GAZİ MECLİS´TE TARİHİ OTURUM
Başbakan Yıldırım: ´Siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız...
Tarih: 15.7.2017 15:33:52/ 290okunma / 0yorum

 

/resimler/2017-7/15/1535156523085.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), FETÖ mensubu teröristlerin darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz özel oturumu ile açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında açılan özel oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı locasından takip etti. Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu üyelerinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de parti gruplarındaki yerlerini aldı. Oturum İstiklal Marşı´nın okunmasıyla birlikte açıldı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman´ın açış konuşmasının ardından Genel Kurul´da kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine, "Milletini, bayrağını, vatanını, devletini canı pahasına savunan Sayın Cumhurbaşkanım, milli egemenlik makamının Sayın Başkanı, milli irade emanetine ölümüne sahip çıkan Gazi Meclis´imizin çok değerli üyeleri, değerli milletvekilleri, aziz milletim hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum" ifadelerini kullanarak başladı.

"15 Temmuz iman dolu çılgın Türklerin tankları ezdiği gündür"

Bugünün ´15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ olduğuna işaret eden Yıldırım, Türkiye´nin en karanlık, en uzun gecesini aydınlık bir sabaha, düşman işgalini millet destanına dönüştüreli tam bir yıl olduğunu vurguladı. Yıldırım, TBMM çatısı altında bugün yeniden bir araya gelmelerini hain darbe girişiminde şehit olan 250 kahramana, 2 bin 193 kahraman gazisine ve büyük Türk milletine borçlu olduklarını belirterek, "Vatan size minnettardır. 15 Temmuz bu milletin düşmanına kıyameti gösterdiği gündür. 15 Temmuz iman dolu çılgın Türklerin tankları ezdiği gündür. 15 Temmuz bir işgal hareketine karşı milletin çıplak eliyle silahları erittiği gündür. 15 Temmuz dünya devletlerine bir millet nasıl olur, bir vatan nasıl korunur dersinin verildiği gündür. 15 Temmuz milli iradenin tecelligahı bombalanırken milli iradenin teslim alınamayacağının yedi düvele ilan edildiği gündür. ‘Korkma´ diye başlayan İstiklal Marşımızın her satırı o gece yeniden yazıldı. Milletim korkmadı, zira zafer korkmayanlarındır. O gece milletim kükreyip sel oldu, bendini çiğneyip aştı, dağla yırtıp enginlere sığmayıp meydanlara taştı. O gece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısıyla milyonlar milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere İkinci Kurtuluş Mücadelesi´ni başlattı. 15 Temmuz gecesi ihanetin en şiddetlisini yaşadık. 15 Temmuz gecesi destanların da en güzelini yazdık. Peygamber Efendimiz, Hazreti Hamza´ya ‘yürüyüşün ölümü korkutuyor´ demişti. O gece bu millet Hazreti Hamza gibi yürüdü. Dostuna nam, düşmanına korku saldı. Bu vatan ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşan, huduttan hududa koşanlarındır" diye konuştu.

"İlk kez TBMM, aziz Türk milleti darbelere boyun eğmedi"

Yıldırım, istiklalin muhakkak ki bir bedelinin olduğunu ifade ederek, "Bu bedeli bir değil binlerce kez ödedik. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan. Bugünler Türk demokrasi tarihinin utanç vesikalarıdır. Ama 15 Temmuz hepsinden daha farklıdır. İlk kez TBMM, aziz Türk milleti darbelere boyun eğmedi. Gerçek anlamda ‘yeter, söz milletindir´ dedi. Bir geceye 10 senelik bir mücadeleyi sığdırıp bu toprakların hür ve bağımsız kalacağını bütün dünyaya haykırdık. Kurtuluş Savaşında ‘ya istiklal ya ölüm´ diyerek vatanını savunan bu Gazi Meclis değimliydi? 15 Temmuz´da TBMM bir kez daha ‘ya istiklal ya ölüm´ andını içerek verdiği bağımsızlık mücadelesiyle ikinci kez gaziliği hak etti. Kuşkusuz gazi bir millete gazi bir Meclis yakışır. O gece bu yüce çatı bombalar altında sarsılırken milletvekillerimiz parti kimliklerini bir kenara bıraktı hep beraber demokrasiye, ülkemize sahip çıktı. Adeta bir savaş ortamında ölümüne demokrasi nöbeti, milli irade nöbeti tuttu, bombaların altında Meclis´i terk etmedi. Milletim de egemenliğini düşmanlara bırakmayıp o gece Meclis´ine ölümüne sahip çıktı. Milletvekillerimiz nasıl o gece milli iradeye davetsiz çıktıysa, 15 Temmuzun her yıl dönümünde de aynı ruhla bu çatı altında buluşulmalıdır. O gece milletin kahraman evlatları ellerinde bayrak, dillerinde ‘Allah, Allah´ nidalarıyla ezanlarla, salalarla ölüme koştu. O gece Ahmet, Mehmet yoktu. Ayşe, Fatma yoktu. 80 milyonun adı vatandı, bayraktı, istiklaldi" şeklinde konuştu.

"Bu caniler hak ettikleri en ağır cezayı hukuk içerisinde mutlaka alacaklardır"

"1915´de Çanakkale´yi geçemeyen gafiller 2016´da İstanbul Boğazını geçeceğini mi zannetti?" diyen Yıldırım şunları kaydetti:

"1920´de işgal edemediğiniz milletin Meclis´ini 2016´da yerle bir edeceğinizi mi zannettiniz? O halde siz bu aziz milleti hiç tanımamışsınız. Şunu unutmayın ki siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız. Siz kelepçeler vurdukça biz daha çok kenetleneceğiz. Siz hain oldukça biz daha çok kahramanlar çıkaracağız. Çanakkale´deki kahraman 15´lilerin torunları 15 Temmuz´da dedelerine ne kadar da layık oldular. Anadolu topraklarına nasıl da layık oldu. Allah hepinizden, milletimizden razı olsun. Bu millet o gece ‘Türk olmayı onur, Müslümanlığı gurur sayarım, bol yıldızlı değil, ay yıldızlı bayrak altında saf tutarım´ diyen Gazi Mustafa Kemal´in vasiyetine uygun kendine yakışanı yapmıştır. Bu devlet şimdi de ‘her şeyi affedin ama vatanına ihanet edenleri asla affetmeyin´ diyen Hazreti Ali´nin vasiyetini yerine getiriyor. Bu caniler hak ettikleri en ağır cezayı hukuk içerisinde mutlaka alacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti milletiyle, devletiyle, ordusuyla bir bütündür. Bu gerçeğe rağmen bir ayrılık rüyasıyla yanıp tutuşanların hizmet ettiği karanlık çevreler bir kez daha bu milletin sağduyusuyla kaybolmuştur. Türk ordusu bugün 15 Temmuz öncesine göre çok daha güçlüdür. Türk ordusu, aziz milletin ordusudur."

Yıldırım, Türkiye´nin her inançtan, her mezhepten, her kültürden oluşan bir devlet olduğunu kaydederek, "15 yılda gelecek nesillerle ekonomisiyle, özgürlük ve demokrasisiyle, dev hizmet ve eserleriyle büyüyen bir Türkiye´yi bırakmamıza hiçbir güç mani olamayacaktır. FETÖ´nün ağzıyla konuşanlar, 15 Temmuz ruhunu hissedemeyenler, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar, onlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir. Bu milletin bir evladı olmaktan gurur duyuyorum. Büyük Türk milleti önünde saygıyla bir kez daha eğiliyor, milli iradeye ölümüne sahip çıkan milletimi hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Milleti için, bayrağı için, vatanı için, devleti için canını seve seve veren tüm şehitlerimizle birlikte 15 Temmuz şehitlerimizi de rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Allah böyle bir karanlık geceyi bir daha ülkemize yaşatmasın" dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GAZİ MECLİS TARİHİ OTURUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YALANCI BAHAR BADEM AĞAÇLARINI KANDIRDI
YALANCI BAHAR BADEM AĞAÇLARINI KANDIRDI
YALANCI BAHARA ALDANIP ÇİÇEK AÇAN BADEMLER YAĞAN KAR VE DONLA BİRLİKTE YANACAK
AK PARTİ - MHP İTTİFAK KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI YAPTI
AK PARTİ - MHP İTTİFAK KOMİSYONU İLK TOPLANTISINI YAPTI
İLK TOPLANTININ ARDINDAN TARAFLAR KISA BİRER AÇIKLAMA YAPTI
OLAĞANÜSTÜ HAL 3 AY DAHA UZATILDI
OLAĞANÜSTÜ HAL 3 AY DAHA UZATILDI
OHAL´İN UZATILMASINA İLİŞKİN TEZKERE MECLİS GENEL KURULU´NDA KABUL EDİLDİ
‘LİSELERARASI MEVLANA ŞİİR YARIŞMASI´ SONUÇLANDI
‘LİSELERARASI MEVLANA ŞİİR YARIŞMASI´ SONUÇLANDI
YARIŞMANIN BİRİNCİSİ BURSA MİHRAPLI ABDÜLKADİR CAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ´NDEN ZEYNEPCAN GÜLEN´İN ‘ÖTELERDE BİR ÇİRKİN DERVİŞ´ İSİMLİ ŞİİRİ OLDU
BURSA´DA ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VERİLDİ
BURSA´DA ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERE DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI VERİLDİ
BURSA VALİLİĞİ, VATAN UĞRUNA ŞEHİT DÜŞENLERİN BURSA´DA YAŞAYAN AİLELERİ VE GAZİLER İÇİN DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI TÖRENİ DÜZENLEDİ… BURUK GEÇEN TÖRENDE ŞEHİT YAKINLARINA VE GAZİLERE MADALYALARINI BURSA VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK VERDİ.
PAUL LE GUEN ANTRENMAN ÖNCESİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
PAUL LE GUEN ANTRENMAN ÖNCESİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
SÜPER LİG´İN 18. HAFTASINDA TİMSAH ARENA´DA MEDİPOL BAŞAKŞEHİR İLE KARŞILAŞACAK OLAN YEŞİL-BEYAZLILAR HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR.
AK PARTİ YENİŞEHİR İLÇE KADIN KOLLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AK PARTİ YENİŞEHİR İLÇE KADIN KOLLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
AK PARTİ YENİŞEHİR İLÇE KADIN KOLLARI YÖNETİM KURULU TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
BURSA´DA BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI
BURSA´DA BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI
KESTEL´E BAĞLI ÜMİTALAN´DA BAŞLAYAN KAR YAĞIŞI İLE KARAYOLLARI VE TRAFİK EKİPLERİ DE TEYAKKUZA GEÇTİ
ULUDAĞ´A ZİNCİRSİZ ÇIKMAK YASAK
ULUDAĞ´A ZİNCİRSİZ ÇIKMAK YASAK
JANDARMA EKİPLERİ ULUDAĞ´A ZİNCİRSİZ ÇIKMAK İSTEYENLERİ İZİN VERMİYOR
İZNİK GÖLÜ´NDE KEREVİT BOLLUĞU YAŞANIYOR
İZNİK GÖLÜ´NDE KEREVİT BOLLUĞU YAŞANIYOR
BALIKÇILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN KEREVİTİN KİLOSU İSE 15 LİRAYA SATILIYOR
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI
PARA POLİTİKASI KURULU YILIK İLK TOPLANTISININ ARDINDAN FAİZLERDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİĞİNİ DUYURDU
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ABD´NİN AÇIKLAMALARINI DEĞERLENDİRDİ
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ABD´NİN AÇIKLAMALARINI DEĞERLENDİRDİ
YILDIRIM: GÜNEY´DE TERÖR ORDUSU OLUŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
MGK´DAN AFRİN MESAJI
MGK´DAN AFRİN MESAJI
CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN MGK TOPLATISININ ARDINDAN BİLDİRİ YAYIMLANDI. BİLDİRİDE TÜRKİYE´NİN ASAYİŞ VE GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEN İÇ VE DIŞ GELİŞMELER İLE TÜRKİYE´Yİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ULUSLARARASI KONULARIN GÖZDEN GEÇİRİLİP, TERÖRLE MÜCADELE ÇALIŞMALARININ TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINDIĞI AKTARILDI.
ULUDAĞ´DAKİ OTELLER YÜZDE 100 DOLDU
ULUDAĞ´DAKİ OTELLER YÜZDE 100 DOLDU
SÖMESTR TATİLİ ÖNCESİ ULUDAĞ´DAKİ OTELLER YÜZDE 100 DOLDU
Kazakistan´da otobüs alev aldı: 52 kişi hayatını kaybetti
Kazakistan´da otobüs alev aldı: 52 kişi hayatını kaybetti
Kazakistan´da alev alan otobüste 52 kişi hayatını kaybetti.
DOLAR
3.7967
EURO
4.6385
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bursa
19 Ocak 2018 Cuma
Bugün
Parçalı bulutlu
10 °C
-2 °C
Cumartesi
Bulutlu
13 °C
6 °C
Pazar
Sağanak
11 °C
3 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İzleyici Temsilcisi

İzleyici Temsilcisi   : Hüseyin SEZAN

Mail                      : izleyicitemsilcisi16@hotmail.com

GSM                      : 0533 415 02 90