BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI RAFİNİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
TOPLANTIDA KONUŞAN BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞMELERİNİN İÇERİĞİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARDA BULUNURKEN AFRİN OPERASYONU´NA DAİR DE DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU
Tarih: 24.1.2018 16:49:09/ 146okunma / 0yorum

 BAŞBAKAN YILDIRIM NİJER BAŞBAKANI RAFİNİ İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ ile ilgili görsel sonucu

 

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin´de sürdürülen Zeytin Dalı Operasyonu´na ilişkin, "Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile Çankaya Köşkü´nde ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım konuşmasında, "Bu ziyaret esnasında Nijer ve Türkiye arasında her bakımdan ilişkileri geliştirmek, gerek ikili ticaretimizi artırmak, eğitim alanında kapsamlı işbirliği yapmak, Nijer´in altyapı ve konut projelerinde gerekli desteği sağlamak, TİKA ofisimiz tarafından gerçekleştirilmekte olan sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili durumu gözden geçirdik ve bu yıl içerisinde bir hastane, bir okul ve park olmak üzere bu projelerin açılışa hazır hale geldiğini memnuniyetle müşade ettik. Nijer-Türkiye ilişkileri aslında yeni değil. Tarihi bir derinliği var. 15. asırdan beri, Osmanlı döneminden beri karşılıklı etkileşim olan iki ülke. Dolayısıyla büyükelçiliklerimizin yakın tarihte tesis edilmiş olması, doğrudan uçuşların başlatılmış olması hem köklü tarihi ilişkilerimizi ortaya çıkarmak hem de bundan sonra iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek bakımından önemli bir adım olmuştur. Türkiye, özellikle 2005 yılında başlattığı Afrika açılım politikası ile beraber kıtada büyükeçilik sayısını 12´den 39´a yükseltmiş bulunmaktır. Türkiye, Afrika kıtasına doğrudan uçuş yapan, THY olarak yegane ülkedir. Toplam 51 sefer gerçekleştirilmektedir. Bu iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi bakından avantaj teşkil ediyor. Zaman kaybının da önüne geçmiş oluyor. Büyükelçiliklerimiz faaliyetlerini sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

 

Yıldırım, Nijer Başbakanı Rafini ile birlikte bazı bakanların da bu ziyarette yer aldığını anlatarak, "Az önce Milli Eğitim konusunda bir anlaşma imzaladık. O anlaşmanın amacı, eğitim konusunda gerek ortaöğretim, gerek üniversite eğitim konusunda var olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek. Türkiye´de eğitim gören Nijerli burslu öğrencilerin sayısını artırmak. Ayrıca teknik destekleri sağlamak. Bunun yanı sıra iki ülke başkentleri arasında kardeş şehir anlaşması da Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızla Nijer´in baş şehrinin belediye başkanı arasında imzalandı. Böylece Ankara Büyükşehir Belediyesi önemli çalışmalar yapacak, şehircilik ve altyapı konusunda gerekli destekleri verecektir. Ayrıca işbirliği yaptığımız alanlardan birisi de sağlıktır. Bin 260 kapasiteli yatılı okul inşaatı da bu yıl içerisinde tamamlanmış olacaktır" dedi.

 

"GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ BAŞKA BİR KONU TERÖRLE MÜCADELE"

 

Görüşülen bir başka konunun ´terörle mücadele´ olduğunu belirten Yıldırım, "Bu konuda özellikle son günlerde Zeytin Dalı Operasyonu hakkında Sayın Başbakana amacı, kapsamı, hedefi hakkında bilgiler verdim. Nijer, teröre karşı çok titiz bir çalışma içerisinde. Özellikle ülkenin etrafında istikrarsızlıktan kaynaklanan, El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin Nijer´de yerleşmesini önlemek için önemli gayret gösteriyorlar. Nijer ve Türkiye bölgesel konularda tamamen, uluslararası konuda da benzer görüşlere sahip iki ülke. Son haftalarda Amerika´nın Kudüs konusunda, oraya İsrail Büyükelçisini taşıma konusunda aldığı tek taraflı ve acele kararına karşı katılım sağlamışlar, aynı zamanda BM Genel Kurulunda bu kararın kınanması konusunda oy vermişlerdir. Filistin ve Kudüs meselesine sahip çıkmışlardır" açıklamasında bulundu.

