GEMLİK´TE ‘DÖNÜŞÜM´ TESCİLLENDİ
Yeni düzenlemede, ”Nakledilmesi” ibaresi yer almıyor.
Tarih: 13.4.2018 12:58:31/ 271okunma / 0yorum

/resimler/2018-4/13/1304193447881.jpg

GEMLİK´TE İLÇE HALKINDA KAFA KARIŞIKLIĞINA NEDEN OLAN RİSKLİ ALANLARIN DÖNÜŞÜMÜ KONUSU TESCİLLENDİ. 696 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE YER ALAN “NAKLEDİLMESİ” İBARESİ KALDIRILDI. YAPILAN YENİ DÜZENLEMEDE BU İFADENİN YERİNE “DÖNÜŞTÜRÜLMESİ” İFADESİ YER ALDI.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz´ın, ilçedeki riskli bölgelerin 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile güvenli alanlara taşınacağına yönelik bu açıklamaları tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Özellikle riskli binalarda yaşayan vatandaşlar, evlerinin taşınması noktasında büyük tedirginlik ve endişe duyarken, çok sayıda ilçe halkı da taşınmayı kabul etmediklerini belirtmişti.

Bunun üzerine Gemlik Belediye Başkanı Yılmaz, ikinci bir açıklama yaparak bu riskli alanların taşınması değil, dönüşümünün yapılacağını duyurmuş, vatandaşların yüreğine bir nebze olsun su serpmişti.

İşte bu kafa karışıklıklarını gidermek için de 696 sayılı KHK ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldı.

Gemlik´i Türkiye´nin gündemine getiren 696 Sayılı KHK´nın geçici 25´inci maddesinde kamuoyunda tereddüt yaratan ibare değiştirildi.

Yeni düzenlemede, ”Nakledilmesi” ibaresi yer almıyor.

İlk çıkan KHK´da, 25. Maddenin birinci fıkrası ve birinci cümlesinde yer alan “Bursa İli Gemlik İlçesinin deprem tehlikesi altında bulunması ve ilçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle,” ibaresi; “Bursa İli Gemlik İlçesinde deprem tehlikesi altında bulunan yapıların dönüştürülebilmesi ve yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi için” olarak değiştirildi. Ek olarak da; ”Bu madde kapsamında yapılacak iş ve işlemler Çevre ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürür” ibaresi yer aldı.Video Tarihi: 13.4.2018 13:17:13
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GEMLİK DÖNÜŞÜM TESCİLLENDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Bursa
Parçalı bulutlu
Bugün
30 / 12 °C
Parçalı bulutlu
Pazar
27 / 14 °C
Güneşli
Pazartesi
30 / 16 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi