KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
31 Ağustos 2010 - Salı 15:14 Bu haber 182 kez okundu
 
“ŞAP” KARANTİNASI 2 HAFTA UZATILDI
ALINAN KARAR GEREĞİ HAYVAN PAZARI DA 10 EYLÜL 2010 CUMA GÜNÜNE KADAR KAPALI KALACAK
GÜNDEM Haberi
“ŞAP” KARANTİNASI 2 HAFTA UZATILDI

Havyan Sağlığı Zabıtası Komisyonu tarafından, yaklaşık 15 gün  önce Hamzabey ve Kozluca Köylerindeki bazı  hayvanlarda görünen Şap Hastalığı nedeniyle 2 hafta süreyle alınan karantina kararı, hastalığın Küçük Yenice ve Dipsizgöl köylerinde de görülmesi nedeniyle 2 hafta süreyle uzatıldı.

Havyan Sağlığı Zabıtası Komisyonluğundan yapılan açıklamada, 3 Ağustos`ta alınan karar gereği, ilçeye hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı ve İlçe Hayvan Pazarının da karantinaya alındığını belirtildi. Kaymakam Durmuş Gençer’in Başkanlığında Havyan Sağlığı Zabıtası Komisyonu alınan karara göre ilçede havyan varlığının yoğunluğu, hayvan hareketlerinin yüksek olması ve bu anlamda ilçeye bağlı Hamzabey ve Kozluca köylerinde 4 hayvanda şap hastalığı görülmesi nedeniyle İlçe Hayvan Pazarı 15 gün süre ile karantinaya alınması ve kapatılması uygun görülmüştü.

Bu karar, Şap hastalığının bahse konu Hamzabey ve Kozluca köyünden çıkıp çevre köylere ve İnegöl  geneline yayılacağı ve hayvan varlığını kısıtlayacağı endişesiyle alınmıştı. İlçe Tarım Müdürlüğündeki 2 veteriner hekim ile birlikte 2 tekniker tarafından köylerde yapılan kontroller sonucu, Küçük Yenice ve Dipsizgöl köylerinde birer hayvanda daha Şap Hastalığı  görüldü.

Bunun üzerine Havyan Sağlığı Zabıtası Komisyonu tarafından öngörülen 2 haftalık karantina süresine 2 hafta daha ilave edilerek, karantina süresi  10 Eylül 2010 Cuma gününe kadar uzatıldı. Alınan bu yeni karar doğrultusunda İnegöl Hayvan Pazarı da 10 Eylül 2010 Cuma gününe kadar kapalı kalacak.

Şap hastalığı nedeniyle kontrollerin sıkı bir şekilde devam ettiği, İnegöl’e bağlı 4 köyde şuana kadar 80 işletmede yaklaşık 400 hayvanın kontrol edildiği belirtildi. Hastalığın bu anlamda yavaşlaması ve önüne geçilmesi için karantina tedbirleri uygulandığı, üreticilerin ve yetiştiricilerin mağdur olmamaları için alınan önlemlere uymaları gerektiği ifade edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: “ŞAP”, KARANTİNASI, 2, HAFTA, UZATILDI,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.