 

Başbakan olarak Türkiye´ye ilk ziyaretin yapıldığını söyleyen Yıldırım, "Bu da Türkiye-Nijer ilişkilerini geliştirme yönünde önemli olacaktır. Karma Ekonomik Komisyonunun karşılıklı ekonomik konuları, ikili konuları ele almak olacaktır. Bu ziyaret, fevkalade zamanlı ve yararlı ziyaret olmuştur. Bereket getirdiniz ülkemize bugün Ankara´da kar yağışı da başladı. Beklediğimiz bir yağıştı, onun için de teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Nijer Başbakanı Rafini ise, tarihi ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, yeni bakış açılarıyla yeni projelerin de geliştirilmesi gerektiğine işaret etti. Terörle mücadele konusuna değinen Rafini, "Nijer ve Türkiye aynı sorunlarla karşı karşıya´ dediniz. Nitekim, terörle mücadele konusunda. Nijer, çok farklı terör tehditleri karşısında ayakta durmaya devam ediyor" diye konuştu.

 

Türkiye´nin terörle mücadelesini değerlendiren Rafini, Nijer´in de Türkiye gibi merkezi bir konumda olduğunu ifade etti. Rafini, Türkiye´nin terörle mücadele konusunda gösterdiği kararlılığı takdir ettiğini dile getirdi. Rafini, konuşması sırasında öksürünce, "Soğuktan dolayı öksürmüyorum" dedi. Bu sözler salonda gülüşmelere neden oldu.

 

Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Nijer´in net bir duruş sergilediğini belirterek, bunun için teşekkürlerini sundu.

 

Başbakan Yıldırım ve Rafini, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin iki ülke arasındaki projelere ilişkin sorusuna Rafini, "Güvenlik alanında bir anlaşmamız var, henüz detaylarının üzerinde çalıştığımız projeler var. Türkiye´deki dostlarımız kendi deneyimlerini bizlerle paylaşma sözü verdiler. Çok eski bir tarihin tercümesidir, bu yansımasıdır, kervanların yolu, İstanbuleva. Yani İstanbul´dan gelenler anlamını taşıyor. İki ülke arasında çok eski ilişkiler var. Bu yol projesi ile bunu yeniden yaşatma arzusundayız. Tıp eğitimi almak için ya da çocuklarının eğitimini sağlamak için birbirine yakın olacak. Türk dostlarımız sözlerini tuttular, zemin ve fizibilite çalışmaları gerçekleştirildi. Koşullara bakılması gerekiyor. Çok zaman gerekti bunun için, bazı teknik engeller karşımıza çıktı. Ama bu ziyaretten bu yana aşamalı olarak bu yolu inşa etme kararına vardık. Bu harika fikri geliştirdik. Bu projenin hayata geçirilmesini sağlayacağız. Bizlere verilmiş olan cevaptan büyük memnuniyet duyuyoruz" cevabını verdi.

 

Zeytin Dalı Operasyonu´na ilişkin soru üzerine Rafini, "Afrin, Zeytin Dalı Operasyonu. Kendi görüşümü söylemek istedim, bizlerle bilgiler paylaşıldı. Hedefini anladık bu operasyonunun. Çünkü, Türk halkı, Türk devleti ve Nijer devleti terörizme karşı mücadele verme konusunda birçok benzerliklere sahiptir. Çünkü, operasyondaki hedef de bu. Biz de bu hedefi paylaşıyoruz. Çünkü, Nijer´de de aynı sorunu yaşıyoruz, Boko Haram. Ülkenin güneydoğusunda bu terörist gruplar. Yine kuzeyde, Libya´da bir durum yaşanıyor, orada da aynı olguyla karşı karşıyayız. Bizim görüşümüz, bizlerin devlet olarak barış ve adalet için halklarımızı, devletimizi, hukuku korumak için hareket etmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

 

Operasyonda gelinen son aşamaya değinen Başbakan Yıldırım ise, "Terör, dünyanın başının belası. İnsanlığın ortak sorunu. İster Nijer´de, ister Avrupa, ister Türkiye, İster Pakistan´da olsun, dünyanın neresinde olursa olsun terör masum ve mazlum insanları gözünü kırpmadan öldüren, istikrarı bozan ve ülkelerin huzuruna kasteden alçak örgütlerdir. Bunların adının ne olduğunun önemi yok, hepsinin hedefi aynıdır. İnsanlara karşı zulüm etmek, böylece ülkelerin güvenliğini ve istikrarını zaafa uğratmak. Terörün her türlüsüyle amansız bir mücadele veriyoruz. En son başlattığımız operasyonun amacı da Suriye´nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve bölgede terör oluşumlarına son verecek, orada yaşayan Kürt, Türkmen, Arap kardeşlerimizin üzerinde zulmü kaldıracak. Afrin bölgesinden ülkemize vaki saldırıların önüne geçecek. Ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği amacıyla bu operasyon başlamıştır. Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bölgenin terörden, PKK, YPG, PYD bunlar hepsi aynı terör örgütü ve DEAŞ´tan tamamen temizleninceye kadar ülkemize yönelik, bölgede yaşayanlara yönelik hiçbir silahlı tehdidin kalmayacağı anlaşılıncaya kadar bu operasyon sürecek. Planladığı gibi gidiyor, herhangi bir sorunumuz yok şuan" diye konuştu.

 

Kardak krizinin yarın yıl dönümü olduğunun hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Kardak´ta yaşanan krizi bugüne taşımak, yeni bir kriz oluşturmak, komşuluğa yakışmaz. Biz, terörle mücadele ile meşgulken, bulanık suda balık avlama hevesine komşularımızın kapılması yakışık almaz, bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer faaliyet olursa Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin" ifadelerini kullandı.

 Video Tarihi: 24.1.2018 16:58:00
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAVUŞOĞLU AK PARTİ İZNİK İLÇE BAŞKANLIĞINA ZİYARETTE BULUNDU
ÇAVUŞOĞLU AK PARTİ İZNİK İLÇE BAŞKANLIĞINA ZİYARETTE BULUNDU
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU, AK PARTİ İZNİK İLÇE BAŞKANLIĞINA ZİYARETTE BULUNDU.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RUHANİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RUHANİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN´İN ARDINDAN İRAN CUMHURBAŞKANI HASAN RUHANİ İLE DE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
ÇAVUŞOĞLU BURSA ZONGULDAKLILAR DERNEĞİNDE AFRİN OPERASYONUNU DEĞERLENDİRDİ
ÇAVUŞOĞLU BURSA ZONGULDAKLILAR DERNEĞİNDE AFRİN OPERASYONUNU DEĞERLENDİRDİ
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU: “MEHMETÇİĞİMİZ GÜRÜL GÜRÜL GİDİYOR”
ERDOĞAN YENİDEN CHP GENEL BAŞKANI SEÇİLEN KILIÇDAROĞLU´NU TEBRİK ETTİ
ERDOĞAN YENİDEN CHP GENEL BAŞKANI SEÇİLEN KILIÇDAROĞLU´NU TEBRİK ETTİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, CUMHURİYET HALK PARTİSİ´NİN 36. OLAĞAN BÜYÜK KURULTAYI´NDA GENEL BAŞKANLIĞA YENİDEN SEÇİLEN KEMAL KILIÇDAROĞLU´NU TEBRİK ETTİ.
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE ADALET BAKANI GÜL SINIR HATTINDA
BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU VE ADALET BAKANI GÜL SINIR HATTINDA
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU VE ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL KİLİSE, SINIR HATTINA GİTTİ. ÇAVUŞOĞLU VE GÜL, TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN KENT MERKEZİNDE SİVİLLERE YÖNELİK ROKETLİ SALDIRILAR İLE ALINAN ÖNLEMLER HAKKINDA BİLGİ ALDI.
ERDOĞAN İSTANBUL´DA KASIMPAŞA TÜNELİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
ERDOĞAN İSTANBUL´DA KASIMPAŞA TÜNELİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
KASIMPAŞASPOR ATKISI İLE YAPTIĞI KONUŞMASINDA ERDOĞAN, AÇILIŞI YAPILAN TÜNELİN İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK İÇİN BAŞLATILAN 16 TÜNEL PROJESİNİN EN ÖNEMLİ ETAPLARINDAN BİRİ OLDUĞUNU VURGULADI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ´SAVAŞABİLECEK DEAŞ´LI KALMADI AMA SİLAH YIĞMAYA DEVAM EDİYORLAR´
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ´SAVAŞABİLECEK DEAŞ´LI KALMADI AMA SİLAH YIĞMAYA DEVAM EDİYORLAR´
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İSİM VERMEDEN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ´Nİ ELEŞTİREREK, "SURİYE´DE SAVAŞABİLECEK DURUMDA DEAŞ´LI KALMADI AMA BU BAHANEYLE ÜLKEYE HALA SİLAH YIĞMAYA DEVAM EDİYORLAR. SURİYE´DEKİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN PATRONUNUN KANDİL OLDUĞUNU DÜNYA GÖRDÜĞÜ HALDE BUNU SADECE BİR MÜTTEFİKİMİZ KABUL ETMİYOR" DEDİ.
YILDIRIM: TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TACİZLERİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ
YILDIRIM: TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TACİZLERİNE GÖZ YUMMAYACAĞIZ
YILDIRIM´DAN ABD´YE: BU AÇIK BİR DÜŞMANLIKTIR
´ANADOLU SORUYOR´ BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU´NU KONUK ETTİ
´ANADOLU SORUYOR´ BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇAVUŞOĞLU´NU KONUK ETTİ
ÇAVUŞOĞLU, ERDOĞAN´IN BURSA´DA GEÇTİĞİMİZ HAFTA SONU GELDİĞİ BURSA ÇIKARMASINI DEĞERLENDİRDİ BURSA HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MACRON´LA ZEYTİN DALI´NI KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MACRON´LA ZEYTİN DALI´NI KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN´LE TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPTI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AFRİN OPERASYONU SURİYELİ MUHALİFLERLE YAPILACAK
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AFRİN OPERASYONU SURİYELİ MUHALİFLERLE YAPILACAK
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, AFRİN OPERASYONUNUN SURİYELİ MUHALİFLERLE BİRLİKTE YAPILACAĞINI BELİRTEREK, "ONLAR İÇİN VERİLİYOR BU MÜCADELE. BİZ ONLARI TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKMALARI İÇİN KARDEŞLERİMİZE ORADA YARDIMCI OLUYORUZ. BİZ BUGÜN ONLARA YARDIMCI OLMAZSAK, YARIN ORADA BİZİM İÇİN TEHDİT KUŞAĞI OLACAK" DEDİ.
BAHÇELİ PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA ABD VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÜKLENDİ
BAHÇELİ PARTİSİNİN GRUP TOPLANTISINDA ABD VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÜKLENDİ
AFRİN OPERASYONUNA TAM DESTEK VEREN MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ´NİN GÜNDEMİNDE ABD´NİN SURİYE´DE KURMAYI PLANLADIĞI TERÖR ORDUSU VARDI
YILDIRIM, IRAK BAŞBAKANI İBADİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
YILDIRIM, IRAK BAŞBAKANI İBADİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
BAŞBAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE, GÖRÜŞMEDE IRAK İLE İKİLİ İLİŞKİLER VE BÖLGESEL KONULAR ELE ALINDI
ERDOĞAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI PROGRAMINA KATILDI
ERDOĞAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI PROGRAMINA KATILDI
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN BOZAİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI PROGRAMINA KATILDI…
DOLAR
3.7816
EURO
4.6527
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa
26 Şubat 2018 Pazartesi
Bugün
Sağanak
10 °C
5 °C
Salı
Karlı - Yağmurlu
10 °C
2 °C
Çarşamba
Bulutlu
6 °C
0 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İzleyici Temsilcisi

İzleyici Temsilcisi   : Hüseyin SEZAN

Mail                      : izleyicitemsilcisi16@hotmail.com

GSM                      : 0533 415 02 90