BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ERZİNCAN´DA
“ÖLÇÜ VE AYAR KAÇTI, ÜFLEME BİR AY DAHA DEVAM EDECEKLER”
Tarih: 12.5.2018 19:40:22/ 94okunma / 0yorum

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, MEMLEKETİ ERZİNCAN´DA DÜZENLENEN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU. 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE MUHALEFET KANADINDAN YÜKSELEN VAATLERE “ÖLÇÜ VE AYAR KAÇTI, ÜFLEME BİR AY DAHA DEVAM EDECEKLER” DEDİ.

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugünlerde ´Tamam´ diye bir kampanya yapıyorlar sanal alemde. Sanalla yalanla dolanla bu işler olmaz. Sonuç sanal alemde alınmaz. İktidarın adresi sandıktır, sanal alem değildir. Sanal oylamayla iktidar olunmaz." dedi.

Yıldırım, Akyazı´daki "10 Adet Kırsal Kalkınma Projesi Toplu Açılış ve 250 bin Düve Projesi İlk Teslim Töreni"ndeki konuşmasında, bazılarının "Köyler boşaldı, hayvancılık nasıl arttı?" dediklerini anımsattı.

Hayvancılık yapma anlayışının değiştiğini belirten Yıldırım, eskiden besi çiftliklerinin olmadığını artık aile-köy hayvancılığından işletme anlayışına geçildiğini söyledi.

Yıldırım, bunun artık ticari bir iş olarak görülmeye başladığına işaret ederek, "Ölçek büyüdü, ölçek büyüyünce her yerde yok ama sonunda artış gerçekleşmiş oldu. 16 yıldır kalkınmamızın anahtarı olarak tarımı ve hayvancılığı gördük, desteklemeyi de kendimize hedef olarak koyduk." ifadesini kullandı.

"Biz, toprağına ve bayrağına gönülden bağlı bir milletiz" diyen Yıldırım, "Askerlik ve çiftçilikle Anadolu´yu kendimize yurt edindik. Tarihte bizi bu topraklardan çıkarmaya çalışan hiçbir güç başarılı olamadı. Bundan sonra da ne bayrağımızı yere düşürürüz ne de toprağımıza ayak bastırırız." değerlendirmesinde bulundu. 

Yıldırım, bunca saldırıya ve ihanete rağmen, bu topraklarda tutunulmasının sırrının "memleket sevdası" olduğunu söyledi. Hükümet olarak, ülkenin geleceği için toprağın zenginliklerinin önemini bildiklerine işaret ederek, o yüzden göreve başladıkları ilk günden beri tarım sektörünün ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret gösterdiklerini kaydetti.

Bütün tarımsal hasılanın 24 yıl önce 24 milyar olduğunu, bugün de 60 milyar dolarlara çıktığını anımsatan Yıldırım, tarımda yapılan ihracat rakamlarına ilişkin örnekler verdi.

Yıldırım, birçok kalemde desteklerinin bulunduğunu, geçen yıl başlattıkları yeni bir uygulamanın olduğunu hatırlatarak, "Bu destekleri parça pinçik vermek yerine, yılda 2 sefer mart ve ekim aylarında verelim dedik. Böylece vatandaşımız aldığından bir şey öğrensin." dedi.

"79 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz"

Mazot desteğine de değinen Yıldırım, "Ancak gübredeki destek şeklini tekrar gözden geçiriyoruz. Daha etkin nasıl yapabiliriz, buradaki birtakım kaçaklara, istismarlara nasıl mani oluruz, bunun çalışmalarını yapıyoruz." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, hayvanların takibi için küpeleme sistemi olduğunu anımsatarak, "Türkiye´de 2002´de 145 bin ton sertifikalı tohum üretimi yapılıyordu, bugün bunu 7 kat artırdık. Sertifikalı tohumda Türkiye ihracatçı konuma geldi. 79 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Yeter mi? Yetmez. Türkiye tarımda, hayvancılıkta, gıdada lider ülke oluncaya da kadar durmak yok, yola devam." ifadesini kullandı.

Son 16 yılda tarıma, hayvancılığa ve çiftçiye yapılan yatırımları hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bugün bereketli topraklar üzerinde gözünü geleceğe çeviren, gelecek hedefleri yapan hemşehrilerimiz, çiftçilerimiz var. Şu anda çiftçilerimiz, Ziraat Bankasından aldığı krediyi yüzde 99 oranının üzerinde geri ödüyorlar. Erzincan´da kredi dönüş oranı yüzde 99,9. Kooperatiflerde de yüzde 95,5 geri ödeme var. 2010´dan bu tarafa üreticilere 0 faizle hayvancılık desteği veriyoruz. Şimdiye kadar 2 bin 563 kişiye 105 milyondan fazla destek ödemesi yapılmış."

"Milliyetçi, ülkücü kardeşlerime teşekkür ediyorum"

Başbakan Yıldırım, ülkede yeni bir döneme geçildiğine dikkati çekerek, yönetim sisteminde değişiklik yapıldığını söyledi.

Bu değişikliğin nedenlerini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"17-25 Aralık, Gezi olayları, cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlar, parti kapatmalar. Bunlar hep daha dünün AK Parti iktidarının karşılaştıkları. 28 Şubat, 12 Eylül, 1960 ihtilali, 1971 muhtırası yani son 60 yılda bu ülkenin başına gelmedik kalmadı. Ne oluyor? Milli irade örseleniyor, sürekli milli iradeye saldırı var. İşte bunlar olmasın, vatandaşımız doğrudan demokrasiye geçsin, dolaylı değil. O yüzden de 16 Nisan´da bir anayasa değişikliği gerçekleştirdik."

Yıldırım, anayasa değişikliğinde, "Cumhur İttifakı" altında seçime gittikleri MHP ile beraber yola çıktıklarını belirterek, "Ben bu vesileyle mesele, memleket meselesi olunca gerisi teferruattır diye bizimle birlikte yol yürüyen milliyetçi, ülkücü kardeşlerime teşekkür ediyorum." dedi.

24 Haziran´ın 16 Nisan halk oylamasında verilen kararın uygulaması olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Biz geleceğiz, oluru alacağız, vatandaş kararını da seçimini de yapacak. Vatandaşın verdiği karar başımızın tacıdır. Türkiye, nereden nerelere geldi. Bu seçimin bir özelliği var. Bu seçimin özelliği, burada ilk defa hem hükümet seçimi yapılıyor hem milletvekilliği seçimi yapılıyor. Bu sistem herkesi terbiye ediyor. Yavaş yavaş herkes, birbirine benzemeyenler bile bir araya geliyor. Benzemezler ittifakı da var. Cumhur İttifakı var belli, milletin bekası, ülkenin huzuru, barışı, kardeşliği, iç ve dış tehditlere karşı bir yol arkadaşlığı. Tabi, onlara da başarılar diliyoruz, siyaset bir yarıştır."

"Sonuç sanal alemde alınmaz"

Yıldırım, vatandaşlardan son 16 seneye bakıp, gelecek 5 senenin kararını vermelerini istediklerini bildirdi.

Buradaki kararın "devam" yönünde olması durumunda hizmetlerin artarak devam edeceğinin altını çizen Yıldırım, şunları belirtti:

"Bugünlerde ´Tamam´ diye bir kampanya yapıyorlar sanal alemde. Sanalla yalanla dolanla bu işler olmaz. Sonuç sanal alemde alınmaz. İktidarın adresi sandıktır, sanal alem değildir. Sanal oylamayla iktidar olunmaz. İnşallah yeni sistemin ilk seçiminde de cumhurbaşkanımızı seçeceğiz. İçeride ve dışarıda ülkemizin hızını kesmeye çalışanlara da en güzel cevabı 24 Haziran´da vereceğiz. ´Seçim kazanmak´ diye bir dertleri yok, Recep Tayyip Erdoğan insin de ne olursa olsun. Bu kadar. Bu ülkeye bu kadar zulüm olur mu kardeşim? Tayyip Erdoğan´ı dışarıdakiler de hazmedemiyor, onu anlayabiliriz. Niye anlarız? Çünkü biz bağımsız bir dış politika izliyoruz. ´Bölgede iş yapacaksanız, sınırları değiştirecekseniz, yeni ülkeler, yeni şer kuşakları oluşturacaksanız buna Türkiye izin vermez´ diyen bir Recep Tayyip Erdoğan, bir AK Parti iktidarı var."

 Video Tarihi: 12.5.2018 19:50:53
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ERZİNCAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAVUŞOĞLU GENÇLİK BAYRAMINDA GENÇLERLE İFTARDA BULUŞTU
ÇAVUŞOĞLU GENÇLİK BAYRAMINDA GENÇLERLE İFTARDA BULUŞTU
“KUDÜS MESELESİ 1,5 MİLYAR MÜSLÜMANIN HER BİRİNİN İMANİ MESELESİDİR”
ERDOĞAN´DAN SUİKAST AÇIKLAMASI!
ERDOĞAN´DAN SUİKAST AÇIKLAMASI!
"Bu haber bana MİT´ten ulaştı..."
MUHARREM İNCE SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
MUHARREM İNCE SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
CHP´NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE PARTİLİLERE SAMSUN´DAN SESLENDİ
MAHİR ÜNAL SON ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI
MAHİR ÜNAL SON ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI
Mahir Ünal, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
BAHÇELİ´NİN BURSA LİSTESİ ŞAŞIRTTI
BAHÇELİ´NİN BURSA LİSTESİ ŞAŞIRTTI
Devlet Bahçeli´nin Bursa´da adaylık için listeye koyduğu isimler ise hem şaşkınlık yarattı, hem de tepki çekti.
AK PARTİ´DE HER İLDE ÜNLÜ BİR İSİM YER ALACAK
AK PARTİ´DE HER İLDE ÜNLÜ BİR İSİM YER ALACAK
Son gün olan pazartesiye kadar AK Parti´de liste heyecanı sürecek.
AK PARTİ´DE POLİTİKA ANLIK ANALİZLERE GÖRE ŞEKİLLENECEK
AK PARTİ´DE POLİTİKA ANLIK ANALİZLERE GÖRE ŞEKİLLENECEK
SEÇMENİN ALGISINA DÖNÜK ANALİZ RAPORLARI ÇIKARACAK.
24 HAZİRAN ÖNCESİ BURSA´DAN İLK ANKET
24 HAZİRAN ÖNCESİ BURSA´DAN İLK ANKET
Bursalı bir firma tarafından hazırlanan ankette 24 Haziran seçimlerine ilişkin çarpıcı veriler elde edildi.
İŞTE MHP´NİN BURSA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MHP´NİN BURSA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
MHP´nin 27´nci Dönem milletvekili aday listesi açıklandı.
ANAVATAN PARTİSİ´NDEN CUMHUR İTTİFAKI´NA DESTEK
ANAVATAN PARTİSİ´NDEN CUMHUR İTTİFAKI´NA DESTEK
AK Parti ve MHP´den oluşan Cumhur İttifakı´na bir partiden daha destek geldi.
BAHÇELİ´DEN YENİ AF AÇIKLAMASI
BAHÇELİ´DEN YENİ AF AÇIKLAMASI
“CEZAEVLERİNDEKİ PKK VE FETÖ´CÜLER İSYAN BAŞLATIRSA NE OLUR?”
MEHMET MÜEZZİNOĞLU, SEÇİM PLATFORMU´NUN KONUĞU OLDU
MEHMET MÜEZZİNOĞLU, SEÇİM PLATFORMU´NUN KONUĞU OLDU
Mehmet Müezzinoğlu, Kanal 16 ekranlarında Hasan Özdemir´in sorularını yanıtladı.
CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ PUSULADAKİ YERLERİ BELLİ OLDU
CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ PUSULADAKİ YERLERİ BELLİ OLDU
Adayların oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı.
CUMHURBAŞKANI İNGİLTERE´DEN SESLENDİ!
CUMHURBAŞKANI İNGİLTERE´DEN SESLENDİ!
Deaş İslam Devleti Olarak Adlandırılmamalı...
BAHÇELİ´DEN İKİNCİ ´AF´ AÇIKLAMASI GELDİ!
BAHÇELİ´DEN İKİNCİ ´AF´ AÇIKLAMASI GELDİ!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´den af için yeni açıklama geldi. Bahçeli, "Kararlıyız, sözümüzün arkasındayız. Allah´ın izniyle affın çıkacağına inanıyorum" dedi.
DOLAR
4.4652
EURO
5.2674
Bursa
Fırtına
Bugün
26 / 15 °C
Bulutlu
Pazartesi
25 / 15 °C
Gök gürültülü sağanak yağış
Salı
27 / 15 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi