UZM. DR. KÖKSAL HOLOĞLU SGK DEĞERLENDİRMESİ
SGK´nın fiyat indirimi küçük ve orta ölçekli kuruluşların sonu olacaktır.
Tarih: 7.7.2018 12:40:15/ 123okunma / 0yorum

Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) kamu ve özel sağlık kuruluşlarından satın almış olduğu sağlık hizmetlerini yeniden fiyatlandırmasını değerlendiren Uzm. Dr. Köksal Holoğlu, özellikle küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının daha çok yaptığı işlemlerin neredeyse tamamının fiyatının düşülmesinin yanlış olduğunu söyledi. 
Sağlık kuruluşlarındaki hizmet fiyatları 2008 yılından beri artmadığını büyük bir çoğunluğu küçük ve orta ölçekli KOBİ niteliğinde olan sağlık kuruluşların bundan dolayı 10 yıldır ciddi ekonomik sorunlarla uğraştığını ifade eden Uzm. Dr. Köksal Holoğlu, sağlık kuruluşlarının SUT´dan beklentisi, fiyat artışı dışında ayrıca bundan sonraki yıllarda enflasyon karşısında ücretlerin korunması olduğuna dikkat çekti.

Küçük ve Orta Ölçekli Sağlık İşletmeleri Platformu adına konuşan Uzm. Dr. Köksal Holoğlu, “On binlerce insanın çalıştığı sektördeki hizmetlerin fiyatlarında artış beklerken, küçük ve orta ölçekli sağlık kuruluşlarının daha çok yaptığı işlemlerin neredeyse tamamının fiyatları düşürüldü. SGK, bin 876 kalemde fiyat düşürmüş, 3 bin 716 kalemde de fiyatı artırmıştı.

Artırılan kalemlerin tamamı büyük hastanelerde yapılan ve son 10 yılda sıklıkla fiyatları zam görmüş bol haneli işlemlerdi. Sağlık hizmetlerinin fiyatlarında ortaya çıkan başka bir detay ise, 10 yıldır aynı fiyatlarla hizmet veren sağlık işletmeleri, bu fiyatların enflasyon karşısında korunmasını beklerken büyük bir şokla karşılaştı. Şehir hastaneleri, özel vakıf üniversite hastaneleri, tüm 3.basamak sayılan hastanelerin fizik tedavi ücretleri yüzde 55´e varan oranlarda artırılmışken, özel sağlık kuruluşlarının fizik tedavi fiyatları yerinde saydı. Bu uygulama ile devlet, müteahhit firma tarafından işletilen şehir hastanelerinin fizik tedavi bölümlerine 3.basamak görüntüsü altında bir ayrıcalık oluşturması anlamına geliyor. Bu durum, tüm şehir hastanelerinin yapılmış ihalelerine gölge düşürmüştür. Aynı zamanda ihaleye fesat karışmıştır. Böyle bir ayrıcalık, bilinseydi ihaleye katılımcı sayısı ve rekabet artmaz mıydı? Sorusunu akıllara getirmiştir” dedi. /resimler/2018-7/7/1245513464008.jpg
Daha önce özel hastane statüsünde olup, afilasyonla üniversite hastanesi statüsüne alınan kuruluşlarda yapılan fiyat değişikliği ile birlikte zam üstüne zam yapılmaya devam ettiğini belirten Uzm. Dr. Köksal Holoğlu, “Eşit hizmete eşit ücret kuralı uluslararası bir hukuk normudur. Özel fizik tedavi işletmeleri olarak yıllardır bir kota sorunuyla uğraşıyoruz. Bu kota uygulaması, ne yazık ki Türkiye´nin en önemli ihtiyacı olan felçli hastaların rehabilitasyonunda karşımıza çıkmaktadır. Bize uygulanan kota sınırlaması, müteahhitler veya onların taşeronları tarafından işletilen şehir hastanelerine, özel vakıf üniversite hastanelerine, devlet hastanelerine uygulanmamaktadır. Bunun dışında yıllardır hastanelerimize doktor alamıyoruz, yatak sayımızı artıramıyoruz, rekabetin doğası gereği olan yeni şube açma ve büyüme faaliyetlerinde bulunamıyoruz. Küçük ve orta ölçekli işletmeler her geçen gün ekonomik olarak biterken, marka ve zincir hastaneler büyümektedir. Bu haksızlıktır, adaletsizliktir. Görülüyor ki son zamanlarda baskısını iyice hissettiren marka ve zincir hastanelerin lobisine şehir hastanelerinin müteahhitleri de güç vermeye başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaklaşık 200 bin kişinin çalıştığını kimse unutmasın. Bu sayı orta ölçekli bir ilin nüfusuna yakındır. Ne yazık ki bu işletmelerin sahiplerinin olduğu kadar çalışanları da mutsuzdur” şeklinde konuştu. 
SGK bürokrasisinin sağlık hizmetleri fiyatlandırma komisyonunda, ücretlerin düşürülmesine itiraz ettiklerini, bunun çok sayıda küçük ve orta ölçekli sağlık işletmesinin sonu olacağının altını çizen Uzm. Dr. Köksal Holoğlu, “Konunun detayından bilgi sahibi olmadığına inandığımız Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlıklarımızın bu tebliği geri çekmeye davet ediyoruz. Ayrıca tüm halkımızı tamamı Türk sermayesiyle ve Türk çalışanıyla hizmet vermeye devam eden küçük ve orta ölçekli sağlık işletmelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” diye konuştu. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KÖKSAL HOLOĞLU DEĞERLENDİRMESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜNNET YATAĞI SÜSLEME GELENEĞİ MESLEĞİ  OLDU
SÜNNET YATAĞI SÜSLEME GELENEĞİ MESLEĞİ OLDU
Sünnet yatağı süsleyerek para kazanıyor.
19 YAŞINDAKİ KIZIN ÖLÜMÜNE ADLİ SORUŞTURMA
19 YAŞINDAKİ KIZIN ÖLÜMÜNE ADLİ SORUŞTURMA
Bursa´da, kanser tedavisi gören genç kızın ölümüyle ilgili savcılık soruşturma başlattı
YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI EDEBALİ´DEN MORAL ZİYARETİ
YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI EDEBALİ´DEN MORAL ZİYARETİ
Yıldırım Belediyesi İstihdam Masası iş sahibi yapıyor
ŞAMPİYON ENGELLİLERDEN BAŞKAN DÜNDAR´A ZİYARET
ŞAMPİYON ENGELLİLERDEN BAŞKAN DÜNDAR´A ZİYARET
Sporcular Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar´ı ziyaret etti
BURSA´DA ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ !
BURSA´DA ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ !
Çıkan olaylarda 3´ü polis 6 kişi yaralandı.
İLK HAC KAFİLESİ DUALAR EŞLİĞİNDE UĞURLANDI
İLK HAC KAFİLESİ DUALAR EŞLİĞİNDE UĞURLANDI
Hacca gidecek olan vatandaşlar da mutluluk ve heyecan içerisindeydi.
BAŞSAVCILIK İKİ MAGANDA İÇİN HAREKETE GEÇTİ !
BAŞSAVCILIK İKİ MAGANDA İÇİN HAREKETE GEÇTİ !
Trafiği ve insan hayatını tehlikeye attılar.
ADNAN OKTAR TUTUKLANDI !
ADNAN OKTAR TUTUKLANDI !
Birçok konudan suçlu bulundu.
OLAĞANÜSTÜ HAL SONA ERDİ
OLAĞANÜSTÜ HAL SONA ERDİ
Saat 01.00 itibariyle son buldu
GELECEĞİN OTOMOBİLİ BURSA´DA
GELECEĞİN OTOMOBİLİ BURSA´DA
´Geleceğin otomobili´ B.O.W İSTKA Bursa´da
 İKİ YILLIK OHAL SONA ERİYOR
İKİ YILLIK OHAL SONA ERİYOR
34 Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı
İŞTE BEDELLİ BEKLEYEN ÜNLÜLER
İŞTE BEDELLİ BEKLEYEN ÜNLÜLER
Milyonlarca kişi bedelli askerlik kararını bekliyor.
HÜKÜMETTEN “BEDELLİ ASKERLİK” AÇIKLAMASI
HÜKÜMETTEN “BEDELLİ ASKERLİK” AÇIKLAMASI
Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıklama yaptı.
´´LAF CAMBAZI´´ HIRSIZ KASİYERİ DOLANDIRDI
´´LAF CAMBAZI´´ HIRSIZ KASİYERİ DOLANDIRDI
Laf cambazı hırsız, kasiyerleri lâfa tutarak paraları alıp kaçtı.
DAMAT DRİFT YAPTI, SAĞDICI HAVAYA ATEŞ AÇTI
DAMAT DRİFT YAPTI, SAĞDICI HAVAYA ATEŞ AÇTI
Cep telefonu ile kaydedilen o anlar sosyal medyada paylaşıldı.
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi