ZEYBEKÇİ´DEN PATATES VE SOĞAN AÇIKLAMASI
Pazar tezgâhlarındaki ateş söndü.
Tarih: 28.6.2018 13:12:14/ 167okunma / 0yorum

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, soğan ve patates ithalatının yapılması durumunda bunun toplam tüketimin yüzde 2´sini geçmemek kaydıyla ve tamamen Türk lirasıyla yapılacağını söyledi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, E-ihracat Seferberliği projesinin tanıtım programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeybekci, bir basın mensubunun soğan ve patates ithalatının hangi ülkeden ve ne kadar miktarda olacağına yönelik soruya şu şekilde cevap verdi: 
“Dün sabah bu açıklamayı yaparken, ‘göreceksiniz bu akşama doğru muhalefetten ve Cumhurbaşkanı adaylarından Türkiye´yi patates ve soğan ithal eder hale getirdiler diye bir kampanya da duyacaksınız´ demiştim. Biz siyasi kaygılarla ve sloganik söylemlerle siyaset yapmadık şimdiye kadar. Şöyle ki Türkiye´nin yaklaşık olarak 2 buçuk milyon ton civarında soğan tüketimi ve 5 milyon ton civarında patates tüketimi var. Üretim ile ilgili problemimiz yok. Olmamasına rağmen ve üretim sezonu da başlamamasına rağmen henüz daha çiftçinin bu konuyla ilgili bir yüksek fiyat oldu da çiftçi mi bundan yararlandı kesinlikle değil. Mayıs ayında Türkiye´de hem patates hem de soğan yüzde 35 oranında arttı. Dolayısıyla Mayıs ayı enflasyonu 1,62. Bunun 0,38´i soğan ve patatesten geliyor. Bu bütün Türkiye´nin katlandığı bir maliyet, bütün Türkiye´nin ödediği bir bedel haline dönüşüyor.” 

“PATATES VE SOĞAN İTHALATI GERÇEKLEŞİRSE ALIM TÜRK LİRASIYLA YAPILACAK” 
Bakan Zeybekci, gerekirse patates ve soğan ithalatı yapacaklarını, bunun miktarının ve ülkesinin belli olduğunu; ithal yapılması durumunda da yüzde yüz Türk lirasıyla alım yapılacağını kaydederek, “Dolayısıyla Türkiye olarak biz burada spekülatörün, stokçunun, tefecinin patates ve soğan fiyatlarıyla oynamasının önüne geçmek ki burada çiftçimizin kesinlikle bir mağduriyeti yok. Gerekirse patates ve soğan ile ilgili bir miktar ithalatı sınırlı olmak ve miktarı belli olmak kaydıyla bu da toplam tüketimimizin yüzde 2´si bile olmamak kaydıyla ama gerekirse bununla ilgili tabii ki spekülatörlere, stokçulara ne kadar stok olduğunu da biliyoruz nerede kimlerin ne yapmaya çalıştığını da biliyoruz. İlgili bakanlıklarımız ile bunları da yakından takip ediyoruz. Ülkesi belli ama şunu da söyleyeyim size miktarı da belli. Diğer bir şartı da yüzde yüz Türk lirasıyla almak kaydı ve şartıyla dolayısıyla bunun hangi ülkeler olabileceğiyle ilgili de size fikir verebilir. Ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Hayatı boyunca bir kere bile soğanın veya patatesin toprakta mı yoksa ağaçta mı yetiştiğini bile bilmeyenlerin bu konuyu siyasi bir malzeme yapması bir genel başkana da yakışmıyor veyahut da bir Cumhurbaşkanı adayına da yakışmıyor” ifadelerini kullandı. 

patates soğan ile ilgili görsel sonucu


“PAZAR GÜNÜNDEN SONRA TÜRKİYE YENİ DÖNEME GİRİYOR” 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son zamanlarda yapılan anketlerin genel anlamda görüldüğünü ve Türkiye´nin pazar gününden itibaren öngörülebilen, istikrarlı ve koalisyon riski taşımayan bir döneme gireceğini söyledi. Bakan Zeybekci, şöyle konuştu: 
“Son günlerdeki anketleri genel itibariyle görüyoruz. Biz sadece Türkiye´de siyasi partiler değil, bütün dünya da Türkiye´de anket yaptırıyor. Yabancı finans kuruluşları, yabancı ülkeler herkes de yapılan anketleri paylaşıyor. Daha doğrusu kendileri de bunlardan yararlanıyorlar. Sonuç itibariyle inşallah Pazar gününden sonra Türkiye yeni dönemde yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde, 5 yıl kesintisiz asla öngörülemezliği olmayan rahat bir şekilde öngörülebilen, istikrarlı, koalisyon riski taşımayan yeni bir döneme giriyor. Dolayısıyla bunun algısı son derece pozitif olacak.” 

“BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKACAĞI İÇİN BU PAZARTESİ TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR GÜNAYDIN OLACAK” 
Türkiye´nin artıları çok fazla olan bir ülke olduğuna ve Türk lirası´nın hak etmediği değer seviyelerinin yavaşça toparlanacağına vurgu yapan Bakan Nihat Zeybekci, “Türkiye´nin makroekonomik sonuçları, büyümesi, üretimi, istihdam sonuçları, işsizlik rakamlarıyla ilgili olumlu gelişmeler, ihracatımızdaki son 21 aydan bu yana çift haneli artışımız, birinci çeyrekteki büyümemiz parasal disiplinden kopmayışımız ve bütçe açığındaki disiplinimiz, turizmdeki yüksek gelir ve yüksek turist beklentilerimiz ki yüzde 35´in üzerinde olacak bütün bunlar. Türkiye´nin makroekonomik sonuçları artı Türkiye´nin kısa vadeli kamu ve özel sektör borç mükellefiyetleri, Türkiye´nin varlıkları bütün bunlar çok şeffaf bir şekilde görülüyor. Türkiye´nin kesinlikle artıları çok fazla. Belirsizlikler ortadan kalkacağı için bu pazartesi Türkiye için yeni bir günaydın olacak. Yeni bir başlangıç olacak. Türkiye, TL´nin hak etmediği bu değer seviyeleri yavaşça toparlanacak. Bizim için istikrarlı bir dönem olması, öngörülebilir ve Türkiye´de maliyet oluşturan yani TL´nin bu kadar farkla oynak olması ne ihracatçının avantajına zaten ithalat ve diğer maliyetlerimizin de istemediği bir şey. Onun için iyi olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. Video Tarihi: 28.6.2018 13:18:19
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ZEYBEKÇİ PATATES SOĞAN AÇIKLAMASI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAKAN ALBAYRAK YENİ EKONOMİ PROGRAMI´NI AÇIKLADI
BAKAN ALBAYRAK YENİ EKONOMİ PROGRAMI´NI AÇIKLADI
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi´nde Yeni Ekonomi Programı açıkladı.
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI
İstihdam sayısı arttı
YEDİVEREN ÇİLEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
YEDİVEREN ÇİLEĞİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Bu yıl 5 liradan alıcı buluyor
İNEGÖL EDEBEY´DE ELMA HASADI BAŞLADI
İNEGÖL EDEBEY´DE ELMA HASADI BAŞLADI
Bu sene 5 bin ton rekolte bekleyen üreticiler bu durumda bir hayli memnun
TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDAKİ DEV ANLAŞMA İMZALANDI
TÜRKİYE İLE KATAR ARASINDAKİ DEV ANLAŞMA İMZALANDI
Ekonomik ortaklık anlaşması imzalandı
ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.
İNEGÖL TARIM FUARININ NABZI KANAL 16´DA EKRANLARINDA ATTI
İNEGÖL TARIM FUARININ NABZI KANAL 16´DA EKRANLARINDA ATTI
7. İNEGÖL TARIM, MEYVECİLİK VE FİDANCILIK FUARININ NABZI KANAL 16 EKRANLARINDA ATTI. SEKTÖR TEMSİLCİLERİ VE MÜHENDİSLER KANAL 16 ARACILIĞI İLE HEM FİRMALARINI HEM DE FUARI İZLEYİCİLERE AKTARMA FIRSATI BULDU
7. İNEGÖL TARIM, MEYVECİLİK VE FİDANCILIK FUARI KAPILARINI AÇTI
7. İNEGÖL TARIM, MEYVECİLİK VE FİDANCILIK FUARI KAPILARINI AÇTI
Tarım, Meyvecilik ve Fidancılık fuarı 5 Eylüle kadar açık kalacak
GEÇİCİ DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
GEÇİCİ DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
Türkiye´nin dış ticaret açığı azaldı
MERKEZ BANKASI´NDAN YENİ HAMLE
MERKEZ BANKASI´NDAN YENİ HAMLE
Borç alabilme limiti iki katına çıkarıldı
DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
İhracat yüzde 11,6 arttı, ithalat ise yüzde 6,7 azaldı
MERKEZ BANKASI´NDAN ´SWAP´ AÇIKLAMASI
MERKEZ BANKASI´NDAN ´SWAP´ AÇIKLAMASI
Türk Lirası ve Katar Riyali cinsinden imzalandığı ifade edildi
STARWOOD´TAN EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINA DESTEK
STARWOOD´TAN EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINA DESTEK
İNEGÖL TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK SEFERBERLİK ÇAĞRISINI YANITSIZ BIRAKMADI...
“TÜRK SİYAH İNCİRİ”NDE HASAT ERKEN BAŞLADI
“TÜRK SİYAH İNCİRİ”NDE HASAT ERKEN BAŞLADI
Erken olgunlaşma dolayısıyla 7 Ağustos´ta yurt dışı pazarına sunuldu.
YALOVA ARMUTLU´DA KURULAN ORGANİK PAZARA YOĞUN İLGİ
YALOVA ARMUTLU´DA KURULAN ORGANİK PAZARA YOĞUN İLGİ
Bursa ve İstanbul´dan vatandaşlar organik ürünler almak için pazarın yolunu tutuyor.
DOLAR
6.2671
EURO
7.3794
Bursa
Parçalı bulutlu
Bugün
30 / 14 °C
Güneşli
Pazartesi
32 / 12 °C
Sağanak
Salı
21 / 14 °C
GÜNDEM
POLİTİKA
ASAYİŞ
DÜNYA
EĞİTİM
SİYASET
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi