KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
24 Eylül 2010 - Cuma 18:12 Bu haber 305 kez okundu
 
SALÇA ÜRETİCİSİ ZORDA
AHMET UĞUR; “ACI BİBER SOSU ÜRETEREK TELAFİ EDECEĞİZ”
GÜNDEM Haberi
SALÇA ÜRETİCİSİ ZORDA

Türkiye`nin toplam salçalık domates rekoltesinin 3 milyon ton olması gerekirken, kuraklık ve hastalık nedeniyle bu oran 1,2 milyon ton olarak gerçekleşti. İnegöl`de de domateste yaşanan sıkıntı, Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi`ni de zor durumda bıraktı. Köyde geçtiğimiz yıl 600 ton domates salçası üretilirken, bu yıl domates üretiminin az olmasından dolayı bin ton kapasiteli tesislerde ancak 200 ton salça üretimi yapılabildi.

Üretimin düşmesi nedeniyle ekonomik olarak çiftçinin önemli bir kayba uğradığını belirten Kulaca köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, domatesten kaynaklanan zararı, Hollanda`ya yapacakları 750 ton acı biber sosu ile telafi etmek istediklerini söyledi.

Hava koşullarının yanı sıra üreticinin de bilinçsiz olduğunu ifade eden  Kooperatif Başkanı Ahmet Uğur, çiftçi yönlendirilmediği için, bu yıl pahalı olan ürün ertesi yıl büyük miktarda ekildiğini bunun da arz talep dengesizliği yarattığını kaydetti.

Başkan Uğur, `Biz de Kulaca Kooperatifi olarak bu sene yüzde 50 daha az üretim yapıyoruz. Geçen sene biberin fazla para yapmayışı ve bu sene biber ekiminin az olmasından dolayı, fiyat biraz yükseldi. Geçen yıl Hollanda`ya yaptığımız ihracat rakamı olan 750 ton hedefini yeniden yakalamak istiyoruz. Domateste yaşanan sıkıntıyı acı biber sosu ihracatı ile biraz olsun dengeleyeceğimize inanıyorum` diye konuştu.

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı`nı 16 yıldır aralıksız sürdüren Ahmet Uğur, rekolte düşüklüğü nedeniyle bu yıl acı biber sosu üreterek, durumu telafi etmeye çalışacaklarını belirtti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: SALÇA, ÜRETİCİSİ, ZORDA,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.