KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 12:59 Bu haber 450 kez okundu
 
FARUK ÇELİK'TEN YENİ 50+1 AÇIKLAMASI
SİYASET DÜNYASINDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİYLE İLGİLİ YÜZDE 50+1 TARTIŞMASINI BAŞLATAN GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK ESKİ BAKANI FARUK ÇELİK, KONUYA İLİŞKİN SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YENİ BİR AÇIKLAMA YAPTI. ÇELİK, ÖNERİSİNİN KİŞİSEL GÖRÜŞÜ OLDUĞUNU BELİRTTİ.
SİYASET Haberi
FARUK ÇELİK'TEN YENİ 50+1 AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde yaptığı "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde, cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50+1 Türkiye'yi yorar, yüzde 40 olmalı" önerisiyle siyaset dünyasında 50+1 tartışmasını başlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik, yeni açıklamada bulundu.

 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik, önerisinin kişisel görüşü olduğunu belirtirken, “Bu önerimi ortaya koyarken, kimseyle konuşmuş, görüşmüş de değilim” dedi.

 

Son iki seçimde yaşanan tartışmalar ışığında Türkiye sosyolojisi ve ekonomisinin yüzde 50+1 oy yükünü kaldıramayacağını vurgulayan Çelik, "Unutmayalım ki çıtayı yüksek tutmanın elbette avantajları vardır ve önemlidir. Ancak çıtanın herkes için esnek ve erişebilir olması, ülke sosyolojisi ve siyaset pratiğimiz açısından çok önemli, hayati ve sürdürülebilirdir" ifadelerini kullandı.

 

“NEDEN RAHATSIZ OLUNUYOR?”

 

Faruk Çelik, Cumhur İttifakı'nın yüzde 50'nin altına düştüğü için bu önerinin getirildiği iddialarına ise, "Madem öyle, bu durumda demek ki başkaları da yüzde 50 üzerine çıkacak. Neden rahatsız olunuyor?" diyerek yanıt verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: FARUK, ÇELİK'TEN, YENİ, 50+1, AÇIKLAMASI,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.