KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 11:04 Bu haber 712 kez okundu
 
İnternette uyuşturucu tarifinin cezası 10 yıl
Sağlık Bakanlığı, sosyal medyanın bağımlılığa etkisi üzerine uyarıda bulundu.
ASAYİŞ Haberi
İnternette uyuşturucu tarifinin cezası 10 yıl

İnternet kullanımının yetişkinleri bile etkisi altına aldığını ifade eden bakanlık, bu etkinin çocuk ve gençlerde çok daha fazla olduğu vurguladı. Bakanlığın uyarısında, “Telefonlarımızdaki renk kombinasyonlarının ve ışığının çok fazla etkisi altında kaldığımızı düşünürsek, çocuklar teknolojinin getirdiği olumsuz etkilerden kendilerini koruyacak bilgi birikimine ve deneyime sahip değildir. Bu nedenle sanal dünyanın etkisine kapılarak gelişimlerinin en yoğun olduğu dönemde gelişim fırsatlarını kaçırabilirler. Sigara, alkol ve uyuşturucu maddeyi planlı girişimlerle popülerleştiren endüstriyel yapıların girişimleri, kitle iletişim medyası tarafından desteklenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, internet bağımlılığının madde bağımlılığıyla birlikte görülme sıklığı yüzde 38’dir” ifadelerine yer verildi.


Yazı, şarkı, şiir...

İnternette uyuşturucu kullanımını kolaylaştıracak şekilde tarifler vermenin, uyuşturucu maddelerin ayrıntılı fotoğraflarını özendirecek şekilde yaymanın, içinde bu maddeleri öven yazı, şarkı, şiir, tiyatro ve skeç gibi eserlerin suç unsuru taşıdığını belirten bakanlık, bunun Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) 190. maddesi gereğince de 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasının bulunduğunu hatırlattı.

Milliyet

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnternette, uyuşturucu, tarifinin, cezası, 10, yıl,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.