SEÇİL SEMİZ ÖZCAN


Adamı hasta etmeyin!

Bir şey soracağım, sıkılmadınız mı? Ben sıkıldım. Hem de çok sıkıldım. Ve bir o kadar da daraldım. Hatta mahallenin ortasına çıkıp, “Yangın var” diye bağırmam an meselesi!


Adamı hasta etmeyin!

Bir şey soracağım, sıkılmadınız mı?

Ben sıkıldım. Hem de çok sıkıldım.

Ve bir o kadar da daraldım.

Hatta mahallenin ortasına çıkıp,

“Yangın var” diye bağırmam an meselesi!

Kabalık, her konuda haklılık ve en önemlisi de saygısızlık moda oldu da, bizim mi haberimiz yok?

Kibar, zarif, ince ruhlu insanları kunduz gibi kemirmeye çalışan,

İnsanları aşağılama ve provokasyon yoluyla manipüle etme konusunda on numara olan,

Sürekli konuşan, konuşan, ay hiç susmayan!

Sözüm ona bay ve bayan “en mükemmellerden” aşırı sıkıldım.

Her yerdeler ve öyle çoklar ki, bu tip insanlar için “Dikkat her an karşınıza çıkabilir” uyarısında bulunan bir levha konulması fikri hiç de fena olmasa gerek.

Özel, iş ve her türlü sosyal ilişkilerimizde kaos ortamları yaratmakta müthiş yetenekli,

Herhangi bir topluluğun içerisine girdiklerinde, ortamın havasını o dakikadan itibaren geren; görgüsüz, kaba saba, saçma sapan insanlara biz hödük derken, psikoloji ise “narsist insan” diyormuş.  

Peki ne yapacağız, yani bu insanlarla nasıl iletişim kuracağız düşüncesiyle kara kara düşünürken aklıma Psikolog Ayhan Altaş geldi.

Tabi ya dedim gayriihtiyari, nasıl daha önce düşünemedim.

Aradım,konuştum ve birçoğumuza ilaç gibi gelecek “Narsist insanla nasıl iletişim kurulur’u “ Bursa’nın alanında çok başarılı ismi Uzman Klinik Psikolog Ayhan Altaş’a sordum.

Ayhan Bey narsist insanı nasıl tanımlarsınız?

“Narsistler temelde yaşadıkları değersizlik duygusunu bastırmak ve bununla baş edebilmek adına başka insanları araç olarak kullanırlar. Başka insanları aşağılayarak küçümseyerek kendilerini üstün görme eğilimindedirler. Böyle ben değerliyim senden üstünüm sonucuna varıp temelde ki değersizlik duygusunu yatıştırmış oluyorlar.

Narsist insanların en belirgin özelliği her zaman kendini ön plana koymaktır. Sürekli kendisi konuşulmalıdır sürekli kendisi övülmelidir ve sürekli herkes onun istediği gibi hareket etmelidir. Narsist bir kişi ile arkadaşlık yaptığınızda sizi zorladığını gözlemlediğinizde onu hayatınızdan çıkarabilirsiniz fakat duygusal ilişkilerde durum biraz daha farklı oluyor.

Duygusal ilişkilerde narsistin en belirgin özelliği başlarda çok iyi davranıp kişiyi hayatın alması ve sonrasında aşağılama ve değersiz hissettirme aşamasına geçmesi şeklinde ilerliyor.. Eğer narsist birisi ile duygusal ilişki yaşıyorsanız sonrasında uzun bir süre psikolojik destek almayı göze almalısınız. Çünkü sizi sonuna kadar kullanıp kullanamadığı noktada da hayatından çıkarıp atacaktır. Hani bir laf varya bize gerçek hastalar gelmez gerçek hastaların hasta ettiği kişiler gelir diye işte bu cümlede ki gerçek hastalara narsisizmi ekleyebiliriz.

  • Sürekli kendilerinin konuşulmasını ve övülmesini isterler,
  • Eleştiriyi kesinlikle kabul etmezler ve saldırganlaşabilirler.
  • Kendilerinin mükemmel olduklarını düşünürler ve etrafındakileri sürekli aşağılama eğilimindedirler.

Durum böyleyken narsistlerle nasıl başa çıkacağız peki?

Sağlık bakanımız korona için çok önemli bir kozumuz var o da yakalanmamak demişti ya o mantığı burada kullanmak daha doğru olacak gibi çünkü bir kere yakalandın mı içinden yara almadan çıkmak neredeyse imkansız. Genelde gözlemlediğim narsist kişiler tarafından istismara uğrayan kişiler ailede çocukluk döneminde sevgiyi tam olarak sağlıklı bir şekilde alamayan kişiler. Sevgiyi ve değeri gördüklerinde onu kaybetmek istemiyorlar. Kaybetmemek adına da kendilerinden ödün veriyorlar. Kendilerinden ödün vermek daha fazla değersiz hissetmelerine ve o ilişkiye daha fazla bağlanmalarına neden oluyor. Ciddi bir kısır döngü içinden çıkana kadar ciddi zararlar alınabiliyor. Narsistlerle baş edebilmek adına yapabileceğimiz en önemli konu benliğimizi güçlendirmek. Egomuz güçlü olursa başka insanların bizi suistimal etmesine izin vermeyiz. Eğer egomuz güçlü değilse güçlendirecek zamana kadar bir narsist tarafından zarar görmek istemiyorsak uzak durmak kişileri iyi analiz edip öyle duygusal ilişkilere başlamak önemli yoksa bir narsist tarafından suistimal edilir ve psikolojik rahatsızlıklarla boğuşmak zorunda kalırız."

Yani sözün kısası, siz de narsistseniz; ya gidin sizi iyileştirecek bir uzmandan yardım alın, ya da bizden kilometrelerce uzak durun.

Adamı da hasta etmeyin!