KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
16 Eylül 2010 - Perşembe 14:52 Bu haber 173 kez okundu
 
MEB OKULLARA YETERLİ KAYNAĞI SAĞLAYAMIYOR MU?
OKULLARDA HER YIL YAŞANAN “KAYIT PARASI” SORUNU BU YILDA DEVAM EDİYOR
EĞİTİM Haberi
MEB OKULLARA YETERLİ KAYNAĞI SAĞLAYAMIYOR MU?

Bursa`daki birçok okulda alınan ve adına `bağış` denilen yöntemle para toplanmasına veliler isyan ediyor. Maddi durumu olmayan ailelerin ödemekte zorluk çektiği ve her ne kadar gönüllülük temelinde alınan bağışlar olduğu söylense de ailelerden bu miktar alınıyor.   

 

Çocuğunu okula kayıt yaptırmaya gelen ve 300 TL gibi yüksek ücret ile karşılaştığı için şaşırdığın söyleyen bir öğrenci velisi, "Kayıt parasının yasak olduğunu ısrarla söyledik ama kayıt parası olmadığını bağış olduğunu söylediler. Ben de cebimde sadece 200 TL olduğunu söyledim. Hepsini aldılar. Benden sonraki arkadaşımdan da 150 TL aldılar. Bu nasıl bağış, ben çözemedim" dedi

.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Numan Şeker, aidat paralarının gönüllülük temelinde verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığı`nın gereken ödeneği ayırmadığını belirten Şeker,  “Sosyal devletin görevlerinin başında eğitim ve sağlık hizmetlerinin ücretsiz verilmesi gelmekte, tabi bu durum için ekonomik imkanların olması gerekir. MEB okullara yeterli ödenek ayıramıyor. Eğitime sınırlı bütçe ayrıldığı için de okulların ödenek sıkıntısı yaşadığı ve bu sıkıntının giderilmesi için ailelerden belirli bir miktarda para alınıyor. Ödenek ayrılmadığı için elektrik ve su faturalarını ödemekte zorlanan okul yönetimleri giderlerinin karşılanmasını bu şekilde karşılıyor. Bazı okul müdürleri ise miktar konusunda dayatmalar yaparak velilerin ekonomik anlamda zorlanmasına sebep oluyor ve velilerin tepkisini çekiyorlar” şeklinde konuştu.  

“DEVLET OKUL MÜDÜRLERİNİ PARA DİLENMEKTEN KURTARMALI”

Tepkilerin ilk hedefinin okul müdürlerinin olmasının yanlış olduğunu dile getiren Şeker, “Devlet okul müdürlerini para dilenmekten kurtarmalıdır. Sorun okul müdürlerinden değil, yetersiz ödenekten kaynaklanmaktadır. Okul müdürleri para toplamaktan eğitim ve öğretime yeterli zaman ayıramıyor ve bu da eğitim alanında başarıya engel olarak önümüze çıkabiliyor. Okulların temel ihtiyacı karşılanmalı ki eğitim ve öğretime önem verilsin başarı ve eğitim kalitesi artsın” ifadelerini kullandı.

Son olarak sendikaları tarafından bütün okullara öğretmen gibi memur olarak hizmetlilerin atanması önerisini sunduklarını ve bu önerinin görüşüldüğünü kaydetti

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: MEB, OKULLARA, YETERLİ, KAYNAĞI, SAĞLAYAMIYOR, MU?,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.