KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
01 Mayıs 2008 - Perşembe 00:11 Bu haber 159 kez okundu
 
İHMED`İN KONFERANSLARI SÜRÜYOR.
ˮKURAN ALLAH`TAN GELEN MEKTUPTUR.
- Haberi
İHMED`İN KONFERANSLARI SÜRÜYOR.

İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (İHMED)’in davetlisi olarak İnegöl’e gelen Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Okuyan, önceki  akşam Sani Konukoğlu konferans salonunda ‘Peygamberimizin Örnek Şahsiyeti’ konulu konferans verdi. Saat 20.30 da başlayan konferansa İnegöl Vaizi Yusuf Kabakçı, Müftülük Şefi Recep Yıldız ve Müftülük personeli, bazı siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve kalabalık vatandaşlar katıldılar.

Konferansın açış konuşmasını yapan İHMED Başkanı Haydar Cerrah, geçen ay gazeteci- yazar Ahmet Taşgetiren’i konuşmacı olarak getirdiklerini, bu ay da Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ı davet ettiklerini belirterek, Samsun’dan buraya geldiği için kendisine tüm İnegöllüler adına teşekkür ettiklerini söyledi. Hz. Peygamber’in, hakkında en çok konuşulan ve yazılan bir insan olduğunu belirten Haydar Cerrah,  “İnsanlık onun getirdiği ölümsüz hayat ilkelerini uyguladıkça hayat bulacak, cehalet ve zulmetten kurtulacaktır. Onun karakter ve şahsiyeti doğru incelendiğinde görülecektir ki; 1400 sene önce uyguladığı ve ortaya koyduğu ahlaki ilkeler ve beşeri münasebetlere 21.asır henüz ulaşamamıştır. Çünkü, O kutlu Peygamber Allah tarafından insanlığa ve her çağa gönderilen son rahmettir. Onun cahiliye dönemindeki “Emin” sıfatı, zulümler karşısındaki şahsiyetli duruşu, köle ve ezilenlere karşı merhameti, beşeri münasebetlerindeki içten ve pazarlıksız samimiyeti, sevgi ve saygıdaki derinliği ve kurduğu asrı saadet ve adalet devletiyle her kesimden insanın örnek alması gereken şahsiyeti açık ve net olarak karşımızdadır. Onu anmak için değil anlamak ve örnek almak için çaba sarf etmeliyiz. Onun prensiplerini benimsemeyen insanlar, devletler hiçbir zaman zulüm, sömürü, kan ve gözyaşından kurtulamayacaklardır” dedi.

Programın  konuşmacısı Prof. Dr. Mehmet Okuyan ise konuşmasında Kur’an-ı Kerime vurgu yaparak “Kur’an-ı anlamazsak Peygamberimizi anlayamayız” dedi. Müslümanların, Kur’an-ı anlamadan, tanımadan Hz. Peygamber’i anlayamayacağını, tanıyamayacağını ileri süren Prof. Dr. Okuyan,  “Müslümanlar ortada Kur’an gibi Allah kelamı varken, hikayelerle meşgul oluyorlar. Din adına Müslümanlara hikaye anlatıyoruz. Ne zaman Kur’an’ın bize anlatmak istediği mesaja kulak vereceğiz? Ne zaman onu açacağız ve bu Kur’an bize ne diyor diye merak edeceğiz? Kur’an’ın bir adı da NUR dur. Yani ışıktır, siz ışığı yakmak için düğmeyi açmanız lazım. Kur’an’ın bize ışık vermesi için onu açmamız gerekiyor. Ama biz ne yaptık yıllarca ve hala da devam ediyoruz; Kur’an-ı sadece ölülere okuduk, onlara gönderdik. Hiç okuduğumuz (Yasin)’i düşünmedik. Onda, ‘ölüler için değil diriler için öğüt vardır, bu kuran dirileri uyarmak için gelmiştir’ ayetleri var. Kur’an mezardaki ölüleri diriltmez, kalpleri ölmüş dirileri diriltir. Onlara hayat verir. Peygamberimizin şu hadisini yanlış anladık yıllarca;

‘Ölülerinize (Yasin)’i okuyun’. Buradaki ölüleri mezardakilerle karıştırdık. Halbuki anlatılmak istenen kalpleri ölmüş, paramparça olmuş dirilerdir. Kur’an-ı sadece ya Ramazanda yada aklımıza gelince açıyoruz. Onu da anlamıyoruz. Ne okuyan anlıyor ne de dinleyen. Kur’an Allah’tan gelen mektuptur. Siz en sevdiğinizden mektup gelince merak etmez misiniz? Neden en çok sevdiğimiz Allah’ın sözünü merak etmiyoruz? Onu geceleri kalkıp yavaş yavaş, düşüne düşüne, özümseye özümseye okumalıyız. O zaman ondaki mesajları alırız. O zaman diriliriz. Üzerimizdeki ölü toprağını atarız. Kur’an dan işimize geleni alıp işimize gelmeyeni almamak olmaz. Eve, arsaya, arabaya zekat düşmezmiş. Kim dedi bunu? İmamı Azam’ın görüşünden hareket ederek kendimize pay biçemeyiz. Onun dediği bineğe zekat düşmez sözü, zavallı bir eşekti, ama sen 100 milyarlık arabaya biniyorsun, zekat düşmezmiş. İstanbul’un en lüks semtinde 200 milyarlık arsan var zekat düşmezmiş. Kendimizi kandırmayalım. ‘Din nasihattir’ sözünü de yanlış anladık. Aslında ‘Din samimiyettir’. İşte Müslüman, Allah’a karşı, Resulüne, Müslümanlara, Kitabına karşı samimi olacak. İnfak ederken Allah için verecek. Kimsenin haberi olmadan. Adam minare yaptırıyor altına, ‘Falancanın Hayratıdır’ yazdırıyor. Ne anladık bundan? ” dedi.

İzleyicilerden gelen soruları da cevaplayan Prof. Dr. Okuyan’a İHMED Başkanı Haydar Cerrah tarafından bir şükran plaketi verildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İHMED`İN, KONFERANSLARI, SÜRÜYOR.,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.