KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 15:45 Bu haber 956 kez okundu
 
İnfaz düzenlemesinde flaş gelişme! AK Parti ve MHP anlaştı, Meclis'e geliyor...
İnfaz düzenlemesinde kapsam dışında kalacak suçlarla ilgili AK Parti MHP'nin ortak çalışması tamamlandı. İki parti kararını verdi. İnfaz düzenlemesi Meclis'e geliyor. Peki hangi suçlar kapsam dışı...
GÜNDEM Haberi
İnfaz düzenlemesinde flaş gelişme! AK Parti ve MHP anlaştı, Meclis'e geliyor...

Yüz binlerce kişi infaz düzenlemesini bekilyor. Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde infaz düzenlemesindeki son duruma ilişkin bilgileri yazdı. Selvi şunları dile getirdi: İnfaz indiriminden galiba en son Meclis’ten çıktığı zaman emin olacağız.Çünkü paket bir daralıyor, bir genişliyor.AK Parti, iktidar ve muhalefetin uzlaşmayla çıkardığı bir paket olması için muhalefete gitti. Karşılıklı olarak öneriler konuşuldu, eleştiriler not alındı, yeniden görüşülmek üzere vedalaşıldı. CHP, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarının kapsam dışı bırakılmasını önerdi. Düşünce suçu kapsamında cezaevlerinde olanların da pakete dahil edilmesini istedi. İYİ Parti, takipsizlik ya da beraat alan KHK’lıların kamuya döndürülmesini, HDP ise terör suçlarının da af kapsamına alınmasını önerdi. Üzerinde çalışılabilecek bir zemin oluşmuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Uyuşturucu ticareti, cinsel suçlar ve kadına şiddet konusunda hassasiyetimizi bildirdik” dedi. Bunun üzerine sosyal medyada CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup “AKP düşünce suçlularını değil, uyuşturucuyu serbest bırakıyor” gibi “AKP’nin cinsel suçları ve kadına şiddeti serbest bırakmasına izin vermeyeceğiz” tarzında bir kampanya başlatıldı. Bu yaklaşım, süreci olumsuz etkiledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve AK Parti grup başkanvekilleriyle yaptığı toplantıda “Ortada fol yok yumurta yokken, henüz muhalefet partilerinin görüşleri alınıyorken, bazı muhalefet milletvekilleri ve sosyal medyada birileri ‘AK Parti cinsel istismar suçlarını affediyor’ diye haksız suçlamalarda bulunuyorlar. Yok böyle bir şey” diye tepki göstermişti.

Erdoğan daha önce de uyuşturucuyla ilgili baronlar ve satıcılar konusunda ayrım yapılması teklifi geldiğinde “Uyuşturucuyu affa karşıyım. Beni ikna edemezsiniz” diye tepki göstermişti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, o toplantıda iki önemli talimat vermişti.
 
1- Terör, kadına ve çocuğa cinsel istismar ve kadına şiddet, adam öldürmeyle uyuşturucu kesinlikle kapsam dışında tutulacak.
 
2- MHP’nin hassasiyetleri dikkate alınacak.
 
Hafta sonu AK Parti ve MHP, ortak bir çalışma yaptı. Paket daraltıldı.
 
1- Terör,
 
2- Cinsel suçlar,
 
3- Kadına şiddet,
 
4- Adam öldürme kesin olarak paket dışında kaldı.
 
Uyuşturucu baronları kapsam dışı bırakılırken, satıcılar ve içiciler için bir çalışma yapılması gündemdeydi. Aynı şekilde örgüt yöneticileri kapsam dışı bırakılırken, yardım ve yataklık konusunun üzerinde çalışılacaktı. İnfaz paketiyle ilgili yayınlar bunların çalışılmasının da askıya alınmasına neden oldu. Eğer son bir pürüz çıkmazsa paket daraltılmış haliyle Meclis’e sunulacak...

Kaynak : Hürriyet

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnfaz, düzenlemesinde, flaş, gelişme!, AK, Parti, ve, MHP, anlaştı,, Meclis'e, geliyor...,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.