DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU´NDAN MACRON´A TEPKİ
ÇAVUŞOĞLU: YUNAN BAKANIN ŞIMARIKLIĞI İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ BOZMAMALI
Tarih: 16.4.2018 18:46:52/ 236okunma / 0yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron´un "Doğu Guta´da kimyasal saldırılar artmasaydı Türkiye´ye gelip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum." şeklindeki açıklamalarına karşılık, "Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara´ya gelmek ve bu zirveye katılmak istediğini söyledi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta´da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi." dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye´nin Rusya ile farklı düşünceleri olabileceğini de belirterek "Ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa Cumhurbaşkanı´nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." değerlendirmesinde bulundu. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bakanlıkta yaptığı ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Macron´un "Türkiye ile Rusya´yı ayırdık", "Doğu Guta´da kimyasal saldırılar artmasaydı Türkiye´ye gelip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum" şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi tercih ediyor ve Fransa Cumhurbaşkanı´nın yaptığı açıklamalar da farklı ülkeler tarafından da yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı´na yakışır şekilde açıklama bekliyoruz. Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara´ya gelmek ve bu zirveye katılmak istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımız da Rusya ve İran liderini aradı. Rusya, ´Herhangi bir mahsuru yok, gelebilir´ dedi. İran ise ´Üçlü toplantımızı yapalım, daha sonra 3+1 Fransa ile toplantımızı yapalım´ dedi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta´da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi. Bu olaylarla hiçbir ilgisi yok. Bundan bağımsız gelmek istedi ve üçlü toplantıya dahil edilmeyince de gelmedi. Olayı başka yerlere çekmeyelim. Doğruları söyleyelim ki herkes bilsin. Bunları açıklamak durumunda kalmamalıydık ama gerçeği söylemeyince bir Cumhurbaşkanı, biz söylemek durumundayız."

Türkiye´nin başından bu yana kimyasal silahlara da nükleer silahlara da karşı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, her defasında bu bölgeden delillerin toplanması ve Lahey´e Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne ulaştırılması konusunda da her türlü desteği verdiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye´nin bu saldırı olduğu için Rusya ya da İran ile farklı düşünmediğini, daha önce kimyasal silah kullanıldığı zaman da karşı çıktığını hatırlattı.

Türkiye´nin İran ve Rusya ile iş birliğinin tek amacının ateşkesi tesis etmek ve bu şekilde kimyasal silahların kullanmasını önlemek ve siyasi sürece katkı sağlamak olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu süreçte de önemli kazanımlar elde edildiğini ancak bunun siyasi süreçle taçlanması gerektiğini belirtti. Bu süreçte her iki ülkeyle rejimin saldırıları konusunda hep farklı düşündüklerini dile getiren Çavuşoğlu, durum böyle olunca diğer alanlardaki iş birliğini sonlandırmak yerine parantez içine aldıklarını anlattı. 

Bakan Çavuşoğlu, "Yani ´Fransa burada bir müdahalede bulundu, o nedenle Türkiye ile Rusya´yı ayrıştırdı´ sözü doğru bir söz değil. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz Fransa Cumhurbaşkanı´nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." görüşünü paylaştı.  

Türkiye´nin Rusya ile ilişkilerinin NATO ile ilişkilerine alternatif olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, ilişkilerin her ülkeyle güçlü tutulması gerektiğinin altını çizdi. 

"(Ege´de) Gerginliği artıracak adım atmamak gerek"

Bir gazetecinin Ege´de Yunanistan ile artan gerilimi ve son olarak yaşanan bayrak dikme krizini sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan bizim komşumuzdur. İlişkilerimizi her alanda geliştirmek için birlikte adımlar attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın, 65 yıl sonra ilk defa Cumhurbaşkanı olarak Atina´ya ve Batı Trakya´ya yaptığı ziyaret çok anlamlı, sembolik ve faydalı olmuştur. Var olan sorunları da açıkça konuştuk. Ama pozitif gündeme nasıl odaklanabileceğimizi de yine birlikte değerlendirdik. En son Yunanistan´ın uçağı düştüğü zaman Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, Yunanistan Başbakanı Çipras´ı arayarak üzüntülerimizi, taziyelerimizi milletimiz adına iletti." dedi.

Yunanistan ile iyi günde de kötü günde de beraber olmaları gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sorunlar var mı, var. İhtilaflı konularımız var mı? Evet var. Bu ihtilaflı konulara bir çözüm bulmak için istikşafi görüşmeleri de sürdürüyoruz. Bizden önceki hükümetlerin başlattığı görüşmeler. Bu görüşmeler faydalı olmuştur. Görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz lazım. Evet daha önceki anlaşmalarla Lozan dahil, kime ait olduğu belirlenmeyen adacıklar, kayalıklar var. Yunanistan´ın başından beri ‘bizimdir´ diyor, biz de Türkiye olarak ‘Hayır, bizimdir´ diyoruz. Ama bu konuda bir görüş birliği yok. Ya da çözüme kavuşturulmamış. Yapılması gereken şey gerginliğe yol açacak adımlardan kaçınmaktır. Bu yaz Kardak´ta biliyorsunuz, Yunanistan bazı tırmandırıcı adımlar attı. Biz de gerekli tedbirleri aldık. Bir tane bot geldi bizim hücum botumuza çarptı. Biz her zaman söylüyoruz. Burada tehlikeli adımlar atmayın. Bir kaza çıkabilir. Ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Maalesef, Yunanistan´ın bir savunma bakanı var kimisine göre iyi çocuk kimisine göre kötü çocuk. Yunanlılara göre söylüyorum. Popülizmi seviyor. Aşırı sağ partiden. Partinin de lideri. Tamam da onun şımarıklığı iki ülke arasındaki ilişkileri bozacak düzeye gelmemesi lazım."

Çavuşoğlu, son olarak birkaç sivilin Didim açıklarındaki kayalıklara Yunan bayrağı dikmesine ilişkin olarak da "Dün akşam da üç sivil sanırım böyle bir davranışta bulunmuş. Komandolarımız gitti aldı, bu problem değil, gene alırız, yaparız ama bunlara ne gerek var. Karşı tarafın bu tür adımlardan kaçınması gerekiyor. Ya da durup dururken ilişkileri gerecek, Ege´de bir krize yol açacak adım atmamaları gerekiyor. Attıkları zaman da karşılığını buluyorlar. Dolayısıyla bu popülizmin de Yunanistan´a bir faydası yok. Biz iki NATO müttefiki ülke olarak daha pozitif gündeme odaklanmamız lazım. İkili ilişkilerimizi somut projelerle, demiryolu projeleriyle, İzmir-Selanik arası deniz seferleriyle diğer alanlardaki iş birliğimizle daha da güçlendirme yolunu tercih etmeliyiz." ifadelerini kullandı.Video Tarihi: 16.4.2018 18:51:01
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU NDAN MACRON TEPKİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜLENT ARINÇ İLE GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÜLENT ARINÇ İLE GÖRÜŞTÜ
AK Parti Genel Merkezi´nde sürpriz bir görüşme gerçekleşti.
UYUM YASALARI TBMM GENEL KURULU´NDA KABUL EDİLDİ
UYUM YASALARI TBMM GENEL KURULU´NDA KABUL EDİLDİ
TBMM Genel Kurulu´nda, 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde uygulanacak hükümler kabul edilerek yasalaştı.
AP, DYP VE ANAP´TAN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI
AP, DYP VE ANAP´TAN ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI
3 PARTİNİN CUMHURBAŞKANI ADAYI, PROF. DR. VECDET ÖZ
SAADET PARTİSİ VE CHP´NİN LİDERLERİNDEN KRİTİK GÖRÜŞME
SAADET PARTİSİ VE CHP´NİN LİDERLERİNDEN KRİTİK GÖRÜŞME
İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ YAKLAŞIK 1 SAAT SÜRDÜ
“ÇARESİZLİKLERİN İTTİFAKINI GERÇEKLEŞTİRDİLER”
“ÇARESİZLİKLERİN İTTİFAKINI GERÇEKLEŞTİRDİLER”
Çavuşoğlu, CHP´li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti´ye katılmasına da sert tepki gösterdi.
ERDOĞAN UYARDI: ONU DA AFFETMEYİZ
ERDOĞAN UYARDI: ONU DA AFFETMEYİZ
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İŞ DÜNYASINA SESLENDİ
BAKAN SOYLU TERÖR OPERASYONLARINA İLİŞKİN KONUŞTU
BAKAN SOYLU TERÖR OPERASYONLARINA İLİŞKİN KONUŞTU
"1 NİSAN´DAN BU GÜNE 123 TERÖRİST"
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN 24 HAZİRAN ÇAĞRISI
BAŞBAKAN YILDIRIM´DAN 24 HAZİRAN ÇAĞRISI
YILDIRIM: ESENBOĞA HAVALİMANI´NA METRO YAPACAĞIZ
ABD´YE ´OHAL´DE SEÇİM´ YANITI
ABD´YE ´OHAL´DE SEÇİM´ YANITI
Dışişleri Bakanlığı´ndan, Amerika´nın OHAL ve erken seçime yönelik açıklamalarına tepki geldi.
PKK´NIN EN BÜYÜK GELİR KAPISI UYUŞTURUCU TİCARETİ
PKK´NIN EN BÜYÜK GELİR KAPISI UYUŞTURUCU TİCARETİ
“BUNU KONTROL ALTINA ALMAMIZ LAZIM BİRÇOK TEDBİRLER ALIYORUZ”
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM CUMA NAMAZI ÇIKIŞI GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM UYUM YASALARINA İLİŞKİN KONUŞTU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN İSTANBUL´DA CUMA NAMAZI ÇIKIŞI BASIN MENSUPLARINA AÇIKLAMALARDA BULUNDU
BOZDAĞ: ÜÇ BAKAN SEÇİM ÖNCESİNDE İSTİFA ETMEYECEK
BOZDAĞ: ÜÇ BAKAN SEÇİM ÖNCESİNDE İSTİFA ETMEYECEK
ANAYASA´DA, SEÇİM ÖNCESİNDE ADALET, İÇİŞLERİ VE ULAŞTIRMA BAKANLARININ İSTİFA ETMESİYLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME BULUNMADIĞINI SÖYLEDİ.
"AYNI ANDA CUMHURBAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUNAMAYACAK"
"AYNI ANDA CUMHURBAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUNAMAYACAK"
AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HAYATİ YAZICI, UYUM KOMİSYONU TOPLANTISININ ARDINDAN BASIN MENSUPLARININ KARŞISINA GEÇTİ
ERKEN SEÇİM ÖNERGESİ ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
ERKEN SEÇİM ÖNERGESİ ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
AK PARTİ VE MHP´NİN ORTAK SEÇİM ÖNERGESİ TBMM ANAYASA KOMİSYONU´NDA KABUL EDİLDİ
DOLAR
4.0758
EURO
4.9720
Bursa
Fırtına
Bugün
29 / 10 °C
Fırtına
Cuma
24 / 16 °C
Parçalı bulutlu
Cumartesi
25 / 15 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi