GAZİ MECLİS´TE TARİHİ OTURUM
Başbakan Yıldırım: ´Siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız...
Tarih: 15.7.2017 15:33:52/ 366okunma / 0yorum

 

/resimler/2017-7/15/1535156523085.jpg

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), FETÖ mensubu teröristlerin darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz özel oturumu ile açıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında açılan özel oturumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı locasından takip etti. Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulu üyelerinin yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de parti gruplarındaki yerlerini aldı. Oturum İstiklal Marşı´nın okunmasıyla birlikte açıldı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman´ın açış konuşmasının ardından Genel Kurul´da kürsüye gelen Başbakan Binali Yıldırım, sözlerine, "Milletini, bayrağını, vatanını, devletini canı pahasına savunan Sayın Cumhurbaşkanım, milli egemenlik makamının Sayın Başkanı, milli irade emanetine ölümüne sahip çıkan Gazi Meclis´imizin çok değerli üyeleri, değerli milletvekilleri, aziz milletim hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum" ifadelerini kullanarak başladı.

"15 Temmuz iman dolu çılgın Türklerin tankları ezdiği gündür"

Bugünün ´15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ olduğuna işaret eden Yıldırım, Türkiye´nin en karanlık, en uzun gecesini aydınlık bir sabaha, düşman işgalini millet destanına dönüştüreli tam bir yıl olduğunu vurguladı. Yıldırım, TBMM çatısı altında bugün yeniden bir araya gelmelerini hain darbe girişiminde şehit olan 250 kahramana, 2 bin 193 kahraman gazisine ve büyük Türk milletine borçlu olduklarını belirterek, "Vatan size minnettardır. 15 Temmuz bu milletin düşmanına kıyameti gösterdiği gündür. 15 Temmuz iman dolu çılgın Türklerin tankları ezdiği gündür. 15 Temmuz bir işgal hareketine karşı milletin çıplak eliyle silahları erittiği gündür. 15 Temmuz dünya devletlerine bir millet nasıl olur, bir vatan nasıl korunur dersinin verildiği gündür. 15 Temmuz milli iradenin tecelligahı bombalanırken milli iradenin teslim alınamayacağının yedi düvele ilan edildiği gündür. ‘Korkma´ diye başlayan İstiklal Marşımızın her satırı o gece yeniden yazıldı. Milletim korkmadı, zira zafer korkmayanlarındır. O gece milletim kükreyip sel oldu, bendini çiğneyip aştı, dağla yırtıp enginlere sığmayıp meydanlara taştı. O gece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın çağrısıyla milyonlar milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere İkinci Kurtuluş Mücadelesi´ni başlattı. 15 Temmuz gecesi ihanetin en şiddetlisini yaşadık. 15 Temmuz gecesi destanların da en güzelini yazdık. Peygamber Efendimiz, Hazreti Hamza´ya ‘yürüyüşün ölümü korkutuyor´ demişti. O gece bu millet Hazreti Hamza gibi yürüdü. Dostuna nam, düşmanına korku saldı. Bu vatan ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşan, huduttan hududa koşanlarındır" diye konuştu.

"İlk kez TBMM, aziz Türk milleti darbelere boyun eğmedi"

Yıldırım, istiklalin muhakkak ki bir bedelinin olduğunu ifade ederek, "Bu bedeli bir değil binlerce kez ödedik. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan. Bugünler Türk demokrasi tarihinin utanç vesikalarıdır. Ama 15 Temmuz hepsinden daha farklıdır. İlk kez TBMM, aziz Türk milleti darbelere boyun eğmedi. Gerçek anlamda ‘yeter, söz milletindir´ dedi. Bir geceye 10 senelik bir mücadeleyi sığdırıp bu toprakların hür ve bağımsız kalacağını bütün dünyaya haykırdık. Kurtuluş Savaşında ‘ya istiklal ya ölüm´ diyerek vatanını savunan bu Gazi Meclis değimliydi? 15 Temmuz´da TBMM bir kez daha ‘ya istiklal ya ölüm´ andını içerek verdiği bağımsızlık mücadelesiyle ikinci kez gaziliği hak etti. Kuşkusuz gazi bir millete gazi bir Meclis yakışır. O gece bu yüce çatı bombalar altında sarsılırken milletvekillerimiz parti kimliklerini bir kenara bıraktı hep beraber demokrasiye, ülkemize sahip çıktı. Adeta bir savaş ortamında ölümüne demokrasi nöbeti, milli irade nöbeti tuttu, bombaların altında Meclis´i terk etmedi. Milletim de egemenliğini düşmanlara bırakmayıp o gece Meclis´ine ölümüne sahip çıktı. Milletvekillerimiz nasıl o gece milli iradeye davetsiz çıktıysa, 15 Temmuzun her yıl dönümünde de aynı ruhla bu çatı altında buluşulmalıdır. O gece milletin kahraman evlatları ellerinde bayrak, dillerinde ‘Allah, Allah´ nidalarıyla ezanlarla, salalarla ölüme koştu. O gece Ahmet, Mehmet yoktu. Ayşe, Fatma yoktu. 80 milyonun adı vatandı, bayraktı, istiklaldi" şeklinde konuştu.

"Bu caniler hak ettikleri en ağır cezayı hukuk içerisinde mutlaka alacaklardır"

"1915´de Çanakkale´yi geçemeyen gafiller 2016´da İstanbul Boğazını geçeceğini mi zannetti?" diyen Yıldırım şunları kaydetti:

"1920´de işgal edemediğiniz milletin Meclis´ini 2016´da yerle bir edeceğinizi mi zannettiniz? O halde siz bu aziz milleti hiç tanımamışsınız. Şunu unutmayın ki siz kalleş oldukça biz daha çok kardeş olacağız. Siz kelepçeler vurdukça biz daha çok kenetleneceğiz. Siz hain oldukça biz daha çok kahramanlar çıkaracağız. Çanakkale´deki kahraman 15´lilerin torunları 15 Temmuz´da dedelerine ne kadar da layık oldular. Anadolu topraklarına nasıl da layık oldu. Allah hepinizden, milletimizden razı olsun. Bu millet o gece ‘Türk olmayı onur, Müslümanlığı gurur sayarım, bol yıldızlı değil, ay yıldızlı bayrak altında saf tutarım´ diyen Gazi Mustafa Kemal´in vasiyetine uygun kendine yakışanı yapmıştır. Bu devlet şimdi de ‘her şeyi affedin ama vatanına ihanet edenleri asla affetmeyin´ diyen Hazreti Ali´nin vasiyetini yerine getiriyor. Bu caniler hak ettikleri en ağır cezayı hukuk içerisinde mutlaka alacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti milletiyle, devletiyle, ordusuyla bir bütündür. Bu gerçeğe rağmen bir ayrılık rüyasıyla yanıp tutuşanların hizmet ettiği karanlık çevreler bir kez daha bu milletin sağduyusuyla kaybolmuştur. Türk ordusu bugün 15 Temmuz öncesine göre çok daha güçlüdür. Türk ordusu, aziz milletin ordusudur."

Yıldırım, Türkiye´nin her inançtan, her mezhepten, her kültürden oluşan bir devlet olduğunu kaydederek, "15 yılda gelecek nesillerle ekonomisiyle, özgürlük ve demokrasisiyle, dev hizmet ve eserleriyle büyüyen bir Türkiye´yi bırakmamıza hiçbir güç mani olamayacaktır. FETÖ´nün ağzıyla konuşanlar, 15 Temmuz ruhunu hissedemeyenler, Yenikapı ruhuna layık olamayanlar, onlar ancak kontrollü ruhlarla bir arada olabilir. Bu milletin bir evladı olmaktan gurur duyuyorum. Büyük Türk milleti önünde saygıyla bir kez daha eğiliyor, milli iradeye ölümüne sahip çıkan milletimi hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Milleti için, bayrağı için, vatanı için, devleti için canını seve seve veren tüm şehitlerimizle birlikte 15 Temmuz şehitlerimizi de rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Allah böyle bir karanlık geceyi bir daha ülkemize yaşatmasın" dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GAZİ MECLİS TARİHİ OTURUM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DÜNYA UKRAYNA KONGRE BAŞKANI ANKARA´DA
DÜNYA UKRAYNA KONGRE BAŞKANI ANKARA´DA
Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin Dünya Ukrayna Kongre Başkanı ile mecliste görüştü.
23 NİSAN COŞKUSU BURSA´DA SÜRÜYOR
23 NİSAN COŞKUSU BURSA´DA SÜRÜYOR
“TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği” etkinlikleri Bursa´da devam ediyor.
VİZYON PROJELER OSMANGAZİ´YE DEĞER KATIYOR
VİZYON PROJELER OSMANGAZİ´YE DEĞER KATIYOR
OSMANGAZİ SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ZİRVEDE
BAŞKAN DÜNDAR 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
BAŞKAN DÜNDAR 24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
Dündar, seçimlerde aday olup olmayacağını da açıkladı.
HÜKÜMET DÜĞMEYE BASTI, İMAR AFFI YOLDA!
HÜKÜMET DÜĞMEYE BASTI, İMAR AFFI YOLDA!
KAÇAK VE SORUNLU YAPILARA İMAR BARIŞI GELİYOR.
BURSA´DA VERGİ REKORTMENLERİNE ÖDÜL
BURSA´DA VERGİ REKORTMENLERİNE ÖDÜL
"Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri ve Gönüllü Uyum Seviyesi Yüksek Mükellefler Ödül Töreni"
BTSO 2018-2022 DÖNEM İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
BTSO 2018-2022 DÖNEM İLK MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, dönemin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.
TSK´DAN KUZEY IRAK´A HAVA HAREKÂTI
TSK´DAN KUZEY IRAK´A HAVA HAREKÂTI
Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine yönelik hava harekatı neticesinde, terör örgütü mensubu silahlı 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Nisan ayı olağan meclis toplantısı yeni başkan yönetiminde ilk kez yapıldı.
BURSALILAR CHP, İYİ PARTİ, SAADET PARTİSİ İTTİFAKI VE ABDULLAH GÜL´Ü DEĞERLENDİRDİ
BURSALILAR CHP, İYİ PARTİ, SAADET PARTİSİ İTTİFAKI VE ABDULLAH GÜL´Ü DEĞERLENDİRDİ
Türkiye 24 Haziran´da erken seçime gidiyor.
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN AKPM´YE SERT TEPKİ
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN AKPM´YE SERT TEPKİ
Başbakan Yıldırım İspanya´da.
DOWN SENDROMLU EDANUR´A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
DOWN SENDROMLU EDANUR´A DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ
Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak, Edanur Altun´a sürpriz doğum günü düzenledi.
BÜROKRATLARIN GÖZÜ KULAĞI TELEFONDA
BÜROKRATLARIN GÖZÜ KULAĞI TELEFONDA
Türkiye, 24 Haziran´da yapılacak genel seçimlerine kilitlendi.
İŞ ADAMLARI 24 HAZİRAN´DAN UMUTLU
İŞ ADAMLARI 24 HAZİRAN´DAN UMUTLU
Türkiye 24 Haziran tarihinde sandık başına gitmeye hazırlanıyor.
BURSALI ÖĞRENCİLERDEN "AFRİN ŞEHİTLERİ" SERGİSİ
BURSALI ÖĞRENCİLERDEN "AFRİN ŞEHİTLERİ" SERGİSİ
300 öğrencinin katıldığı resim sergisinde 300 eser vatandaşlara sunuldu.
DOLAR
4.0758
EURO
4.9720
Bursa
Fırtına
Bugün
29 / 10 °C
Fırtına
Cuma
24 / 16 °C
Parçalı bulutlu
Cumartesi
25 / 15 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi