KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Haber Detayı
17 Mayıs 2008 - Cumartesi 00:10 Bu haber 187 kez okundu
 
YENİ ARITMA TESİSİNİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI
YAPILACAK TESİSLE İNEGÖL RAHAT BİR NEFES ALACAK
DÜNYA Haberi
YENİ ARITMA TESİSİNİN TEMELİ TÖRENLE ATILDI

-Atıksu Arıtma Tesisinin günlük 55 bin metreküp olan kapasitesini 130 bin metreküpe çıkaracak, Türkiye`nin ilk, Avrupa`nın 3. büyük tesisin temeli törenle atıldı. 15 milyon dolara mal olacak tesis Mayıs 2009`da işletmeye açılacak-

"Kalburt deresi balık tutulacak duruma gelecek"

İnegöl Belediyesi ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünün ortak organizasyonuyla 2000 yılında hayata geçirilen 55 bin metreküp/gün kapasiteli Genel Arıtma Tesisinin kapasitesini 130 bin metreküp/gün`e çıkaracak, Türkiye`nin ilk, Avrupa`nın 3. büyük tesisi olacak Atıksu Arıtma Tesisi Kapasite Artışı ve Modernizasyonu Projesinin temeli, dün saat 16.00 da düzenlenen törenle atıldı.

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, Kaymakam Durmuş Gençer, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sanayici Zeki Konukoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl, AK Parti İlçe Başkanı Burhan Alıcı ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Belde Belediye Başkanları, bazı İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, Oda ve Dernek Başkanları ve daire amirlerinin katıldığı törenin açış konuşmasını yapan, işin proje müşavirliğini yürüten Envy A.Ş. yönetim kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Yahşi, 2000 yılında devreye giren Atıksu Arıtma Tesisinin geçen sürede önemli işlev  yaptığını, Avrupa normlarında arıtma gerçekleştirildiğini, ancak atıksu miktarında son yıllarda önemli artış olması nedeniyle yetersiz kaldığını söyledi. Tesisin kapasitesinin artırılması projesinin büyük bir proje olduğunu belirten Prof. Dr. Selçuk Yahşi, "Yapılacak tesis Avrupa`da da ilkler arasında. Şu anda biz Ülkede lideriz. Tesis hayata geçirildiğinde %25 oranında enerji tasarrufu sağlanacak. Çamur miktarı %51 oranında azalacak. 130 bin metreküp arıtma sonucunda normalde 150 ton çamur çıkar. Bu sistemde çıkacak çamur 75 ton olacaktır. Kurulacak çamur kurutma tesisinde 3 bin 500 kalorilik yakıt elde edilecek. Bu yakıt rahatlıkla kullanılabilecek. Çevrecilikte Türkiye`de, teknolojide Avrupa`da birinciyiz. İlkleri başarmak zordur ama İnegöl bunu başardı" dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl ise konuşmasında, İnegöl`ün hep ilkleri gerçekleştirdiğini, ilçe bazında ilk Organize Sanayi Bölgesinin İnegöl`de kurulduğunu, bu tesisle de bir ilkin daha gerçekleştirileceğini kaydetti. İnegöl`ün müteşebbis insanlarla dikkat çektiğini vurgulayan Metin Anıl, "Sanayicilerimizle birlikte çevreyi kirleten unsurlara son vermek için çözüm arayışlarına girdik. Sanayicilerimiz ve İnegöl insanı destek verdi. Finansman arayışına girmeden yeni tesisimizi hayata geçireceğiz. Biz Kalburt deresine balık tutmaya gelirdik.  İnşallah 2009 Mayıs ayında hep birlikte tesisimizin kurdelesini keseceğiz. Tesisin devreye girmesiyle Kalburt deresi yeniden balık tutulacak duruma gelecek. Bu proje sadece İnegöl`ü değil, Boğazköy Barajını ve  Yenişehir`i de yakından ilgilendiriyor. Hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş`da konuşmasında, 2000 yılında kurulan Atıksu Arıtma Tesisinin o zaman 55 bin metreküp kapasitesiyle hem İnegöl`ün evsel atık sularının hem de OSB`deki fabrikaların atık sularının arıtılmasına yettiğini, ancak o zaman hesaplanan günlük atık su miktarının 47 bin metreküp olduğunu, şimdi ise bu rakamın 85 bin metreküpe çıktığını ifade etti. 85 bin metreküp atık suyun 55 bin metreküpünün Arıtma Tesisinde arıtıldığını, 25-30 bin metreküpünün ise kapasite yetersizliği nedeniyle arıtılmadan Kalburt deresine salındığını belirten Başkan Alinur Aktaş, bunun bir tarım kenti olan İnegöl ve çevresine olumsuz sonuçlar doğurduğunu,  atık suların karışımı ile oluşan pis suların İnegöl, Yenişehir ve hatta Bilecik sınırları içerisindeki  tarım alanlarına zarar verdiğini söyledi. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için Arıtma Tesisinin kapasitesinin artırılması gerektiğini ifade eden Aktaş, "Yapılacak yeni tesis hem İnegöl ve OSB için, hem Yenişehir ve Bilecik için, hem de ileride hayata geçecek olan Boğazköy Barajı için hayati önem taşımaktadır. Yeni tesisin kurulması için İsviçre, İtalya ve ABD`de geziler, araştırmalar yaptık. Yaptığımız fikir alışverişleri sonrasında ABD`deki bir tesisi model aldık Kapasitesi günlük 130 bin metreküpe çıkaracağımız bu tesis, mevcut İnegöl, Alanyurt Beldesi ve Organize Sanayi Bölgesini kapsayacaktır. Yeni İnegöl projesi bu kapsamın dışında kalacak. Bu bölgeyede ilerleyen yıllarda bir arıtma tesisi kuracağız. Türkiye`de ilk, Avrupa`da ise 3. olacak Atıksu Arıtma Kompleksinin İnegöl`de hayata geçirilmesinin heyecanını yaşıyoruz. Komplekste dünyanın en büyük Cannibal (Fazla çamur miktarını azaltma teknolojisi) sistemi ve çamur kurutma tesisi ile 1 milyon dolara mal olacak son teknoloji ve cihazlarla donatılmış akredite su analiz laboratuarı da yer alacak. 30 milyon dolara mal olacak Kompleksimizin Mayıs 2009`da tamamlanması hedeflenmektedir. Kapasiteyi günlük 130 b in metreküpe çıkaracak olan yeni tesis ise 15 milyon dolara mal olacak. Kompleksin maliyetinin %80`i sanayicilerimiz, %20`si ise Belediyemizce karşılanacak" dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ise, İnegöl`ün çevreye karşı duyarlılığını, 30 milyon dolara mal olacak bu kompleksin açıkça gösterdiğini belirterek, bu tesisin yapımına katkı sağlayan sanayicilere teşekkür etti. Kompleksin Türkiye`de bir ilk olmasının da ayrı bir gurur olduğuna işaret eden Kızılcıklı, 2. Organize Sanayi Bölgesinin de Ağaç İleri İhtisas Sanayi olması açısından bir ilk olduğunu ifade etti. Kompleksin devreye girmesi ile çevreden gelen şikayetlerin son bulacağını vurgulayan Kızılcıklı, "Ekonomik dengelerle ekolojik dengeleri bir arada götürmeliyiz. İş adamlarımızın elini kolunu bağlamamalıyız. E kolojik dengeyi kurmak adına bazı yatırımlara da karşı olmamalıyız. Gerekli tedbirleri alarak yatırımlar yapmalıyız. 30 milyon dolar yatırım yapan sanayicilerimiz bunu gösteriyor. Çimento fabrikalarının yanında çiçeklerin açtığını görüyoruz. Bu teknolojiler var" şeklinde konuştu.

Törenin son konuşmasını yapan Kaymakam Durmuş Gençer`de, İnegöl`ün güzellikler ilçesi, Konya`dan daha fazla ihracat yapan bir ilçe olduğunu  söyledi. Hava kirliliğinin yanında birde su kirliliği sorunu bulunduğunu belirten Kaymakam Gençer, "Ancak bu yeni teknolojiyi duyunca artık su kirliliği sorunumuz yok diyorum. Yenişehir ovası dünyanın bir incisi. Günümüzde su ve gıda maddeleri çok önem kazandı. Eğer üçüncü dünya savaşı çıkarsa, bunun sebebinin su ve gıda olacağı gözüküyor. İnşallah gelecek yıl bu zamanlar bu tesisimizin açılışını yapıp, su kirliliğine son vereceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından birlikte butona basılarak Arıtma Tesisi Kompleksinin temeli atıldı. Tesisin hayata geçmesiyle arıtma kapasitesi günlük 55 bin metreküpten 130 bin metreküpe çıkacak. %30 daha az enerji tüketilecek. %51 daha az çamur oluşacak. Yeni tesisin kurulumunda %67 oranında daha az arazi kullanılacak.

 

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: YENİ, ARITMA, TESİSİNİN, TEMELİ, TÖRENLE, ATILDI,
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.