KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 18:00 Bu haber 319 kez okundu
 
Erdoğan liderleri arayıp bilgi verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi verdi.
SİYASET Haberi
Erdoğan liderleri arayıp bilgi verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat’ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı’na başladı.

Harekatın başlamasının ardından yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı.

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, harekat emrini vermesinin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i telefonla arayarak Barış Pınarı’na ilişkin bilgi verdi.  Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'u da bilgilendirdi.

BAHÇELİ’DEN BARIŞ PINARI AÇIKLAMASI

MHP lideri Devlet Bahçeli de harekatın başlamasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Milliyetçi Hareket Partisi, Barış Pınarı Harekatı'nın tam destekle yanındadır. Türkiye, bekasını tehdit eden bölücü örgütleri saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır'' dedi.

BMGK'YA BİLGİLENDİRME

Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri de harekatla ilgili bilgilendirilmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Harekatımız uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler Şartı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir" ifadelerini kullandı.

MEHMETÇİK TERÖRİST TEMİZLİĞİ YAPACAK

 Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı harekatında terör mevzileri ilk olarak havadan vurulurken, sınırda risk teşkil eden unsurların yok edilmesiyle karadan giriş yapılacak.

Harekatın iki aşamalı olması ve Resul Ayn ile Tel Abyad'ın kontrol altına alınması hedefleniyor.

Türkiye operasyonla aynı zamanda, Fırat'ın doğu kıyısından başlayarak Irak'a kadar uzanan 460 kilometrelik sınır hattında 30 kilometrelik güvenli bölge oluşturmayı hedefliyor. Yani yaklaşık 14 bin kilometrekarelik bir alan teröristlerden temizlenmiş olacak.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erdoğan, liderleri, arayıp, bilgi, verdi,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.