CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN MACRON´A SERT TEPKİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI´NDA YAPTIĞI KONUŞMADA FRANSIZ MEVKİDAŞI EMMANUEL MACRON´A SERT ÇIKTI.
Tarih: 30.3.2018 19:05:26/ 381okunma / 0yorum

AK PARTİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI´NDA KONUŞAN CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, YPG İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR YAPAN FRANSA CUMHURBAŞKANI EMMANUEL MACRON´A SERT TEPKİ GÖSTERDİ. MACRON İÇİN "GARİP GARİP ŞEYLER SÖYLÜYOR" DİYEN ERDOĞAN, FRANSA CUMHURBAŞKANININ HADDİNİ AŞAN BİR BEYANDA BULUNDUĞUNU VURGULADI.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MACRON’A SERT TEPKİ ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Geçen hafta Macron´un kendisiyle bizzat görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Tabii garip garip şeyler söyleyince de kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Çünkü bizim Silahlı Kuvvetlerimizi, bizi, kalkıp da asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´ndaki konuşmasında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Elysee Sarayı´nda, Suriye´de terör örgütü PYD´nin başını çektiği SDG´den bir heyeti kabul etmesi ve ardından yapılan açıklamalara değindi. 

Fransa´nın tamamen yanlış buldukları ve yanılgılardan kaynaklandığını umdukları bu tavrından fevkalade üzüntü duyduklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Geçen hafta Macron´un kendisiyle bizzat görüştüm. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Tabii garip garip şeyler söyleyince de kendisine biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldım. Çünkü bizim Silahlı Kuvvetlerimizi, bizi, kalkıp da asla kabullenemeyeceğimiz bir yere oturtmak kimsenin haddine değil. Eskiden beri ülkelerinde serbestçe faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarını dün bir kez daha en üst düzeyde ağırlayanlar, bunun Türkiye´ye karşı husumet ifadesinden başka bir anlamı olmadığını bilmelidir."

Erdoğan, aynı terörist grubunun bir kısmının, bu sabah yol yapım çalışması gerçekleştiren işçilerin emniyetini sağlamakla görevli güvenlik güçlerine saldırdığına dikkati çekerek, bu saldırıda 6 güvenlik korucusunun şehit olduğunu, 4 asker ve 3 güvenlik korucusunun da yaralandığını aktardı.

Şehitlere Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyanın neresinde yol yapan işçilere, hasta taşıyan ambulanslara, eğitim veren öğretmenlere saldıran bir terör örgütü vardır? Türkiye´dekiyle Suriye´dekiyle Irak´takiyle hepsi de aynı olan bu terör örgütü işte böylesine alçak bir yapıdır. Neymiş, ´o PKK değilmiş, bize göre terör örgütü PKK´ymış.´ Ey Batı, ´SDG´ dediğiniz Suriye Demokratik Güçleri, bu terör örgütünün aynısıdır. Bunlarla siz bizi aldatmaya çalışıyorsunuz.

Kusura bakmayın, biz bunların hepsinin temelini biliriz, hücrelerini okuruz. Dolayısıyla bunları bize yutturamazsınız. Bunların adresine varana kadar, hepsinin künyesi bizde var. 24 saatte bir ismini değiştirseniz, biz bunları tanırız. Bizde çok bunların tanımını yapan ifadeler var da onları böyle bir resmi toplantıda kullanmak işime gelmez. İkili olarak karşı karşıya otursak onu da anlatırım."

"Haddini ve boyunu çok aşan bir beyandır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un Elysee Sarayı´nda, Suriye´de terör örgütü PYD´nin başını çektiği SDG´den bir heyeti kabul etmesi sonrasında yapılan açıklamalara yönelik ise şunları söyledi:

"(YPG´ye destek garantisi verdik) lafa bak. ´Türkiye ile SDG arasında aracı olabiliriz´ lafı, eğer bu şayet doğruysa ki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü´ne bunu, muhatabı olarak kendisi vermiştir o da bu ifadeyi kullanmış, bunu söyleyen kişinin haddini ve boyunu çok aşan bir beyandır bu. Hani bizde bir söz var ya ´Gelin güvey olmak´ falan, sana böyle bir görevi kim verdi? Boyunu aşan işlere girme.

Bizim arabulucuya ihtiyacımız yok. Türkiye´nin ne zamandan beri terör örgütleriyle bir masaya oturmak gibi sorunu var? Nereden çıkardınız bunu? Siz, terör örgütleriyle masaya oturabilirsiniz ama Türkiye, terör örgütleriyle mücadelesini Afrin´de olduğu gibi yapar. Siz yine aynen devam edin. Siz kim oluyorsunuz ki bir terör örgütüyle Türkiye arasında arabuluculuk ifadesini ağzınıza alabiliyorsunuz? Daha kendi kirli ve kanlı geçmişlerinin hesabını verememiş olanlar, bugün de kendilerini terör örgütleriyle yan yana tahayyül edebilirler ama Türkiye için böyle bir durum asla söz konusu değildir."

"Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu" atasözünün bu süreci çok iyi tanımladığını vurgulayan Erdoğan, "Bunların arkadaşlarının YPG´liler yani bölgemizdeki en eli kanlı, en ahlaksız, en haysiyet yoksunu, en insanlık düşmanı teröristler olduğunu gördük. Bu tavrından sonra Fransa´nın hiçbir terör örgütünden, hiçbir teröristten, hiçbir terör eyleminden şikayetçi olma hakkı kalmamıştır. Teröristlerle yatıp kalkan hatta onları saraylarında ağırlayanlar, yaptıkları yanlışı er geç anlayacaktır." dedi.

"Ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröristleri böylesine pervasızca destekleyenlerin ortaya çıkacak sonuçların hesabını Fransa kamuoyuna vermeye de hazır olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Her an Türkiye´nin yaşadığı sıkıntıların onların başına da gelebileceğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim bu konuda şakamızın olmadığını, en küçük bir müsamahamızın bulunmadığını anlamaları için daha ne söylememiz, ne yapmamız lazım bilmiyorum. Yıllarca kendi ülkelerindeki canileri, sırf başlarından def etmek için bilinçli olarak DEAŞ saflarına yönlendirenler, şimdi evlerine dönen bu profesyonel teröristlerle ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Bugünlerde hararetle destekledikleri PYD konusunda yaşayacakları durum da farklı değildir. Suriye´den, Irak´tan canını kurtarıp kaçan teröristler, Fransa´nın bu politikasından aldıkları cesaretle oraya doluştuğunda ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar."

Erdoğan, Türkiye´nin bu konudaki gündemi ve tavsiyelerinin bambaşka olduğunu belirterek, "Bize göre bundan sonra yapılması gereken bu tür gereksiz tartışmalar yerine, Suriye´de ve Irak´ın kuzeyinde nasıl bir gelecek inşa edilebileceğinin, Türkiye ile birlikte planlanması ve uygulanmasıdır. Biz bu konuda, bizimle çalışmak isteyen herkesle görüşmeye, konuşmaya, ortak eylem planları hazırlamaya varız." dedi.

"Kaç tane Suriyeli mülteciyi Fransa´da ağırladınız?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıkılan Suriye şehirlerini yeniden ayağa kaldırmak, Türkiye´deki milyonlarca mülteciye Suriye topraklarında yerleşim alanları inşa etmek konusunda yapılabilecek iş birliklerini konuşmak istediklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elysee´de 7 tane teröristi ağırlıyorsun da acaba Türkiye 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi ağırlarken ´bana da ne düşüyor?´ diye bir sorunuz oldu mu? ´Ben ne yapabilirim?´ diye bir sorunuz oldu mu veya kaç tane Suriyeli mülteciyi acaba Fransa´da ağırladınız? Bana bunun cevabını verebilir misin? Ama 7 tane teröristi, Elysee Sarayı´nda ağırlayacak kadar teröre karşı olduğunuzu böylece tescil etmiş oldunuz.

Son 7 yılı adeta gasbedilen Suriyeli kardeşlerimize yeniden nasıl aydınlık bir gelecek kurabileceğimizi hiç konuştuk mu? Artık bizimle Suriye meselesini konuşmak isteyenler, bu tür gündemlerle bizim karşımıza gelmelidir. Yoksa Suriye topraklarını teröristlerden arındırma ve Suriyelileri huzur içinde yaşayabilecekleri güvenli bölgelere kavuşturma konusundaki tavrımızı operasyonlarımızla gösterdik, göstermeyi de sürdüreceğiz."

 Video Tarihi: 30.3.2018 19:14:10
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BURSA´DA YAPI KAYIT BELGESİ İÇİN 400 BİN BAŞVURU!
BURSA´DA YAPI KAYIT BELGESİ İÇİN 400 BİN BAŞVURU!
33 yıllık rüya “İmar Barışı”
YILDIRIM´IN ADAYLIĞINA MHP´DEN TAM DESTEK
YILDIRIM´IN ADAYLIĞINA MHP´DEN TAM DESTEK
"Aday olursa başımızın üzerinde yeri vardır"
BAHÇELİ´DEN ABD´YE ‘GÖZLEM NOKTASI´ TEPKİSİ
BAHÇELİ´DEN ABD´YE ‘GÖZLEM NOKTASI´ TEPKİSİ
"CHP Genel Başkanı kayıptır,karanlıktadır"
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
"Bursa´yı 2023 hedeflerine taşıyacağız"
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
"Seçileceğime eminim"
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği." dedi.
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
Bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı.
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 bin 19, idari yargıda ise 301 hakim ve savcının görev yeri değişti.
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili 884 AK Partili belediyenin ´icraat´ karnesinin çıkarılmasını istedi.
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
“TERÖRÜ AYAKLARIMIZIN ALTINA ALARAK YOK EDECEĞİZ”
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
Ankara´da gözaltına alınarak İstanbul´a getirilen eski CHP Milletvekili Eren Erdem, tutuklandı.
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
Trump´tan Cumhurbaşkanı Erdoğan´a seçim zaferinden dolayı tebrik telefonu geldi.
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe´de gerçekleştirildi.
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Isparta´da konuştu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığının 6. Olağan kongresinde konuştu.
DOLAR
5.3257
EURO
6.0572
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi