yapma yetkisinin tüzüğün mevcut hali ile Genel Başkan´a ait olduğunu kaydeden Yazıcı, “Genel başkan, genel başkan yardımcılıklarını yeniden düzenler isimlerini değiştirir. Sayılarını arttırabilir. Bu tür bir ihtiyaç varsa bunları formüle eder. Bunların uygulamaya koyulabilmesi için MKYK´nın onayı gerekir. Bu alanda hiçbir değişiklik yok. Öyle bir ihtiyaç olursa, uygulamayı genel başkanımız tasarlayacak. MKYK onayı ile de yürürlüğe girmesini sağlayacak” açıklamasında bulundu.

 Video Tarihi: 20.5.2017 19:24:37
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığının 6. Olağan kongresinde konuştu.
ERDOĞAN KORELİ AYLA İLE BULUŞTU
ERDOĞAN KORELİ AYLA İLE BULUŞTU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koreli Ayla ile buluştu.
BBP SEÇİME AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK
BBP SEÇİME AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK
CUMHUR İTTİFAKINA BBP DE KATILIYOR
 ERDOĞAN´IN BAŞVURUSUNU BAŞBAKAN VE MHP LİDERİ BİRLİKTE YAPACAK
ERDOĞAN´IN BAŞVURUSUNU BAŞBAKAN VE MHP LİDERİ BİRLİKTE YAPACAK
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli flaş bir karar aldı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜNEY KORE´DE
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜNEY KORE´DE
MEGA PROJE GÜNDEME GELDİ
TÜRKİYE´NİN EN GENÇ ADAY ADAYI BURSA´DAN
TÜRKİYE´NİN EN GENÇ ADAY ADAYI BURSA´DAN
18 YAŞINDAKİ ARİF BEKİR DANGAÇ AK PARTİ´DEN ADAY ADAYI OLDU
 ERDOĞAN AK PARTİ İSTANBUL İL GENÇLİK KOLLARI KONGRESİNE KATILDI
ERDOĞAN AK PARTİ İSTANBUL İL GENÇLİK KOLLARI KONGRESİNE KATILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan Vekil Transferine İlişkin Sert Eleştirilerde Bulundu
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖZBEKİSTAN´A HAREKETİ ÖNCESİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÖZBEKİSTAN´A HAREKETİ ÖNCESİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
Erdoğan, Abdullah Gül´ün Adaylık Konusu Ve Bu Konudaki Açıklamalarına İlişkin Değerlendirme Yapmadı.
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU´DAN "1 MAYIS" AÇIKLAMASI
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU´DAN "1 MAYIS" AÇIKLAMASI
BAKANI SÜLEYMAN SOYLU, MEMLEKETİ TRABZON´DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
BAŞBAKAN´DAN CHP´YE ADAY ELEŞTİRİSİ
BAŞBAKAN´DAN CHP´YE ADAY ELEŞTİRİSİ
YILDIRIM: BİR ÇATINIZ VARDI O DA ÇÖKTÜ
ERDOĞAN: PARLEMENTOYU DA KAHİR EKSERİYLE ALMALIYIZ
ERDOĞAN: PARLEMENTOYU DA KAHİR EKSERİYLE ALMALIYIZ
ERDOĞAN´IN ELEŞTİRİ OKLARININ HEDEFİNDE CHP GENEL BAŞKANI VARDI
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI
Başbakan Yıldırım, bedelli askerlik konusunda, "Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için bu dikkate alınması gereken bir husus. Benim düşüncem bu.
BEKİR BOZDAĞ´DAN CHP´YE SERT TEPKİ
BEKİR BOZDAĞ´DAN CHP´YE SERT TEPKİ
BOZDAĞ: KILIÇDAROĞLU BELLİ Kİ KURYE BEKLİYOR
MHP´Lİ MİLLETVEKİLİ İYİ PARTİ´YE GEÇTİ
MHP´Lİ MİLLETVEKİLİ İYİ PARTİ´YE GEÇTİ
Kadir Koçdemir de partisinden istifa ederek İYİ Parti´ye katıldı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU´NA YÜKLENDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU´NA YÜKLENDİ
KILIÇDAROĞLU´NA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI ÇAĞRISINI DA YİNELEDİ.
DOLAR
4.7207
EURO
5.5240
Bursa
Fırtına
Bugün
23 / 15 °C
Fırtına
Cumartesi
22 / 16 °C
Sağanak
Pazar
23 / 16 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi