ERDOĞAN,TÜRKİYE-MACARİSTAN İŞ FORUMU´NDA KONUŞTU
"Katma değeri yüksek ürünlere daha fazla yoğunlaşacağız"
Tarih: 9.10.2018 13:07:39/ 292okunma / 0yorum

Erdoğan, Budapeşte´de düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu´nun açılışında konuştu.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader´e nazik daveti için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün ve bugün Macar makamlarının sergilediği misafirperverlik karşısında kendimizi evimizde hissettiğimizi özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.

"Orta Asya´ya uzanan kadim dostluğumuz var"

 Erdoğan, Macaristan´ı yabancı bir ülke olarak görmediklerini belirtti.

"Macaristan ile kökleri Orta Asya´ya uzanan kadim bağlarımız vardır. Dillerimize geçmiş ortak kelimeleriniz, türkülerimiz, müziklerimiz, bestelerimiz vardır. Barışın, muhabbetin ve dayanışmanın timsali Gül Baba gibi gönül erlerimiz, hak aşıklarımız vardır. Geçmişi 5 asra yaklaşan ve giderek güçlenen ikili münasebetlerimiz var. Bu ortak paydaların dünyada çok az ülkeye nasip olduğunu özellikle ifade etmek isterim."

 Ader´in davetine icabetle 5 yıl sonra cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki bu özel ilişkileri çok daha ileri seviyelere taşıyacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, "Bu vesileyle değerli dostum Sayın Viktor Orban´ın huzurunda tüm Macar halkına ortak mirasımıza gösterdikleri ilgi ve özenden ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." ifadesini kullandı.

Erdoğan, 300 aşkın Türk ve Macar iş adamıyla birlikte olduklarını, ikili görüşmelerin de yapıldığını belirterek, bu görüşmelerle birlikte geleceğe yönelik nasıl adımların atılabileceğinin değerlendirmesinin olduğunu söyledi.

Türkiye Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ilişki ve ivme yakaladıklarına dikkati çeken  Erdoğan, iki ülke arasında çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirdiklerini, başbakanlığı döneminde Budapeşte´ye 2005 ve 2013 yıllarında iki kez ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Siyasi düzeyde yakaladıkları ivmeyi 2013´te Başbakan Orban´ın ziyareti sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin ilk toplantısını yaparak taçlandırdıklarını dile getiren Erdoğan, üçüncü konsey toplantısını 2017 Haziran ayında Türkiye´de yaptıklarını, bir sonraki konsey toplantısını gelecek yıl Budapeşte´de yapmayı arzu ettiklerini söyledi.

"Afrika ortak çalışma grubunun tesisini de son derece önemsiyorum"

Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyon, Turizm Karma Komisyonu, Tarım Yürütme Komisyonu, Kara Ulaştırması Karma Komisyonu, Sanayi Ortak İşbirliği Komitesi İş Konseyi gibi çok sayıda ortak mekanizma teşkil ettiklerini vurguladı.

"Afrika ortak çalışma grubunun tesisini de son derece önemsiyorum. İstiyorum ki Türkiye-Macaristan iş birliğiyle Afrika´da ortak yatırımlara girelim. Yani burada Macar Eximbank´ı ile Türk Eximbank´ın da dayanışması, destekleriyle Afrika´da bizim özellikle 2005 yılından sonra kalktığımız atakla hemen hemen şu anda 41 ülkedeki oluşturduğumuz büyükelçiliklerle çok farklı bir alt yapının sahibi olduk. Tabi 54 ülkeye burada hükmetmek, bu çok önemli ve bu ülkeler üzerinde biz Macaristan´la ortak iş birliğine girebiliriz. Şu anda Afrika´nın beklentileri çok, adeta çorak bir alan diyebiliriz ve burada tarımdan sanayiye, sağlık, turizm, alt yapı, üst yapı bütün bu alanlarda birçok çalışmaları yapmak mümkün."

 Erdoğan, iki ülke arasında 2009´da yaklaşık 1,5 milyar dolar olan ikili ticaretin 2017´de 2,6 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

"2018 yılının ilk 8 ayında ise bu 1,8 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Şimdi hedef 5 milyar doları yakalamak ki az önce Sayın Başbakanın ifade ettiği gibi 6 milyar avro gibi bir hedefe ulaşmak bu her ikimizin de ortak bir hedefidir. Bu miktar aslında geçen yılın ilk 8 ayına kıyasla yüzde 8´lik bir artışa tekabül ediyor şu andaki rakam. Sadece ticaretimiz değil hamdolsun yatırımlarımız da günden güne artıyor."

Erdoğan, Macaristan´da lojistik, turizm, enerji, müteahhitlik gibi pek çok sektörde Türk firmalarının yatırımlarının bulunduğuna işaret etti.

"Macaristan Yatırım Ajansı HİPA´nın sağlayacağı krediler ile iş adamlarımıza vize kolaylığı, hiç şüphesiz buradaki yatırımlarımızı daha da büyütecektir."

 Erdoğan, Macaristan hükümetine Türk iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

"Bu ziyaretimde KOSGEB ile Macaristan Ulusal Ticaret Evi arasındaki bir mutabakat zaptı imzalanmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Burada şu noktanın altını özellikle çizmek istiyorum; tüm bu olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ilişkilerimizin mevcut durumu yeterli değildir. Biz bunu çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Hiçbir siyasi sorunu bulunmayan, ekonomik ilişkiler noktasında hukuki alt yapısı tamamlanmış, tarihi ve kültürel açıdan birer kardeş gibi yakın iki ülkenin ticaretinin daha üst seviyelerde olması gerekir.

Bizlere ve burada bulunan iş adamlarımıza düşen en önemli görev ikili ticaretimizi Türkiye ile Macaristan arasındaki dostluk bağlarına yakışır bir düzeye çıkarmaktır. Burada şunu çok açık net söyleyebilirim o da Türkiye ve Macaristan arasındaki bu ilişkileri güçlendirmede iş adamlarımıza, sizlere çok büyük görev düşüyor. Biz üzerimize düşeni her iki siyasi yetkili sorumlu olarak yapmaya hazırız, siz de üzerinize düşeni yapmalısınız. Macar ve Türk ekonomileri birbiriyle rekabet eden değil, birbirini tamamlayan, benzerliklerini kullanarak daha büyük sinerji oluşturan ekonomilerdir. Özellikle turizm, enerji, müteahhitlik, lojistik, gıda endüstrisi gibi sektörlerde önemli iş birliği potansiyelimiz vardır."

"2023´te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz"

Son 16 yıldaki projelerle ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Yeni Havalimanı´nın tüm etapları devreye girince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak. 2002´de 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara ulaşmıştır. 2023´te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz.

Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz. Turizmde 40 milyona ulaştık. Hedefimiz 2023´te 50 milyon turist. Macaristan´da ciddi yatırımlar yapan şirketlerimiz olduğunu görüyorum. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de güçlendirmemiz gerekiyor.

"Katma değeri yüksek ürünlere daha fazla yoğunlaşacağız"

 Erdoğan, konuşmasında, "Eylülde açıkladığımız Yeni Ekonomik Programımızla artık bundan sonra katma değeri yüksek ürünlere daha fazla yoğunlaşacağız." ifadelerini kullandı.

"Avrupa Birliği verdiği sözü tutmadı"

Türkiye´nin 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Erdoğan, şimdiye kadar sığınmacılar için BM hesaplamalarına göre bütçeden 33 milyar dolar harcandığını, bu süreçte hiçbir ülkeden, hiçbir uluslararası kuruluştan doğru dürüst yardım alınmadığını ifade etti.

Erdoğan, Avrupa Birliği´nin verdiği sözü tutmadığına işaret etti.

"2016´da bizlere 3 artı 3, milli bütçemize değil, uluslararası kuruluşlara 6 milyar avro vereceklerdi, bunu vermediler. Verilen ne? 1 milyar 700 milyon avro. Biz bütün bunlara rağmen oradaki bu hizmetimizi sürdürüyoruz. Böyle devasa bir sorunla tek başına mücadele etmemize rağmen terörden ve rejimin saldırılarından kaçan Suriyeli mazlumlara sahip çıkmaya devam ettik. Üzülerek ifade etmek gerekirse, mülteci meselesinin çözümünde uluslararası toplum sorumluluklarını yerine getirmemiştir." diye konuştu.

 Erdoğan, sığınmacıların, Akdeniz´de, Ege´de dalgaların arasında kalmaya mahkum edildiğini, hatta botları delinerek ölüme mahkum edildiklerini, bunların bütün kamera çekimlerinin ellerinde olduğunu bildirdi.

"Yüz binlerce insanın hayatını kurtaracak, milyonlarcasının da Suriye´de kalmasını sağlayacak ´güvenli bölgeler´ teklifimiz başta müttefiklerimiz tarafından bilinçli bir şekilde sabote edilmiştir." diyen Erdoğan, çözümsüzlüğün faturasını da önce Suriye halkının, daha sonra da Türkiye gibi komşu ülkelerin ödemek zorunda kaldığını aktardı.

 Erdoğan, Türkiye´nin ekonomik bağımsızlığını ve milli güvenliğini korumakta sonuna kadar kararlı olduklarını vurguladı.

"Zira şu gerçeği de çok iyi biliyoruz, Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır, bizim burada bir sıkıntımız yok. Türk ekonomisini ve bankacılık sistemini kimse çökertemeyecektir, zira şoklara dayanıklıdır. 2002 yılından beri ortalama yüzde 5,8, geçen sene yüzde 7,4, 2018´in ilk yarısında ise yüzde 6,3 oranında büyüyen bir ekonomiye sahibiz. Bu oranlarla OECD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakaladık. Özellikle kamu, hane halkı, bankalar ve özel sektör borçluluk oranlarında uluslararası kriterlere göre gayet olumlu bir görüntümüz var. Ülkemize yönelik bu saldırılara karşı tüm kurumlarımızla gerekli önlemleri aldık. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanımız birkaç hafta önce yeni ekonomi programımızı açıkladı. 2019, 2021 yılları için hazırlanmış bu program, katılımcı bir anlayışla, sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefiyle kaleme alındı. Alınan önlemlerle ekonomimizin dengelenme yönünde işaretler verdiğini memnuniyetle görüyoruz. Ticaret savaşları gibi söylemlerin ticaretimizi esir almaya çalıştığı bir ortamda Macaristan´la ekonomik iş birliğimiz çok büyük önem arz ediyor ve biz bunu aramızda başarmalıyız. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği güncellemesi çalışmalarına hala başlanamaması ve Türk iş adamlarının ve halkının vizeye tabi olması, potansiyelimizin tam olarak kullanılmasının önündeki en büyük engellerdendir. Macaristan ve diğer AB üyesi ülkelerden bu süreçte destek bekliyoruz."

 Recep Tayyip Erdoğan, salonda bulunan her iki ülke iş adamlarına çağrıda bulundu.

"İlişkilerimizin ve stratejik ortaklığımızın ekonomi boyutunu gelin hep birlikte daha da kuvvetlendirelim. Biz hükümetler olarak girişimcilerimizin önünü açtık, açmaya devam ediyoruz. Sayın Orban da bu konularda kararlı bir dostumdur, arkadaşımdır. Aynı kararlılıktayım ve bu kararlılığımızın gereğini de yerine getirelim diyorum. Kıymetli Macar girişimcilere de ülkemizin onlarca yıllık tecrübelerinden daha fazla istifade etmeleri çağrısında bulunuyorum. Biz Macaristan´dan ne alabileceksek almaya, Macaristan da bizden ne alabilecekse almaya kararlı olduğumuzu ifade ettik. Bugün düzenlediğimiz iş formunun bu amaca vesile olmasını diliyorum."
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN, İSTANBUL´DA  YAPILAN KUDÜS KONFERANSI´NDA KONUŞTU
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN, İSTANBUL´DA YAPILAN KUDÜS KONFERANSI´NDA KONUŞTU
Erdoğan´dan Suudi Arabistan´a çok sert mesajlar!
İYİ PARTİ´DEN ERCAN ÖZEL ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
İYİ PARTİ´DEN ERCAN ÖZEL ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
"Bana duyduğunuz güven için..."
MHP YALOVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MURAT ARSLANHAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
MHP YALOVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MURAT ARSLANHAN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
"Söylem zamanı bitti artık eylem zamanı"
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN İSTANBUL´DA KONUŞTU
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN İSTANBUL´DA KONUŞTU
"Fırat´ın doğusunu huzura kavuşturmakta kararlıyız"
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN 2.100  GÜNLÜK EYLEM PLANINI TANITTI
DEVLET BAŞKANI ERDOĞAN 2.100 GÜNLÜK EYLEM PLANINI TANITTI
“Yüzde 97 gibi gerçekleşme performansına ulaştık”
İYİ PARTİ BURSA´DA CHP´Yİ DESTEKLEYECEK
İYİ PARTİ BURSA´DA CHP´Yİ DESTEKLEYECEK
CHP ile İYİ Parti anlaştı
BAŞKAN ERDOĞAN, MHP LİDERİ BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ
BAŞKAN ERDOĞAN, MHP LİDERİ BAHÇELİ İLE GÖRÜŞTÜ
Görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü
VALİ YAKUP CANBOLAT FETİH MÜZESİNE HAYRAN KALDI
VALİ YAKUP CANBOLAT FETİH MÜZESİNE HAYRAN KALDI
Vali Canbolat, eserin heyecan verici olduğunu söyledi
AK PARTİ YALOVA İL YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU
AK PARTİ YALOVA İL YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU
Muğlim Bağatar AK Parti´nin yeni Yalova İl Başkanı oldu
ERDOĞAN, TÜRK SAVUNMA SANAYİ  ZİRVESİ PROGRAMINDA KONUŞTU
ERDOĞAN, TÜRK SAVUNMA SANAYİ ZİRVESİ PROGRAMINDA KONUŞTU
“Fırat´ın doğusuna harekat başlıyor”
ERDOĞAN´DAN TEŞKİLATA ‘KİBİR´ UYARISI
ERDOĞAN´DAN TEŞKİLATA ‘KİBİR´ UYARISI
"Karşılarında beni bulurlar"
TBMM´DE BÜTÇE MARATONU BAŞLADI
TBMM´DE BÜTÇE MARATONU BAŞLADI
Bütçe mesaisi 12 gün sürecek
BAKAN SOYLU, TÜRKİYE´DEKİ  SURİYELİLERİN SAYISINI AÇIKLADI
BAKAN SOYLU, TÜRKİYE´DEKİ SURİYELİLERİN SAYISINI AÇIKLADI
Türkiye´de bulunan Suriyeli göçmenlerle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı
MECLİS´TE BÜTÇE MESAİSİ BAŞLIYOR
MECLİS´TE BÜTÇE MESAİSİ BAŞLIYOR
Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya giriyor
ERDOĞAN, CUMA NAMAZI ÇIKIŞI  CUMHUR İTTİFAKINA İLİŞKİN KONUŞTU
ERDOĞAN, CUMA NAMAZI ÇIKIŞI CUMHUR İTTİFAKINA İLİŞKİN KONUŞTU
"Çalışmalar sonucu gerekli adım atacağız"
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi