KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
29 Şubat 2020 - Cumartesi 11:52 Bu haber 16728 kez okundu
 
Erdoğan: İdlib'de şehit sayımız 36'ya yükseldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da milletvekilleri ile buluşmasında konuştu. İdlib'de şehit düşen asker sayısının 36'ya yükseldiğini kaydeden Erdoğan, "Sayın Putin'e de söyledim. 'Sizin orada ne işiniz var? Eğer siz üs kuracaksanız, yine kurun ama orada bizim önümüzden çekilin, bizi rejimle baş başa bırakın' dedim" ifadelerini kullandı.
SİYASET Haberi
Erdoğan: İdlib'de şehit sayımız 36'ya yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında satır başları şöyle:

 

Suriye mücadelemizin anlamını kavramayanlar var. Bu mesele Türkiye için asla bir macera değildir.

 

Ülkemizin Suriye'de yürüttüğü mücadelenin anlamını hala kavramayanların bulunduğunu üzüntüyle görüyoruz.

 

Yaklaşık 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru harekete geçmiştir. 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır.

 

Türkiye ekonomi ve demokraside şaha geçmişken bir anda Gezi olaylarıyla başlayıp ardı ardına iç ve dış sıkıntılarla karşılaşmaya başladık. Ama milletimiz yanımızda yer aldı.

 

YENİ BİR GÖÇ DALGASINI KALDIRACAK DURUMDA DEĞİLİZ

 

Yaklaşık 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru harekete geçmiştir. 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır. Yeni bir göç dalgasını kaldıracak durumda değiliz.

 

PUTİN'E 'ÖNÜMÜZDEN ÇEKİLİN' DEDİM

 

Orada ne işiniz var diyorlar. Biz oraya Esed'in davetlisi olarak gitmedik. Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Dün Putin'e de söyledim. Sayın Putin'e 'Bizim önümüzden çekilin bizi rejimle baş başa bırakın' dedim. Üs kurmak istiyorsan sen kur üssünü. Bizim bir derdimiz yok.

 

Dün gece Trump diyor ki, 'Putin'in burada ne beklentisi var. Ne istiyor?'. 'Kamışlı'da petrol muhabbeti var mı' dedi, 'var' dedim. 'Ama Dyrazor kadar değil' dedim.

 

İdlib'de şuan 3, 4 milyon insanın yaşadığı yeri yerle yeksan ettiler. Meseleyi sadece İdlib parantezinde değerlendirmek bizi yanıltabilir. Bugün İdlib'de, Ayn-el Arab'da, Münbiç'te vermediğimiz savaşı Allah muhafaza yarın Şırnak'ta Urfa'da vermek zorunda kalırız. 

 

Bugün Suriye'yi fiilen 3'e bölenlerin Türkiye'nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur.

 

Şu anda ekranları başında bizi izleyen milletime özellikle sesleniyorum: 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?' sorusu, aslında 'Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı.' önerisini bize tavsiye ediyorlar. Bunların yaptığı budur.

 

Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye'dir. Suriye'de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye'ye çevirecektir.

 

ŞEHİT SAYIMIZ 36'YA ÇIKTI

 

İdlib harekatımızda önceki gün vermiş olduğumuz 34, daha sonra 36'ya çıktı. Şehitlerimiz inanıyorum ki bu milletin vatan kılınması mücadelesinin zirve yaptığı noktalardır.

 

PKK'nın, 1984'te gerçekleştirdiği ilk eyleminden itibaren kendi topraklarımızda 7500'e yakın güvenlik görevlimiz ile 6800'e yakın sivil vatandaşımızı kaybettiğimizi unutmayalım. Bugün sadece Suriye'de eğitilmiş ve donatılmış terörist sayısı 40 bin ile 60 bin arasında ifade ediliyor.

 

Suriye'de verilen mücadelenin hepimizin geleceği ile ilgili olduğunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor.

 

Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık. 2 bin 100'ün üzerinde rejim unsuru öldürülürken aralarında 94 tank 37 obüs topu 17 zırhlı aracın bulunduğu da araçlar imha edildi.

 

7 kimyasal ürünlerin olduğu depo patlatıldı. İşin bu noktaya gelmesini asla istemezdik ancak madem ki mecbur ettiler sonuçlarına katlanacaklar. Bir an için empati yapalım. Hemen Suriye'den çıktığımızı düşünelim. Yarın sabaha daha güçlü huzurlu mu uyanacağız. Herkes bizi mi alkışlayacak.

 

Milyonlarca Suriyeli güle oynaya dönüp kendilerine gelecek mi kurabilecek. Yoksa Suriye içinde tuttuğumuz sorunların sınırlara dayandığımızı mı göreceğiz. Ana muhalaefet partisinin lideri aramadı. Neymiş ben onu arayacakmışım. Ben seni niye arayayım.

 

Suriye'de tüm sınır hattımız boyunca güvenli bölge oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Dün Trump ve Putin'e de söyledim Bize verilen söz, YPG'yi bölgeden çıkaracaktı. Ne Rusya ne de Amerika'da verilen sözü tutamadı.

 

Bölgeden YPG/PYD'yi çıkardık diyemiyorlar. Şimdi kalkıp bize yorum yapıyorlar. Biz gereğini yapıyoruz ama onlar yapamıyorlar.

 

İdlib'de de mutabakatlara uyulmadı. Sivil yerleşim yerleri insafsızca yerle bir edilirken bizim huzuru koruma çabalarına laf ediyorlar.

 

KAPILARI BUNDAN SONRA KAPATMAYACAĞIZ

 

Bu sabah itibariyle 18 bin oldu. Bugün herhalde 25-30 bini bulabilir. 

 

Biz bu kapıları bundan sonra kapatmayacağız. Biz bu kadar mülteciyi beslemek barındırmak zorunda değiliz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan:, İdlib'de, şehit, sayımız, 36'ya, yükseldi,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.