KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
26 Mayıs 2008 - Pazartesi 00:10 Bu haber 216 kez okundu
 
BOSNA HERSEK TÜRKLERİ`NİN YENİ LOKALİ HİZMETE AÇILDI
ˮBİR TOPLUM MAYASI KÜLTÜR VE ADETLERİDİR
- Haberi
BOSNA HERSEK TÜRKLERİ`NİN YENİ LOKALİ HİZMETE AÇILDI

Savaş sırasında Bosna Hersek’teki insanlara yardım etmek amacıyla kurulan İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin uzun zamandan beri kullandığı tarihi bina restorasyon çalışmalarının ardından önceki gün düzenlenen törenle yeni yüzüyle hizmete açıldı.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Başkan Yardımcısı Yusuf Şen ile siyasi parti temsilcileri, oda, dernek ve kooperatif başkan ve yöneticileri il kalabalık davetlilerin katıldığı açılış töreninde konuşan İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ayhan Güney, lokal olarak kullandıkları Osmanlı kültür mirasının güzel bir örneği olan binayı dernek üyelerine yakışır bir şekilde restore ettiklerini belirterek, “İnegöl ve ülke gençliği için neler yapabiliriz diye düşündük. İlk olarak kağıt oyunlarını kaldırdık. Gazete ve kitap okuyup, sohbet edebilecekleri ferah bir ortam oluşturduk. Folklor ekibimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Dernek bünyemizde daha önce oluşturulan tiyatroyu yeniden hayata geçireceğiz. Lokalimizi tüm İnegöllüler paylaşabilir” dedi.

Avrasya Dostluk Derneği Başkanı Vehbi Akyol’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Alinur Aktaş, eski mimarı ile yapılan binalarda huzur olduğunu dile getirerek, 2004 yılında Bosna Hersek’e gitme imkanına sahip olduğunu, Bosna’nın Osmanlı izlerini taşıyan mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu, özellikle Mostar  köprüsünün çok farklı olduğunu söyledi. Bosna’nın, Makedonya’nın, Gürcistan’ın sahip çıkılması gereken yerler olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin çok güzel etkinliklere imza attığını söyledi ve Kültür Sanat Festivaline katkılarından dolayı yönetime teşekkür etti.

Boşnakların yoğunlukta olduğu Bursa Molla Arap mahallesinde büyüğünü ifade eden MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ise, “Bursa ve İnegöl Türk dünyasının bir mozaiğidir. Dünyanın her yerinden insanımız gelmiş, birlikte kardeşlik içerisinde yaşıyor. Her yere uzanacak kolumuz var. Osmanlı’dan sonra oralarda acı hatıralarımız var. Bu tür derneklerin misyonu olan, yapması gerekenleri yaptıklarını gördüm” dedi. Milletvekili Özensoy, restorasyonda emeği geçen herkesi tebrik etti.

Konuşmaların ardından restore edilen İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği binası törenle açıldı. Boşnakça türkülerin söylendiği tören sırasında davetlilere Boşnakların meşhur böreği olan Pita ikramında bulunuldu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BOSNA, HERSEK, TÜRKLERİ`NİN, YENİ, LOKALİ, HİZMETE, AÇILDI,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.