DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU´NDAN MACRON´A TEPKİ
ÇAVUŞOĞLU: YUNAN BAKANIN ŞIMARIKLIĞI İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ BOZMAMALI
Tarih: 16.4.2018 18:46:52/ 426okunma / 0yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un "Doğu Guta´da kimyasal saldırılar artmasaydı Türkiye´ye gelip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum." şeklindeki açıklamalarına karşılık, "Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara´ya gelmek ve bu zirveye katılmak istediğini söyledi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta´da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi." dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye´nin Rusya ile farklı düşünceleri olabileceğini de belirterek "Ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı´nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." değerlendirmesinde bulundu. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bakanlıkta yaptığı ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Macron´un "Türkiye ile Rusya´yı ayırdık", "Doğu Guta´da kimyasal saldırılar artmasaydı Türkiye´ye gelip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi tercih ediyor ve Fransa Cumhurbaşkanı´nın yaptığı açıklamalar da farklı ülkeler tarafından da yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı´na yakışır şekilde açıklama bekliyoruz. Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara´ya gelmek ve bu zirveye katılmak istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımız da Rusya ve İran liderini aradı. Rusya, ´Herhangi bir mahsuru yok, gelebilir´ dedi. İran ise ´Üçlü toplantımızı yapalım, daha sonra 3+1 Fransa ile toplantımızı yapalım´ dedi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta´da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi. Bu olaylarla hiçbir ilgisi yok. Bundan bağımsız gelmek istedi ve üçlü toplantıya dahil edilmeyince de gelmedi. Olayı başka yerlere çekmeyelim. Doğruları söyleyelim ki herkes bilsin. Bunları açıklamak durumunda kalmamalıydık ama gerçeği söylemeyince bir Cumhurbaşkanı, biz söylemek durumundayız."

Türkiye´nin başından bu yana kimyasal silahlara da nükleer silahlara da karşı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, her defasında bu bölgeden delillerin toplanması ve Lahey´e Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne ulaştırılması konusunda da her türlü desteği verdiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye´nin bu saldırı olduğu için Rusya ya da İran ile farklı düşünmediğini, daha önce kimyasal silah kullanıldığı zaman da karşı çıktığını hatırlattı.

Türkiye´nin İran ve Rusya ile iş birliğinin tek amacının ateşkesi tesis etmek ve bu şekilde kimyasal silahların kullanmasını önlemek ve siyasi sürece katkı sağlamak olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu süreçte de önemli kazanımlar elde edildiğini ancak bunun siyasi süreçle taçlanması gerektiğini belirtti. Bu süreçte her iki ülkeyle rejimin saldırıları konusunda hep farklı düşündüklerini dile getiren Çavuşoğlu, durum böyle olunca diğer alanlardaki iş birliğini sonlandırmak yerine parantez içine aldıklarını anlattı. 

Bakan Çavuşoğlu, "Yani ´Fransa burada bir müdahalede bulundu, o nedenle Türkiye ile Rusya´yı ayrıştırdı´ sözü doğru bir söz değil. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz Fransa Cumhurbaşkanı´nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." görüşünü paylaştı.  

Türkiye´nin Rusya ile ilişkilerinin NATO ile ilişkilerine alternatif olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, ilişkilerin her ülkeyle güçlü tutulması gerektiğinin altını çizdi. 

"(Ege´de) Gerginliği artıracak adım atmamak gerek"

Bir gazetecinin Ege´de Yunanistan ile artan gerilimi ve son olarak yaşanan bayrak dikme krizini sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan bizim komşumuzdur. İlişkilerimizi her alanda geliştirmek için birlikte adımlar attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın, 65 yıl sonra ilk defa Cumhurbaşkanı olarak Atina´ya ve Batı Trakya´ya yaptığı ziyaret çok anlamlı, sembolik ve faydalı olmuştur. Var olan sorunları da açıkça konuştuk. Ama pozitif gündeme nasıl odaklanabileceğimizi de yine birlikte değerlendirdik. En son Yunanistan´ın uçağı düştüğü zaman Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, Yunanistan Başbakanı Çipras´ı arayarak üzüntülerimizi, taziyelerimizi milletimiz adına iletti." dedi.

Yunanistan ile iyi günde de kötü günde de beraber olmaları gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sorunlar var mı, var. İhtilaflı konularımız var mı? Evet var. Bu ihtilaflı konulara bir çözüm bulmak için istikşafi görüşmeleri de sürdürüyoruz. Bizden önceki hükümetlerin başlattığı görüşmeler. Bu görüşmeler faydalı olmuştur. Görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz lazım. Evet daha önceki anlaşmalarla Lozan dahil, kime ait olduğu belirlenmeyen adacıklar, kayalıklar var. Yunanistan´ın başından beri ‘bizimdir´ diyor, biz de Türkiye olarak ‘Hayır, bizimdir´ diyoruz. Ama bu konuda bir görüş birliği yok. Ya da çözüme kavuşturulmamış. Yapılması gereken şey gerginliğe yol açacak adımlardan kaçınmaktır. Bu yaz Kardak´ta biliyorsunuz, Yunanistan bazı tırmandırıcı adımlar attı. Biz de gerekli tedbirleri aldık. Bir tane bot geldi bizim hücum botumuza çarptı. Biz her zaman söylüyoruz. Burada tehlikeli adımlar atmayın. Bir kaza çıkabilir. Ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Maalesef, Yunanistan´ın bir savunma bakanı var kimisine göre iyi çocuk kimisine göre kötü çocuk. Yunanlılara göre söylüyorum. Popülizmi seviyor. Aşırı sağ partiden. Partinin de lideri. Tamam da onun şımarıklığı iki ülke arasındaki ilişkileri bozacak düzeye gelmemesi lazım."

Çavuşoğlu, son olarak birkaç sivilin Didim açıklarındaki kayalıklara Yunan bayrağı dikmesine ilişkin olarak da "Dün akşam da üç sivil sanırım böyle bir davranışta bulunmuş. Komandolarımız gitti aldı, bu problem değil, gene alırız, yaparız ama bunlara ne gerek var. Karşı tarafın bu tür adımlardan kaçınması gerekiyor. Ya da durup dururken ilişkileri gerecek, Ege´de bir krize yol açacak adım atmamaları gerekiyor. Attıkları zaman da karşılığını buluyorlar. Dolayısıyla bu popülizmin de Yunanistan´a bir faydası yok. Biz iki NATO müttefiki ülke olarak daha pozitif gündeme odaklanmamız lazım. İkili ilişkilerimizi somut projelerle, demiryolu projeleriyle, İzmir-Selanik arası deniz seferleriyle diğer alanlardaki iş birliğimizle daha da güçlendirme yolunu tercih etmeliyiz." ifadelerini kullandı.Video Tarihi: 16.4.2018 18:51:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU NDAN MACRON TEPKİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
BURSA´NIN YENİ VALİSİ YAKUP CANBOLAT GÖREVE BAŞLADI
"Bursa´yı 2023 hedeflerine taşıyacağız"
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
YALOVA BELEDİYE BAŞKANI SALMAN, ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI
"Seçileceğime eminim"
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN´DAN İDLİB AÇIKLAMASI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği." dedi.
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
BEDELLİ ASKERLİK ERDOĞAN´IN ONAYINA SUNULDU
Bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı.
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 BİN 320 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ
3 bin 19, idari yargıda ise 301 hakim ve savcının görev yeri değişti.
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
BAŞKAN ERDOĞAN BELEDİYELERİN KARNESİNİ İSTEDİ
Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili 884 AK Partili belediyenin ´icraat´ karnesinin çıkarılmasını istedi.
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
ERDOĞAN´DAN TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK VURGUSU
“TERÖRÜ AYAKLARIMIZIN ALTINA ALARAK YOK EDECEĞİZ”
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
CHP´Lİ EREN ERDEM TUTUKLANDI
Ankara´da gözaltına alınarak İstanbul´a getirilen eski CHP Milletvekili Eren Erdem, tutuklandı.
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
ABD BAŞKANI TRUMP ERDOĞAN´I TELEFONLA TEBRİK ETTİ
Trump´tan Cumhurbaşkanı Erdoğan´a seçim zaferinden dolayı tebrik telefonu geldi.
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
TARİHİ MGK SONRASI YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
Milli Güvenlik Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe´de gerçekleştirildi.
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
ERDOĞAN´DAN MUHALEFETE: ÇIRAKLARLA BU İŞ OLMAZ
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Isparta´da konuştu.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PARTİSİNİN SEÇİM MANİFESTOSUNU AÇIKLADI
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığının 6. Olağan kongresinde konuştu.
ERDOĞAN KORELİ AYLA İLE BULUŞTU
ERDOĞAN KORELİ AYLA İLE BULUŞTU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koreli Ayla ile buluştu.
BBP SEÇİME AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK
BBP SEÇİME AK PARTİ LİSTESİNDEN GİRECEK
CUMHUR İTTİFAKINA BBP DE KATILIYOR
 ERDOĞAN´IN BAŞVURUSUNU BAŞBAKAN VE MHP LİDERİ BİRLİKTE YAPACAK
ERDOĞAN´IN BAŞVURUSUNU BAŞBAKAN VE MHP LİDERİ BİRLİKTE YAPACAK
Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli flaş bir karar aldı.
DOLAR
5.3231
EURO
6.0775
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi