KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
23 Eylül 2010 - Perşembe 18:13 Bu haber 175 kez okundu
 
SOĞAN`A AZ KALA!
SOĞAN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM DE CEP YAKACAK
GÜNDEM Haberi
SOĞAN`A AZ KALA!

Bu yıl fiyatı bir ara 3 liraya kadar yükselerek zam şampiyonu olan soğanın, piyasada tohum bulunmadığı için önümüzdeki dönemde de yüksek fiyatla satışa sunulacağı ifade ediliyor.

 

Yetkililer, şu anda piyasada soğan tohumu bulmanın neredeyse olanaksız olduğunu söylüyor. Geçen yıl kilosu 150 lira olan soğan tohumunun fiyatının, şu anda 240 ile 250 lira arasında değiştiğini belirten yetkililer, 1 ton tohum siparişine, ancak 300 ile 400 kilogram tohum verebildiklerini aktardı.

 

 

Üretim merkezi olan Karacabey`de polenlerin çıkma döneminde gerçekleşen yağışlar, tohum üretimini olumsuz etkiledi.

 

 Bir çuval soğan başından yarım kilogram tohum elde edilirken, bu yıl 50 gram tohum ancak elde edildi. Piyasada tohum bulunmaması ekim alanlarının azalmasına yol açacak. Bu da soğan fiyatlarının yüksek olmasına neden olacak.

 

Soğan tohum üreticileri ise, yurt dışında üretiminin olmadığına dikkat çekti. Şu anda ellerinde hiç tohum bulunmadığını ifade eden tohum üreticileri, "Tohum fiyatları tavan yaptı. Bu yıl önemli soğan üretim merkezlerinden Ankara Polatlı`da verimlerin düşük olması nedeniyle soğuk hava depolarındaki stoklar da az. Bu durum, soğan fiyatlarının üreticinin yüzünü güldürmesi, tüketicinin ise cebini yakması sonucunu doğuracak." diyor

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: SOĞAN`A, AZ, KALA!,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.