KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
23 Nisan 2008 - Çarşamba 00:12 Bu haber 215 kez okundu
 
İSHAKPAŞA İLKÖĞRETİM OKULUNDAN SEMİNER
ÇOCUKLARINIZI SINAV STRESİNDEN UZAK TUTUN
- Haberi
İSHAKPAŞA İLKÖĞRETİM OKULUNDAN SEMİNER

"Çocuğuna sahip olanlar profesyonel anne-babadırlar"

İshakpaşa İlköğretim Okulu Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Cuma günü akşam Alyans düğün salonunda "Zeki ve Başarılı Çocuklar İçin Profesyonel Anne Baba Olmalı" konulu konferans düzenlendi.

Konuşmacı olarak Hacettepe Üniversitesi emekli öğretim görevlisi, İnsan kaynağını Geliştirme Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Açıkalın`ın katıldığı, Başsavcı Adem Yazar, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, bazı okul müdürleri, öğretmenler ve kalabalık öğrenci velilerinin izlediği konferansın açış konuşmasını yapan İshakpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Orhan Erdoğan, çocuğun (Öğrencinin) Anlaşılması Korunması Geliştirilmesi programı doğrultusunda Ana-Babaların yada Ana-Baba adaylarının, bebeğin ilk anlarının ve ilk yıllarının gelecek için önemini kavramaları gerektiğini söyledi. Ana-Babaların çocukları ile özel ve kaliteli iletişim için ipuçları kazanmanın önemine değinen Orhan Erdoğan, "Örnek Ana-Baba olabilmek için temel koşullar edinirler, çevre ailelere önder olurlar" dedi.

Çocukların her şeyi sadece okulda değil, evde de öğrendiklerini belirten konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Aytaç Açıkalın, "Çocuklar ilk önce ailesini örnek alır. Ailesi ise çocuğun sınavlarda başarı elde edip, iyi bir vatandaş olmasını ister. Yumurtayı koruyan kabuğudur. Okulu koruyan da yönetimdir. Bunun için yönetimi koruyun. Korursanız, çocuğunuz bir güven ortamında yetişir" dedi.

Çocuklara yapacakları işleri vermek gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Açıkalın, "Siz yardım etmeyin. Çantasını taşımayın, kendisi taşısın. Siz taşırsanız eğer sorumsuz bir insan yetiştirirsiniz. Çanakkale`de 80 yıl önce bizim için Şehit oldular. Biz burada çocuğumuzu konuşalım diyoruz ama 80 yıl sonrası için ne yapıyoruz? Sadece çocuğun sınavını merak ediyoruz" diye konuştu.

Anne ve baların  `Çocuk sahibi olanlar` ve `Çocuğuna sahip olanlar` diye ikiye ayrıldığına işaret eden Prof. Dr. Açıkalın, "Çocuğuna sahip olanlar profesyonel anne-babadırlar. Profesyonel anne-babalar sevgilerini  karşılıksız ve koşulsuz sunarlar. Görüşlerini ve inançlarını sürekli gözden geçirirler. Kendilerini yenilemeye hazırdırlar" dedi.

Eğer çocuğa küçükken sevgi gösterilmezse, büyüyünce zalim biri olacağına dikkat çeken Açıkalın, çocukları duygu, düşünce ve inanç yönleriyle bir bütün olarak anlamaya çalışmak gerektiğini ifade etti. Çocuklara nasihat vermekten çok iletişim kurulmasının daha yararlı olacağını ileri süren Açıkalın, "Profesyonel anne-babalar, anne-babalığı ömür boyu süren bir meslek olarak görürler. Çocuk sahibi olmadan, çocuğun nasıl yetiştirileceğini öğrenmek isterler. Çocuklarını kalıplara sokmazlar. Anlamsız yanlışlarla çocuklarını sınamazlar" şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İSHAKPAŞA, İLKÖĞRETİM, OKULUNDAN, SEMİNER,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.