KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 19:01 Bu haber 3635 kez okundu
 
Türk Metal Sendikası İşçileri Sokağa Döküyor
Bursa'da bulunan fabrikalarda alın teri döken binlerce işçi, 7 Ekim’de başlayan grup toplu iş sözleşmesi müzarekelerinden sonuç çıkmaması üzerine grev kararı aldı. Geçmişte işçilerin hakkını savunmadığı için eleştirilerin odağında olan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 19 Ocak’ta miting düzenlemeye hazırlanıyor. ancak işçinin hakkı savunduğunu iddia eden Kavlak’ın mal varlığı bugün bile tartışma konusu…
DİĞER Haberi
Türk Metal Sendikası İşçileri Sokağa Döküyor

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında sürdürülen ve yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı.
 

Türk Metal ve MESS arasında 7 Ekim 2019'da başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerin 4 Aralık’ta sonuçsuz kalması üzerine MESS bir kez daha görüşme talebinde bulundu.
 

Ancak uzlaşmacı bir yaklaşımdan oldukça uzak bir tavır sergileyen Türk Metal Sendikası, 10 Ocak’ta yapılan görüşmede MESS’in son zam teklifini de müzakere edilir bulmadı. 
 

2015 YILINDA İŞÇİYİ KADERİNE TERK ETMİŞTİ
 

Her fırsatta ‘metal işçisinin yanındayız’ diyen ve Pazar günü işçileri sokağa dökmeye hazırlanan aynı Türk Metal Sendikası, 2015 yılındaki iş bırakma eylemlerinde ise binlerce metal işçisini kaderine terk etmişti.
 

2015 yılında yaşanan eylemlerde, Bursa’daki otomobil fabrikalarında çalışan işçiler, “işçinin yanında olmamakla” suçladıkları Türk Metal'den istifa edenlerin sayısının Renault'da yüzde 98'e, Tofaş'ta ise yüzde 50’nin üzerine çıktığını belirtmişti.
 

O dönem işçi kesiminin değil, farklı kesimlerin sözünü dinleyen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, mal varlığıyla da tartışma konusu olmuştu.
 

2009 yılından bu yana Genel Başkanlık görevini sürdüren Kavlak’ın adı giderek artan mal varlığıyla gündeme gelmeye devam ediyor.
 

Genel Başkanlık görevinden bu yana sahip olduğu mal varlığında anormal bir artış yaşanan Kavlak’ işçinin sorunları ile ilgilenmek yerine para ile satın aldığı medya organlarına demeç vermekle yetindi.
 

Bu durum yüzbinlerce metal işçisinin tepkisine yol açarken, işçilerin yaptığı eleştiriler de kulak ardı edildi.
 

Şimdi ise akıllarda tek bir soru var. Bu kadar iddia ile gündemde yer alan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın düzenlenecek mitinglerdeki tepkisi karşılık bulacak mı?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, Metal, Sendikası, İşçileri, Sokağa, Döküyor,
Haberin Videosu
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.