KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
07 Mayıs 2008 - Çarşamba 00:11 Bu haber 215 kez okundu
 
21 YAŞINDAKİ SEZİN AKOY`UN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTU
İLKAY DOĞAN`IN 8.5 YIL HAPİS CEZASI KESİNLEŞTİ
DÜNYA Haberi
21 YAŞINDAKİ SEZİN AKOY`UN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTU

İnegöl’e bağlı Kestanealan köyündeki bir düğünde havaya rastgele ateş ederken Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Sezin Akoy`un ölümüne neden olan İlkay Doğan’a Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemenin verdiği 8.5 yıllık hapis cezası Yargıtay’ca onaylandı. 19 yaşındaki Doğan, 6 yıl daha hapis yattıktan sonra cezaevinden tahliye olabilecek.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi 2. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Sezin Akoy, 23 Temmuz 2006 tarihinde gittiği Kestanealan köyündeki sünnet düğününde, havaya ateş eden İlkay Doğan’ın av tüfeğinden çıkan saçmaların, vücudunun çeşitli yerlerine isabet etmesi sonucunda hayatını kaybetmişti. Olayın ardından üniversiteli genç kız gözyaşları arasında toprağa verilirken, düğünlerde silah kullanmanın biran önce durdurulması gerektiğini söyleyen, talihsiz genç öğrenci Sezin Akoy’un yüreği yanık  babası Tayfur Akoy, "Aile terbiyesi almayan çocuklar, gösteriş için düğünlerde silah atıyorlar. Acılı bir baba olarak bütün Türkiye`ye sesleniyorum, çocuklarınızı çok iyi terbiye edin. Onları eğitimsiz, gösteriş meraklısı haline getirmeyin. Onlara değerlerimize sahip çıkmalarını öğretin. Artık bu olaylara son vermemiz lazım. Bu da elbirliği ile olur. Biri iki kişinin gayretiyle olmaz. Toplum olarak bu konuda bir şeyler yapmak lazım. Biz silahı vatan savunması için kullanıyorduk. Şimdi silah gençlerin elinde oyuncak haline geldi. Artık bu konuda yeni adımlar atılmalı. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Kendi değerlerimizi çocuklara öğrettiğimiz taktirde her şey daha güzel olacaktır" diyerek topluma önemli bir mesaj vermişti.

Olayın ardından tutuklanan 19 yaşındaki İlkay Doğan isimli genç ise, yargılandığı Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce 13 yıl 4 ay hapse mahkum oldu. Suç tarihinde yaşı 18`den küçük olduğu için verilen bu ceza daha sonra 8 yıl 8 ay 26 güne düşürüldü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemenin kararını onaylayarak davaya son noktayı koydu. Böylelikle, halen cezaevinde bulunan İlkay Doğan, ömrünün 6 yılını demir parmaklıklar arkasında geçirdikten sonra tahliye olacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 21, YAŞINDAKİ, SEZİN, AKOY`UN, ÖLÜMÜNE, NEDEN, OLMUŞTU,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.