KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
30 Eylül 2010 - Perşembe 17:59 Bu haber 162 kez okundu
 
MEDULA KAYDI OLMAYAN DOKTORUN REÇETESİ GEÇERSİZ
ECZANE SİSTEM KAYIT YAPTIRMA TARİHİ 30 EYLÜL`DE DOLUYOR
GÜNDEM Haberi
MEDULA KAYDI OLMAYAN DOKTORUN REÇETESİ GEÇERSİZ

sağlık bakanlığına bağlı hastaneler ile üniversite hastanelerinde görev yapan 65 bin doktor ve diş hekiminin bilgilerinin medula-eczane sistemine kayıt yaptırma tarihi 30 eylül`de doluyor.

 

 10 bin doktorun hâlâ medula sistemindeki doktor bilgi bankası`na kayıt yaptırmadığı ortaya çıktı. sosyal güvenlik kurumu (sgk), 1 ekim`den itibaren sistemde kaydı bulunmayan doktorun yazdığı reçete ve sağlık raporlarını karşılamayacak. uygulamaya 1 mart 2010`da geçmeyi planlayan sgk, sisteme girmeyen binlerce doktor olmasından dolayı süreyi iki defa uzatmıştı.

 


türkiye`deki tüm doktorların kayıt altına alınmasıyla milyarlarca liralık ilaç harcaması online takip edilecek. uygulama ile doktorların yazdığı ilaçların türü ve sıklığı kontrol edileceği gibi reçetelerin hangi eczanelerde dağılımının gerçekleştiği anlık izlenecek. anormal durumlarda hekim uyarılacak, gerekirse yasal süreç başlatılacak.

 


hasta, reçetesiyle eczaneye gittiğinde muayenesinin yapıldığı tesisin sözleşmesi olup olmadığı, reçeteyi yazan hekimin reçetenin yazıldığı tarihlerde ilgili hastanede çalışıp çalışmadığı ve medula sisteminde kayıtlı olup olmadığı kontrol edilecek.

 

eczaneler şu ana kadar reçete yazan doktorun kaydını bulamadığında, sistem üzerinde arama yapıp hekim bilgilerini kendisi dolduruyordu. 1 ekim 2010 tarihinden sonra bu yapılamayacak. aynı sisteme dahil olan özel hastaneler çok önceden doktorlarının kayıtlarını yaptırdı. özel sağlık kuruluşlarında çalışan 22 bin civarında hekim sisteme girdi.

 


zira sgk, kaydı olmayan doktorun faturasını hastaneye ödemiyordu. kamu hastanelerinde ise böyle bir durum söz konusu olmadığı için, konuya önem verilmediği belirtiliyor. özellikle hastane görevlilerinin bu bilgileri girerken birçok hata yaptığı ileri sürülüyor. bir çok hekimin de bundan haberinin olmadığı ifade ediliyor. bu arada yıl sonuna kadar tüm aile hekimleri de sisteme kaydedilecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: MEDULA, KAYDI, OLMAYAN, DOKTORUN, REÇETESİ, GEÇERSİZ,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.