İŞTE TEOG YERİNE GELECEK SİSTEM!
YENİ MODELDE “%5 KRİTERİ” VE “AÇIK UÇLU SINAV” GİBİ MODELLER DEĞERLENDİRİLİYOR
Tarih: 20.9.2017 11:32:35/ 581okunma / 0yorum

/resimler/2017-9/20/1134591688050.jpg

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin yerine alternatifler konuşulurken Milli Eğitim Bakanlığı´nda liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin çalışma grubu oluşturuldu.

MEB´in liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin oluşturduğu çalışma gruplarında tartışılan modellerden biri, talep gören liselere yerleştirmelerde öğrencilere ´yüzde 5´ kriteri getirilmesini ve sadece bu dilime giren öğrencilerin merkezi sınava girmelerini öngörüyor.

Öğrencilerin yüzde 5´lik başarı diliminde yer alması için sadece akademik başarı da yeterli olmayacak. Başarılı öğrenciler, akademik ve okul başarısının yanı sıra ilgi, yetenek, beceri ve Öğretmenler Kurulu´nun seçimine göre belirlenecek. Bu dilimdeki öğrenciler, merkezi sınavdan aldıkları puanlarla fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor ve güzel sanatlar liselerine yerleştirilecekler.

Merkezi sınavla liseye yerleşemeyen öğrenciler ise adrese dayalı sistemle evine en yakın okula kayıt yaptıracak. Özel okullara giriş için tartışılan seçenekler arasında da yine MEB´in belirlediği şartlarda kurumların kendi sınavlarını yapması yer alıyor.

Teog sınavının kaldırılmasının ardından değerlendirilen bir diğer sistem ise  “A,B,C” şeklinde standartlara ayrılacak liselere geçiş için ‘açık uçlu´ sınav yapılması. Bu sistemde de Yerleştirmede öğrencinin sosyal aktivitileri ve yetenekleri belirleyici olacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da, bir televizyon kanalında Teog sonrası geçerli olacak sisteme ilişkin “Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Alternatifler bize geldikten sonra Bakanlar Kurulu´na sunacağız. Ek kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız.” şeklinde konuştu.Video Tarihi: 20.9.2017 11:36:22
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İŞTE TEOG YERİNE GELECEK SİSTEM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi