KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 19:18 Bu haber 806 kez okundu
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar!

Bakan Koca'nın açıklamalarının satırbaşları; 

 

Koronavirüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra bu salgınla mücadelede yeni aşamaya geçtik. Hepimiz virüs tehdidi altındayız.

 

Artık her birimiz aynı hassasiyeti göstermek zorundayız, dayanışma içinde olmak zorundayız. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Ankara gibi şehirler yurt dışı gidiş gelişleri ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir.

 

Sokağa çıkma konusunda özellikle kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalara uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecektir.

 

Ortak paydamız insana sahip çıkmaktır.

 

Bilim Kurulu'nun alacağı tavsiye kararlarına gerek duyuyoruz.

 

Toplum Bilimleri Kurulu adını verdiğimiz yeni bir kurul oluşturduk.

 

Hastalık belirtisi herkeste ortaya çıkabiliyor.  Bütün dünyada risk grubu 60 yaş üstüydü ancak bugün kronik hastalığı olan herkes yüksek risk grubundadır.

 

Test kapasitemizi artırdık. Günlük test sayısının önümüzdeki hafta 30 bini aşmasını bekliyoruz.

 

İzolasyon kuralına şimdi şehir şehir uymamız zorunludur. Hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş azaldı. İlacı tedarik ettik, bugün ücretsiz ulaştırmaya başladık.

 

Alternatif tedavi çalışmaarı devam etmektedir. Ağırlıklı olarak vakaların görüldüğü yaş aralığı 20 ile 65 arasında olduğunu görüyoruz. 65 yaş yasağıyla beraber yaşlılardaki vaka sayısında azalma gözlemlendi.

 

Kök hücre ve plazma tedavisine öncülük ediyoruz.

 

Evde izole edilmesi gereken hastaları dijital yöntemle takip edeceğiz.

 

Son 24 saatte 3 bin 892 yeni vaka tespit edildi. Bir günde ölen vatandaşlarımızın sayısı ise 76.

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Sakarya'da vaka sayısında yoğunluk yaşanıyor.

 

Yapılan test sayıları her geçen gün artıyor ve 20 bine kadar çıktı. Test sayısı arttıkça vaka sayısı da artış gösteriyor.

 

(Pandemi Hastaneleri) İstanbul'da açılacak olan iki hastanenin sayın Cumhurbaşkanımız açıkladılar, 2 tane 1000 yataklı, daha doğrusu 1000 odalı hastane şeklinde planlandı. Biri Atatürk Havalimanı bir diğeri de Sancaktepe'de. Bu iki hastaneyi prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak olan hastaneler gibi düşünmedik. İçinde amaliyathaneleri olan bütün odaları gerektiğinde yoğun bakıma çevrilecek hastane olarak planladık.

 

Daha sonraki dönemde benzer veya başka anlamlarda gerektiğinde kullanacağımız hastaneler olacak. Burada sonuçlar ve rakamlar ve gidişat tahmin edilenin ötesinde olduğu için şu dönemde erken davranmak için bir yaklaşım içinde değiliz. Şu anda bütün Türkiye'de yoğun bakımlarda doluluk oranımız yüzde 62-63'ü geçmedi.

 

Daha stabil giden, artış oranının giderek düştüğü ve önümüzdeki bir iki haftanın son derece önemli olduğunu gördüğümüz bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu hastaneler kalıcı kullanmak üzere planladığımızı, sayın Cumhurbaşkanımızın arzusunun bu yönde olduğunu söylemek istiyorum.

 

Atatürk Havalimanı'ndaki aynı zamanda hava ambulansı uçak içinde uygun bir mekan olduğu için yeri geldiğinde iller arası veya yurt dışı hasta ziyareti için vazgeçilmez bir yerimizdir. Bunun için düşünülmüş oldu.

 

Bu dönemde yeni bir atama sürecini başlattık. ÖSYM üzerinden KPSS ile alınmak üzere. Önümüzdeki birkaç gün içinde sonuçlanmış olacak. Toplum Bilimleri Kurulu özellikle psikolog, sosyolog, din psikolojisi, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlarda yetkin kişilerden oluşacak. Biri daha çok sağlık bilim kurulu gibi burası daha çok toplumu ilgilendiren bir komisyon olacak. Sahra hastaneleri demin ifade etmeye çalıştım. Şu an doluluk oranımız yüzde 90'lara çıktığı için bu hastanelerin başlatılma durumundan bahsetmiyorum. Yüzde 62 Covidli hastalardan bahsetmek istemiyorum. Covid dışı hastalar dahil olmak üzere kapasitemizin yüzde 62'nin dolu olduğunu söylüyorum.

 

Yatak doluluk oranımız ise yüzde 50'yi Türkiye genelinde bulmadı. Bu dönemde tedbir amaçlı İstanbul'un iki yakasında biner yataklı hastane yapılmasının, yarın gerektiğinde başka amaçlarla planlandığını söylemek istiyorum.

 

Şu dönemde herkesin kendisini özellikle olabiliyorsa, mümkünse evde izole etmesini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını özellikle ifade ediyoruz. Özel sektör dahil olmak üzere bu ortamın minimal sosyal mesafeyi koruyarak, minimal personelle devam edilmesi gerektiğine dair Bilim Kurulu'nun tavsiyesi vardı. Bunu da önemsiyoruz.

 

Yani yasaklı bir anlayış değil toplamda 83 milyonun olabildiğince kendilerini izole etmesini önemsiyoruz. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasını, toplu alanlarda mutlak maske kullanılmasını önemsiyoruz.

 

Özellikle riskli olan sağlık personelimizin taramadan geçirilmesi bugün de gündem yapıldı, bununla ilgili genel algoritma geliştirildi. Buna da başlıyoruz.

 

Hemşire sayısı ile ilgili sağlık personelimizin alım ilanı ÖSYM üzerinden çıkılmış oldu. Önümüzdeki haftalarda başlamalarını planladık. Yoğun bakımla ilgili hiçbir hastane, özel hastaneler de yoğun bakımda yatan hiçbir hastadan ücret alamazlar. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa yapılması gerekeni yaparız. İş yerlerinde yine toplu alanlarda ve iş yeri ortamında maskenin zorunlu olduğunu bununla ilgili yer yer denetimlerin yapılacağını söylemek istiyorum.

 

Dünya sağlık alt yapısı olan hatta Avrupa ülkelerinden nüfusa göre en az iki kat solunum cihazı olan ülkeyiz. Bizim dünyada örneği olmadığı şekilde şehir hastanelerin bütün odaları yoğun bakıma dönüştürülebilir hastaneler olduğunu söylemek istiyorum.

 

ECZANELERDE PARA İLE MASKE SATIŞI OLMAYACAK

 

Eczanelerde maske satışı para ile Cumhurbaşkanımızın net ifadesiyle satışı asla söz konusu olmayacak. Bedava vermek istiyorsa verebilir. Satış asla söz konusu değil. Vatandaşımıza ücretsiz maske konusunda yoğun bir gayret içindeyiz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanı, Fahrettin, Koca'dan, önemli, açıklamalar!,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.