AK PARTİ´DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ MESAİSİ
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Tüzüğün 9 maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek, "Tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili" dedi.
Tarih: 20.5.2017 19:20:59/ 328okunma / 0yorum

/resimler/2017-5/20/1922103102508.jpg

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, AK Parti 3. Olağanüstü Genel Kurulu´na sunulacak olan tüzük değişiklik teklifine ilişkin parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Yazıcı, “Kongre gündemi tüzüğümüz gereği daha önce yayınlandı, gazetede duyuruldu Ve gündem maddeleri arasında tüzük değişikliğine ilişkin bir gündem maddesi de yer alıyor. Bu çerçevede partimizin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu benim başkanlığımda teşkilat başkanı, sivil toplum halkla ilişkiler başkanı, genel sekreter, kadın ve gençlik kollarımızın genel merkez başkanları ve bir de İstanbul Milletvekilimiz Mehmet Doğan Kubat olmak üzere bir tüzük değişikliği komisyonu oluşturduk. Çalışmalarımız yaptık bitirdik Merkez Karar Yönetim Kuruluna arz ettik ve Merkez Karar Yönetim Kurulu da yapılan çalışmayı uygun buldu. Karara bağlanmak üzere Genel kurula sunulmasına karar verdi” diye konuştu.

 

“Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Genel Başkan vekili”

Yazıcı, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yaptığımız çalışma, 9 maddeden oluşuyor. 9 maddede değişiklik yaptık ama ana omurgasını tüzüğün 4. Maddesine 16. Fıkra olarak yeni bir fıkra ekledik. Tüzüğün 4. Maddesine şu fıkra eklenmiştir: AK Parti çoklu devlet geleneğimizin üzerine bina edildiği insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesini siyasetinin merkezi olarak görür. Milletin tüm fertleri hiçbir ayrım gözetilmeksizin ülkemizin birinci sınıf vatandaşlarıdır. Türkiye´nin tüm vatandaşları tek bir milleti teşkil eder, bayrağımız bağımsızlığımızın ortak sembolüdür, şehitlerimizin emaneti olan milletimizin üzerinde yaşadığı bayrağımızın özgürce dalgalandığı toprak vatanımızdır, devlet milletimizin ortak eseridir. AK Parti yukarıda belirtilen temel amaç ve hedefler doğrultusunda tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışını sarsılmaz bir ilke olarak kabul eder. Bu ibareyi temel amaçlar başlıklı tüzüğün dördüncü maddesine 16. fıkra olarak kaleme aldık ve Genel Kurula öneriyoruz. Onun ötesinde tüzüğümüze yeni bir madde ekledik. Bu madde de 77/ A başlığı altında düzenledik, maddenin başlığı Genel Başkan Vekili. Madde 77/A Genel Başkan Vekili, MKYK üyeleri arasından Genel Başkan tarafından belirlenir. Genel Başkan Vekili, Genel Başkanın verdiği görevleri ifa eder, yetkileri kullanır. Genel başkanın yokluğunda Genel başkan vekili Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarına başkanlık eder. Bu madde şu, diğer kuruluşlar ile genel merkez dışındaki teşkilat kademelerinde uygulanmaz.”

77.madde de düzenleme yapıldı

“Yaptığımız önemli değişikliklerden bir tanesi, Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun görev ve yetkilerini düzenleyen 77.madde de gerçekleştirdiğimiz düzenlemedir” diyen Yazıcı, “ Burada iki hususun altını çizmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi teşkilat çalışmaları tabi bizim parti çalışmalarının merkezidir, omurgasıdır. Teşkilatların kurulması, kaldırılması, teşkilat yönetim kurullarının üye sayılarının arttırılması, azaltılması ve başkanlık divanı dediğimiz teşkilat başkan yardımcılarının sayılarının belirlenmesi, gerektiğinde azaltılması, çoğaltılması konularında karar ve yetkisini Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Bu alandaki çalışmalar çok tempolu, çok hızlı partinin en yetkili karar verme organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık” açıklamasında bulundu.

"Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk"

Bir maddeyi daha yine Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardıklarını söyleyen Yazıcı, “Bu da siyasi partiler kanunu, anayasa ve ilgili mevzuatın yasakladığı alanlar dışında tüzükte belli bir genel merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri konularla ilgili her türlü prensip ve istisnai nitelikte karar almak ve uygulamak yetkisini de Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna aktardık. Partinin en yetkili karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulunu daha esnek ihtiyaçları daha seri ve etkin bir biçimde karşılayacak donanıma kavuşturduk. Bir diğer değişiklik disiplin düzenlemesi alanına ilişkin. Bizim tüzüğümüzün 116. Maddesinde disiplin yaptırımları bakımından geçici ihracı gerektiren kurallar ve fiiller tanımlanmış. Bunlar arasında 3 fıkrayı partide kesin ihraç düzenlemesini içeren, 117.madde kapsamına aldık. Onları da paylaşmak istiyorum; seçimlerde partiden olur almadan, bağımsız aday olmak, diğer partilerin veya bağımsız adayların propagandalarını yapmak yahut parti adayları aleyhine çalışmak. Bir diğer madde, partiyi ve parti çalışmalarını alet ederek çıkar sağlamak. Partili olmayı nüfus olarak kötüye kullanmak. Bir diğer madde usulüne uygun olarak alınmış grup kararlarına uymamak. Bu tanımlanan fiilleri tüzüğün 117.maddesine kesin ihraç fiillerini düzenleyen kategoriye aktarmış olduk. Diğer düzenlemeler aşağı yukarı bu yeni madde ihdasıyla alakalı tüzükte yer alan maddelerde yapılan uyarlama düzenlemelerdir. Böylece 9 maddeden oluşan tüzük değişikliği teklifimizi yarın genel kurul müzakere edip, karara bağlayacak” ifadelerini kullandı.

“4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor”

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Yazıcı, Tüzüğün değişiklik yapılan maddeleri arasında 3 dönem kuralının yer alıp almadığı ve Tüzüğün 4. maddesinin tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek milleti Rabia´yı mı içerdiğini sorması üzerine, şöyle konuştu:

“Bizim tüzüğümüzde hem teşkilatta başkanlık statüleri, milletvekilliği, belediye başkanlıkları açısından 3 dönem yasaklama sınırlaması var. Bu aynen geçerli, bu yasak devam ediyor. Bu alanlara ilişkin uygulama da, partinin ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle elbette ki Türkiye´ye ilişkin bir siyaset üretiyoruz. Bir yolumuz, perspektifimiz var. Teşkilatlarımızı en iyi şekilde konumlandırmak, en verimli sonuçları alabilmek, en kaliteli hizmeti üretebilmeye odaklanmış olan partimiz bu yasaklamayı koruyor. Ama bu alanlara erişim gerekmesi halinde istisnai nitelikte karar alabilecek donanıma kavuşturduk. Üst delege yasaklaması devam ediyor. Ama gerekmesi halinde o alanlarda parti politikaları dikkate alınmak suretiyle inisiyatif kullanma etkisi ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu donatılmış hale getiriliyor. Genel Kurul bunu onaylarsa. 4. Maddeye eklediğimiz fıkra tek millet, tek vatan tek bayrak, tek devlet elbette ki Rabia´yı temsil ediyor.”
Genel Başkan Yardımcılıklarına ilişkin düzenleme yapma yetkisinin tüzüğün mevcut hali ile Genel Başkan´a ait olduğunu kaydeden Yazıcı, “Genel başkan, genel başkan yardımcılıklarını yeniden düzenler isimlerini değiştirir. Sayılarını arttırabilir. Bu tür bir ihtiyaç varsa bunları formüle eder. Bunların uygulamaya koyulabilmesi için MKYK´nın onayı gerekir. Bu alanda hiçbir değişiklik yok. Öyle bir ihtiyaç olursa, uygulamayı genel başkanımız tasarlayacak. MKYK onayı ile de yürürlüğe girmesini sağlayacak” açıklamasında bulundu.

 Video Tarihi: 20.5.2017 19:24:37
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TÜRKİYE, ERBİL´E UÇUŞ YASAĞINI KALDIRDI
TÜRKİYE, ERBİL´E UÇUŞ YASAĞINI KALDIRDI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI. TÜRKİYE´NİN ERBİL´E UÇUŞ YASAĞINI KALDIRDIĞINI AÇIKLAYAN BAŞBAKAN YILDIRIM, ABD´DEN FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ PATRİOTLARI ALMAK İÇİN GÖRÜŞMELERİN SÜRDÜĞÜNÜ DE SÖYLEDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN BAĞCILAR İLÇE KONGRESİNE KATILDI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN BAĞCILAR İLÇE KONGRESİNE KATILDI
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN PARTİSİNİN BAĞCILAR 6. OLAĞAN İLÇE KONGRESİNE KATILDI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI DONALD TRUMP İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN, İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİNDE İKİLİ VE BÖLGESEL KONULARIN ELE ALINDIĞINI BİLDİRDİ.
BURSA MİLLETVEKİLİ KARABURUN´UN ACI GÜNÜ!
BURSA MİLLETVEKİLİ KARABURUN´UN ACI GÜNÜ!
AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun´un 80 yaşındaki babası Hüseyin Karaburun, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
ABD´YE ÇOK SERT ´MENBİÇ´ TEPKİSİ
ABD´YE ÇOK SERT ´MENBİÇ´ TEPKİSİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN BEŞTEPE MİLLET KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ´NDE ´MİLLETİMİZLE BİRLİKTE DAHA YEŞİL TÜRKİYE BULUŞMASI´NDA KONUŞTU. ERDOĞAN MENBİÇ KONUSUNDA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİ SERT SÖZLERLE ELEŞTİREREK VARSA CESARETİ OLAN BUYURSUN, HODRİ MEYDAN DİYORUZ DEDİ.
ÇAVUŞOĞLU´DAN MÜNBİÇ AÇIKLAMASI
ÇAVUŞOĞLU´DAN MÜNBİÇ AÇIKLAMASI
ÇAVUŞOĞLU, PKK/PYD´Lİ TERÖRİSTLERİN MÜNBİÇ´TEN ÇEKİLECEĞİYLE İLGİLİ ABD İLE BİR ANLAŞMAYA VARILMADIĞINI ANCAK BİR ANLAYIŞ BİRLİĞİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI VE AK PARTİ GENEL BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISI´NDA KONUŞTU
ERDOĞAN YENİ HEDEFİ AÇIKLADI! “BİR GECE ANSIZIN GELİP…!”
ERDOĞAN YENİ HEDEFİ AÇIKLADI! “BİR GECE ANSIZIN GELİP…!”
BEŞTEPE MİLLET KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ´NDEKİ HAKİM VE CUMHURİYET SAVCILARI KURA TÖRENİ´NDE KONUŞAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, IRAK´IN KUZEYİNDE BULUNAN SİNCAR´DAKİ PKK VARLIĞINA DEĞİNDİ, “BİR GECE ANSIZIN GELİP SİNCAR´I DA TEMİZLERİZ” DEDİ.
MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ
MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ YENİDEN GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ
DEVLET BAHÇELİ BİR KEZ DAHA MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ´NİN GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ
AFRİN ŞEHİR MERKEZİNDE KONTROL SAĞLANDI
AFRİN ŞEHİR MERKEZİNDE KONTROL SAĞLANDI
ZEYTİN DALI HAREKATI´NIN 58. GÜNÜNDE ÇANAKKALE ZAFERİNİN YIL DÖNÜMÜNDE AFRİN İLÇE MERKEZİNDE KONTROL SAĞLANDI
BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLADI! BOĞAZLARA YERLİ SİSTEM GELİYOR
BAŞBAKAN YILDIRIM AÇIKLADI! BOĞAZLARA YERLİ SİSTEM GELİYOR
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, ULUSLARARASI DENİZCİLİK ZİRVESİ´NİN AÇILIŞINA KATILDI. YILDIRIM, BOĞAZLARIN TAMAMINDA TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ GEMİ TRAFİK SİSTEMİ KURULACAĞINI BELİRTTİ.
“ŞEHRİM 2023” OTOBÜSÜ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
“ŞEHRİM 2023” OTOBÜSÜ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇİĞDEM KARAARSLAN, ‘ŞEHRİM 2023´ OTOBÜSÜNDE VATANDAŞLARLA BULUŞMAK İÇİN BURSA´YA GELDİ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AVRUPA PARLAMENTOSU´NA SERT ÇIKTI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AVRUPA PARLAMENTOSU´NA SERT ÇIKTI
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BEŞTEPE´DE DÜZENLENEN ‘LİSELİLER DESTANI YAZIYOR ŞİİR VE KOMPOZİSYON YARIŞMASI´NIN ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI
SIRP HEYETTEN ANKARA´YA ZİYARET
SIRP HEYETTEN ANKARA´YA ZİYARET
ANKARA, SIRBİSTAN´DAN GELEN KONUKLARINI AĞIRLADI. AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN´İN EŞLİK ETTİĞİ HEYET AK PARTİ GENEL MERKEZİYLE BAŞLADIĞI ZİYARETLERİNİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME İLE BİTİRDİ. YAPILAN GÖRÜŞMELERİN EN ÖNEMLİ MESAJI GÖNÜL KARDEŞLİĞİ OLDU.
AK PARTİ OSMANGAZİ İLÇE GENÇLİK KOLLARI 5. OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AK PARTİ OSMANGAZİ İLÇE GENÇLİK KOLLARI 5. OLAĞAN KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU, BURSA´DA AK PARTİ OSMANGAZİ İLÇE GENÇLİK KOLLARININ 5. OLAĞAN KONGRESİ´NE KATILDI
DOLAR
3.9608
EURO
4.8853
Bursa Hava Durumu
Pazartesi
Bulutlu
20°
Salı
Fırtına
20°
Çarşamba
Sağanak
13°
Perşembe
Parçalı bulutlu
17°
GÜNDEM
POLİTİKA
EKONOMİ
ASAYİŞ
DÜNYA
MAGAZİN
SPOR
SAĞLIK
EĞİTİM
SİYASET
KÜLTÜR SANAT
ÇEVRE
TEKNOLOJİ
YAŞAM
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi