CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN MACRON´A SERT TEPKİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI´NDA YAPTIĞI KONUŞMADA FRANSIZ MEVKİDAŞI EMMANUEL MACRON´A SERT ÇIKTI.
Tarih: 30.3.2018 19:05:26/ 217okunma / 0yorum

AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI´NDA KONUŞAN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, YPG İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR YAPAN FRANSA CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON´A SERT TEPKİ GÖSTERDİ. MACRON İÇİN "GARİP GARİP ŞEYLER SÖYLÜYOR" DİYEN ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANININ HADDİNİ AŞAN BİR BEYANDA BULUNDUĞUNU VURGULADI.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MACRON’A SERT TEPKİ ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Geçen hafta Macron´un kendisiyle bizzat görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Tabii garip garip şeyler söyleyince de kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Çünkü bizim Silahlı Kuvvetlerimizi, bizi, kalkıp da asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´ndaki konuşmasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Elysee Sarayı´nda, Suriye´de terör örgütü PYD´nin başını çektiği SDG´den bir heyeti kabul etmesi ve ardından yapılan açıklamalara değindi. 

Fransa´nın tamamen yanlış buldukları ve yanılgılardan kaynaklandığını umdukları bu tavrından fevkalade üzüntü duyduklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Geçen hafta Macron´un kendisiyle bizzat görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Tabii garip garip şeyler söyleyince de kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Çünkü bizim Silahlı Kuvvetlerimizi, bizi, kalkıp da asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil. Eskiden beri ülkelerinde serbestçe faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarını dün bir kez daha en üst düzeyde ağırlayanlar, bunun Türkiye´ye karşı husumet ifadesinden başka bir anlamı olmadığını bilmelidir."

Erdoğan, aynı terörist grubunun bir kısmının, bu sabah yol yapım çalışması gerçekleştiren işçilerin emniyetini sağlamakla görevli güvenlik güçlerine saldırdığına dikkati çekerek, bu saldırıda 6 güvenlik korucusunun şehit olduğunu, 4 asker ve 3 güvenlik korucusunun da yaralandığını aktardı.

Şehitlere Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın neresinde yol yapan işçilere, hasta taşıyan ambulanslara, eğitim veren öğretmenlere saldıran bir terör örgütü vardır? Türkiye´dekiyle Suriye´dekiyle Irak´takiyle hepsi de aynı olan bu terör örgütü işte böylesine alçak bir yapıdır. Neymiş, ´o PKK değilmiş, bize göre terör örgütü PKK´ymış.´ Ey Batı, ´SDG´ dediğiniz Suriye Demokratik Güçleri, bu terör örgütünün aynısıdır. Bunlarla siz bizi aldatmaya çalışıyorsunuz.

Kusura bakmayın, biz bunların hepsinin temelini biliriz, hücrelerini okuruz. Dolayısıyla bunları bize yutturamazsınız. Bunların adresine varana kadar, hepsinin künyesi bizde var. 24 saatte bir ismini değiştirseniz, biz bunları tanırız. Bizde çok bunların tanımını yapan ifadeler var da onları böyle bir resmi toplantıda kullanmak işime gelmez. İkili olarak karşı karşıya otursak onu da anlatırım."

"Haddini ve boyunu çok aşan bir beyandır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Elysee Sarayı´nda, Suriye´de terör örgütü PYD´nin başını çektiği SDG´den bir heyeti kabul etmesi sonrasında yapılan açıklamalara yönelik ise şunları söyledi:

"(YPG´ye destek garantisi verdik) lafa bak. ´Türkiye ile SDG arasında aracı olabiliriz´ lafı, eğer bu şayet doğruysa ki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü´ne bunu, muhatabı olarak kendisi vermiştir o da bu ifadeyi kullanmış, bunu söyleyen kişinin haddini ve boyunu çok aşan bir beyandır bu. Hani bizde bir söz var ya ´Gelin güvey olmak´ falan, sana böyle bir görevi kim verdi? Boyunu aşan işlere girme.

Bizim arabulucuya ihtiyacımız yok. Türkiye´nin ne zamandan beri terör örgütleriyle bir masaya oturmak gibi sorunu var? Nereden çıkardınız bunu? Siz, terör örgütleriyle masaya oturabilirsiniz ama Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini Afrin´de olduğu gibi yapar. Siz yine aynen devam edin. Siz kim oluyorsunuz ki bir terör örgütüyle Türkiye arasında arabuluculuk ifadesini ağzınıza alabiliyorsunuz? Daha kendi kirli ve kanlı geçmişlerinin hesabını verememiş olanlar, bugün de kendilerini terör örgütleriyle yan yana tahayyül edebilirler ama Türkiye için böyle bir durum asla söz konusu değildir."

"Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu" atasözünün bu süreci çok iyi tanımladığını vurgulayan Erdoğan, "Bunların arkadaşlarının YPG´liler yani bölgemizdeki en eli kanlı, en ahlaksız, en haysiyet yoksunu, en insanlık düşmanı teröristler olduğunu gördük. Bu tavrından sonra Fransa´nın hiçbir terör örgütünden, hiçbir teröristten, hiçbir terör eyleminden şikayetçi olma hakkı kalmamıştır. Teröristlerle yatıp kalkan hatta onları saraylarında ağırlayanlar, yaptıkları yanlışı er geç anlayacaktır." dedi.

"Ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristleri böylesine pervasızca destekleyenlerin ortaya çıkacak sonuçların hesabını Fransa kamuoyuna vermeye de hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Her an Türkiye´nin yaşadığı sıkıntıların onların başına da gelebileceğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim bu konuda şakamızın olmadığını, en küçük bir müsamahamızın bulunmadığını anlamaları için daha ne söylememiz, ne yapmamız lazım bilmiyorum. Yıllarca kendi ülkelerindeki canileri, sırf başlarından def etmek için bilinçli olarak DEAŞ saflarına yönlendirenler, şimdi evlerine dönen bu profesyonel teröristlerle ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Bugünlerde hararetle destekledikleri PYD konusunda yaşayacakları durum da farklı değildir. Suriye´den, Irak´tan canını kurtarıp kaçan teröristler, Fransa´nın bu politikasından aldıkları cesaretle oraya doluştuğunda ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar."

Erdoğan, Türkiye´nin bu konudaki gündemi ve tavsiyelerinin bambaşka olduğunu belirterek, "Bize göre bundan sonra yapılması gereken bu tür gereksiz tartışmalar yerine, Suriye´de ve Irak´ın kuzeyinde nasıl bir gelecek inşa edilebileceğinin, Türkiye ile birlikte planlanması ve uygulanmasıdır. Biz bu konuda, bizimle çalışmak isteyen herkesle görüşmeye, konuşmaya, ortak eylem planları hazırlamaya varız." dedi.

"Kaç tane Suriyeli mülteciyi Fransa´da ağırladınız?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıkılan Suriye şehirlerini yeniden ayağa kaldırmak, Türkiye´deki milyonlarca mülteciye Suriye topraklarında yerleşim alanları inşa etmek konusunda yapılabilecek iş birliklerini konuşmak istediklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elysee´de 7 tane teröristi ağırlıyorsun da acaba Türkiye 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi ağırlarken ´bana da ne düşüyor?´ diye bir sorunuz oldu mu? ´Ben ne yapabilirim?´ diye bir sorunuz oldu mu veya kaç tane Suriyeli mülteciyi acaba Fransa´da ağırladınız? Bana bunun cevabını verebilir misin? Ama 7 tane teröristi, Elysee Sarayı´nda ağırlayacak kadar teröre karşı olduğunuzu böylece tescil etmiş oldunuz.

Son 7 yılı adeta gasbedilen Suriyeli kardeşlerimize yeniden nasıl aydınlık bir gelecek kurabileceğimizi hiç konuştuk mu? Artık bizimle Suriye meselesini konuşmak isteyenler, bu tür gündemlerle bizim karşımıza gelmelidir. Yoksa Suriye topraklarını teröristlerden arındırma ve Suriyelileri huzur içinde yaşayabilecekleri güvenli bölgelere kavuşturma konusundaki tavrımızı operasyonlarımızla gösterdik, göstermeyi de sürdüreceğiz."

 Video Tarihi: 30.3.2018 19:14:10
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜLENT ARINÇ İLE GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜLENT ARINÇ İLE GÖRÜŞTÜ
AK Parti Genel Merkezi´nde sürpriz bir görüşme gerçekleşti.
UYUM YASALARI TBMM GENEL KURULU´NDA KABUL EDİLDİ
UYUM YASALARI TBMM GENEL KURULU´NDA KABUL EDİLDİ
TBMM Genel Kurulu´nda, 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde uygulanacak hükümler kabul edilerek yasalaştı.
AP, DYP VE ANAP´TAN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI
AP, DYP VE ANAP´TAN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI
3 PARTİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI, PROF. DR. VECDET ÖZ
SAADET PARTİSİ VE CHP´NİN LİDERLERİNDEN KRİTİK GÖRÜŞME
SAADET PARTİSİ VE CHP´NİN LİDERLERİNDEN KRİTİK GÖRÜŞME
İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ YAKLAŞIK 1 SAAT SÜRDÜ
“ÇARESİZLİKLERİN İTTİFAKINI GERÇEKLEŞTİRDİLER”
“ÇARESİZLİKLERİN İTTİFAKINI GERÇEKLEŞTİRDİLER”
Çavuşoğlu, CHP´li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti´ye katılmasına da sert tepki gösterdi.
ERDOĞAN UYARDI: ONU DA AFFETMEYİZ
ERDOĞAN UYARDI: ONU DA AFFETMEYİZ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İŞ DÜNYASINA SESLENDİ
BAKAN SOYLU TERÖR OPERASYONLARINA İLİŞKİN KONUŞTU
BAKAN SOYLU TERÖR OPERASYONLARINA İLİŞKİN KONUŞTU
"1 NİSAN´DAN BU GÜNE 123 TERÖRİST"
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN 24 HAZİRAN ÇAĞRISI
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN 24 HAZİRAN ÇAĞRISI
YILDIRIM: ESENBOĞA HAVALİMANI´NA METRO YAPACAĞIZ
ABD´YE ´OHAL´DE SEÇİM´ YANITI
ABD´YE ´OHAL´DE SEÇİM´ YANITI
Dışişleri Bakanlığı´ndan, Amerika´nın OHAL ve erken seçime yönelik açıklamalarına tepki geldi.
PKK´NIN EN BÜYÜK GELİR KAPISI UYUŞTURUCU TİCARETİ
PKK´NIN EN BÜYÜK GELİR KAPISI UYUŞTURUCU TİCARETİ
“BUNU KONTROL ALTINA ALMAMIZ LAZIM BİRÇOK TEDBİRLER ALIYORUZ”
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM UYUM YASALARINA İLİŞKİN KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İSTANBUL´DA CUMA NAMAZI ÇIKIŞI BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
BOZDAĞ: ÜÇ BAKAN SEÇİM ÖNCESİNDE İSTİFA ETMEYECEK
BOZDAĞ: ÜÇ BAKAN SEÇİM ÖNCESİNDE İSTİFA ETMEYECEK
ANAYASA´DA, SEÇİM ÖNCESİNDE ADALET, İÇİŞLERİ VE ULAŞTIRMA BAKANLARININ İSTİFA ETMESİYLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME BULUNMADIĞINI SÖYLEDİ.
"AYNI ANDA CUMHURBAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUNAMAYACAK"
"AYNI ANDA CUMHURBAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUNAMAYACAK"
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HAYATİ YAZICI, UYUM KOMİSYONU TOPLANTISININ ARDINDAN BASIN MENSUPLARININ KARŞISINA GEÇTİ
ERKEN SEÇİM ÖNERGESİ ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
ERKEN SEÇİM ÖNERGESİ ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
AK PARTİ VE MHP´NİN ORTAK SEÇİM ÖNERGESİ TBMM ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
DOLAR
4.0758
EURO
4.9720
Bursa
Fırtına
Bugün
29 / 10 °C
Fırtına
Cuma
24 / 16 °C
Parçalı bulutlu
Cumartesi
25 / 15 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi