AK PARTİ´DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ MESAİSİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tüzüğün 9 maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek, "Tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili" dedi.
Tarih: 20.5.2017 19:20:59/ 199okunma / 0yorum

/resimler/2017-5/20/1922103102508.jpg

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, AK Parti 3. Olağanüstü Genel Kurulu´na sunulacak olan tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Yazıcı, “Kongre gündemi tüzüğümüz gereği daha önce yayınlandı, gazetede duyuruldu Ve gündem maddeleri arasında tüzük değişikliğine ilişkin bir gündem maddesi de yer alıyor. Bu çerçevede partimizin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu benim başkanlığımda teşkilat başkanı, sivil toplum halkla ilişkiler başkanı, genel sekreter, kadın ve gençlik kollarımızın genel merkez başkanları ve bir de İstanbul Milletvekilimiz Mehmet Doğan Kubat olmak üzere bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturduk. Çalışmalarımız yaptık bitirdik Merkez Karar Yönetim Kuruluna arz ettik ve Merkez Karar Yönetim Kurulu da yapılan çalışmayı uygun buldu. Karara bağlanmak üzere Genel kurula sunulmasına karar verdi” diye konuştu.

 

“Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Genel Başkan vekili”

Yazıcı, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yaptığımız çalışma, 9 maddeden oluşuyor. 9 maddede değişiklik yaptık ama ana omurgasını tüzüğün 4. Maddesine 16. Fıkra olarak yeni bir fıkra ekledik. Tüzüğün 4. Maddesine şu fıkra eklenmiştir: AK Parti çoklu devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye´nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder, bayrağımız bağımsızlığımızın ortak sembolüdür, şehitlerimizin emaneti olan milletimizin üzerinde yaşadığı bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak vatanımızdır, devlet milletimizin ortak eseridir. AK Parti yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder. Bu ibareyi temel amaçlar başlıklı tüzüğün dördüncü maddesine 16. fıkra olarak kaleme aldık ve Genel Kurula öneriyoruz. Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili. Madde 77/A Genel Başkan Vekili, MKYK üyeleri arasından Genel Başkan tarafından belirlenir. Genel Başkan Vekili, Genel Başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda Genel başkan vekili Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarına başkanlık eder. Bu madde şu, diğer kuruluşlar ile genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmaz.”

77.madde de düzenleme yapıldı

“Yaptığımız önemli değişikliklerden bir tanesi, Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun görev ve yetkilerini düzenleyen 77.madde de gerçekleştirdiğimiz düzenlemedir” diyen Yazıcı, “ Burada iki hususun altını çizmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi teşkilat çalışmaları tabi bizim parti çalışmalarının merkezidir, omurgasıdır. Teşkilatların kurulması, kaldırılması, teşkilat yönetim kurullarının üye sayılarının arttırılması, azaltılması ve başkanlık divanı dediğimiz teşkilat başkan yardımcılarının sayılarının belirlenmesi, gerektiğinde azaltılması, çoğaltılması konularında karar ve yetkisini Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Bu alandaki çalışmalar çok tempolu, çok hızlı partinin en yetkili karar verme organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık” açıklamasında bulundu.

"Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk"

Bir maddeyi daha yine Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardıklarını söyleyen Yazıcı, “Bu da siyasi partiler kanunu, anayasa ve ilgili mevzuatın yasakladığı alanlar dışında tüzükte belli bir genel merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri konularla ilgili her türlü prensip ve istisnai nitelikte karar almak ve uygulamak yetkisini de Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Partinin en yetkili karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk. Bir diğer değişiklik disiplin düzenlemesi alanına ilişkin. Bizim tüzüğümüzün 116. Maddesinde disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren kurallar ve fiiller tanımlanmış. Bunlar arasında 3 fıkrayı partide kesin ihraç düzenlemesini içeren, 117.madde kapsamına aldık. Onları da paylaşmak istiyorum; seçimlerde partiden olur almadan, bağımsız aday olmak, diğer partilerin veya bağımsız adayların propagandalarını yapmak yahut parti adayları aleyhine çalışmak. Bir diğer madde, partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek çıkar sağlamak. Partili olmayı nüfus olarak kötüye kullanmak. Bir diğer madde usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak. Bu tanımlanan fiilleri tüzüğün 117.maddesine kesin ihraç fiillerini düzenleyen kategoriye aktarmış olduk. Diğer düzenlemeler aşağı yukarı bu yeni madde ihdasıyla alakalı tüzükte yer alan maddelerde yapılan uyarlama düzenlemelerdir. Böylece 9 maddeden oluşan tüzük değişikliği teklifimizi yarın genel kurul müzakere edip, karara bağlayacak” ifadelerini kullandı.

“4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor”

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Yazıcı, Tüzüğün değişiklik yapılan maddeleri arasında 3 dönem kuralının yer alıp almadığı ve Tüzüğün 4. maddesinin tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek milleti Rabia´yı mı içerdiğini sorması üzerine, şöyle konuştu:

“Bizim tüzüğümüzde hem teşkilatta başkanlık statüleri, milletvekilliği, belediye başkanlıkları açısından 3 dönem yasaklama sınırlaması var. Bu aynen geçerli, bu yasak devam ediyor. Bu alanlara ilişkin uygulama da, partinin ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle elbette ki Türkiye´ye ilişkin bir siyaset üretiyoruz. Bir yolumuz, perspektifimiz var. Teşkilatlarımızı en iyi şekilde konumlandırmak, en verimli sonuçları alabilmek, en kaliteli hizmeti üretebilmeye odaklanmış olan partimiz bu yasaklamayı koruyor. Ama bu alanlara erişim gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturduk. Üst delege yasaklaması devam ediyor. Ama gerekmesi halinde o alanlarda parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanma etkisi ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu donatılmış hale getiriliyor. Genel Kurul bunu onaylarsa. 4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor.”
Genel Başkan Yardımcılıklarına ilişkin düzenleme yapma yetkisinin tüzüğün mevcut hali ile Genel Başkan´a ait olduğunu kaydeden Yazıcı, “Genel başkan, genel başkan yardımcılıklarını yeniden düzenler isimlerini değiştirir. Sayılarını arttırabilir. Bu tür bir ihtiyaç varsa bunları formüle eder. Bunların uygulamaya koyulabilmesi için MKYK´nın onayı gerekir. Bu alanda hiçbir değişiklik yok. Öyle bir ihtiyaç olursa, uygulamayı genel başkanımız tasarlayacak. MKYK onayı ile de yürürlüğe girmesini sağlayacak” açıklamasında bulundu.

 Video Tarihi: 20.5.2017 19:24:37Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRKİYE SOMALİYE YARDIM ELİNİ UZATTI
TÜRKİYE SOMALİYE YARDIM ELİNİ UZATTI
BAŞKENT MOGADİŞU´DA ÖLÜ SAYISI 189´A YÜKSELDİ
Ak Parti´de istifa etmeyen başkanlar için bu adım atılacak!
Ak Parti´de istifa etmeyen başkanlar için bu adım atılacak!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK´da, sorunlu teşkilatlar ve belediyeler masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın MKYK toplantısında saydığı 5 ile ilave olarak yeni bazı belediye başkanlarının da eklendiği öğrenildi. Bazı belediye başkanlarının önümüzdeki günlerde istifa etmesinin beklendiği bilgisi paylaşıldı. Toplantıda belediye başkanlarının istifa etmemeleri halinde nasıl bir süreç işleyeceği de ele alındı.
AK PARTİ 26. İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
AK PARTİ 26. İSTİŞARE VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TOPLANTIDA İDLİB´TEKİ ASKERİ HAREKETLİLİĞİ DEĞERLENDİRDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MELİH GÖKÇEK GÖRÜŞMESİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MELİH GÖKÇEK GÖRÜŞMESİ
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK ´TEN GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA GELDİ
AK PARTİ İLÇE KONGRELERİ ERTELENDİ
AK PARTİ İLÇE KONGRELERİ ERTELENDİ
İL BAŞKANI ATAMALARI NEDENİYLE İLÇE KONGRELERİ İLERİ BİR TARİHTE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
BAKANLAR KURULU TOPLANTISI
BAKANLAR KURULU TOPLANTISI
HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BEKİR BOZDAĞ TOPLANTI HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
BAKANLAR KURULU TOPLANDI
BAKANLAR KURULU TOPLANDI
TOPLANTIDA KUZEY IRAK´A YAPTIRIMLAR İDLİP´E OPERASYON VE MTV ZAMMI KONUŞULACAK
ERDOĞAN ERZURUM´DAN DÜNYAYA SESLENDİ
ERDOĞAN ERZURUM´DAN DÜNYAYA SESLENDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİ ÇIKACAĞIZ
TEZKERE KABUL EDİLDİ
TEZKERE KABUL EDİLDİ
IRAK VE SURİYE TEZKERESİ TBMM GENEL KURULU´NDAN GEÇTİ
GEMLİK´TE KENTSEL DÖNÜŞÜM
GEMLİK´TE KENTSEL DÖNÜŞÜM
338 DAİRENİN TEMEL ATMA TÖRENİNİ BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU GERÇEKLEŞTİRDİ
ÇAVUŞOĞLU´NUN BURSA ZİYARETİ
ÇAVUŞOĞLU´NUN BURSA ZİYARETİ
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU DEĞİRMENÖNÜ MUHTARLIĞINI ZİYARET ETTİ
HAKAN ÇAVUŞOĞLU KILIÇDAROĞLU´NA BAKIN NE DEDİ?
HAKAN ÇAVUŞOĞLU KILIÇDAROĞLU´NA BAKIN NE DEDİ?
HAKAN ÇAVUŞOĞLU GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
ERDOĞAN BEDELLİ ASKERLİK KONUSUNA SON NOKTAYI KOYDU
ERDOĞAN BEDELLİ ASKERLİK KONUSUNA SON NOKTAYI KOYDU
ERDOĞAN: O ŞEREFLİ GİYSİYİ HERKES GİYMELİ
ÇAVUŞOĞLU AVRUPA ROHINGYA KONSEYİ BAŞKANI KYAW´I KABUL ETTİ
ÇAVUŞOĞLU AVRUPA ROHINGYA KONSEYİ BAŞKANI KYAW´I KABUL ETTİ
ARAKAN´DA İNSANLIK DRAMI DEVAM EDİYOR
AK PARTİ´DE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
AK PARTİ´DE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
AK PARTİ BURSA İL TEŞKİLATI MERİNOS PARK´TA BİRARAYA GELDİ
DOLAR
3.6595
EURO
4.3219
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:34 07:12 12:58 15:59 18:26 19:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
En mükemmel adalet vicdandır.

VICTOR HUGO
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
İLETİŞİM
İzleyici Temsilcisi

İzleyici Temsilcisi   : Hüseyin SEZAN

Mail                      : izleyicitemsilcisi16@hotmail.com

GSM                      : 0533 415 02 90