TÜRKİYE TARİHİNDE KARA BİR LEKE 12 EYLÜL
1980 askeri darbenin üzerinden 38 yıl geçti !
Tarih: 12.9.2018 18:01:37/ 111okunma / 0yorum

70´li yılların sonuydu Türkiye adım adım tarihe kara bir leke olarak geçecek bir darbeye doğru ilerliyordu..

Ancak önce uygun iklim oluşturuyordu üst akıl… Ekonomi hedef alındı darbeye giden yolda ilk olarak.. Dizginlenemeyen bir enflasyon canavarı kemiriyordu Türkiye´yi..

Deyim yerindeyse Türk Lirası eriyordu adeta.. Zamlar yağmur gibi yağıyordu..

Temel ihtiyaç maddelerinin hemen hemen hepsi kara borsaydı… Bir kıtlık ve karaborsa cennetine dönüşmüştü..

Uzadıkça uzuyordu tüp, yağ ve şeker kuyrukları…

Ordu yönetime el koydu. O sabah böyle duyuruldu darbe haberi TRT´den.. Darbe ilanının ardından Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Haber alma ajansı CIA masası istasyon şefi Paul Henze ‘Bizim Çocuklar Başardı´ diyerek paylaşacaktı sevincini..

Ve şaşırtıcı gelişmelere şahit oldu Türkiye..  hemen ertesinde karaborsa ve uzayıp giden kuyruklar sona erdi önce sanki sihirli ve görünmez bir el tarafından harekete geçirilmiş tıkır tıkır çalışmaya başlamıştı fabrikalar..

Kıtlık ve kuyruklar biterken terörün sesiniyse postal sesiyle yankılanan sokaklar aldı..

1980 ihtilali ile Süleyman Demirel´in Başbakan olduğu hükümet görevden alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Anayasa uygulamadan kaldırıldı. Siyasi partiler kapatıldı, parti liderleri gözetim altında tutuldu, yargılandı.

12 Eylül 1980 darbesiyle milyonlarca kişinin hayatını etkileyen kararların altına imza atan askeri yönetim yıllar sürecek travmalara neden oldu.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yürürlüğe giren, "Milli Güvenlik Konseyi üyelerinin yargılanamayacağı"na dair Anayasa´nın geçici 15. maddesi, 12 Eylül 2010´daki referandumun ardından kaldırıldı.

Darbenin sorumluları ile bu kişilerin emir ve talimatlarını uygulayanlar hakkındaki suç duyurularının ardından, darbe döneminin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya 4 Nisan 2012´de, darbeden 32 yıl sonra yargılandı.Video Tarihi: 12.9.2018 18:22:14
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TÜRKİYE TARİHİNDE KARA LEKE EYLÜL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.6825
EURO
6.5678
Bursa
Fırtına
Bugün
22 / 15 °C
Fırtına
Cumartesi
18 / 14 °C
Fırtına
Pazar
18 / 12 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi