Tolga Bahadır ŞİMŞEK


Kazanırken ders çıkarmak...


Bursaspor, ilk yarısını 2-1 yenik tamamladığı maçı  Özer Hurmacı, Abdullahi Shehu ve sonradan oyuna dahil olan Recep Aydın’ın katkılarıyla  4-2’lik skorla kazanarak zirve yürüyüşünü sürdürdü.   

 Bu maç için yapılacak analizler ve özellikle önümüzdeki hafta oynayacağımız Adana Demirspor karşılaşması  için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar olduğunu düşünmekteyim. 

 Öncelikle  teknik analiz açısından kart cezalısı  Serdar Özkan ve sakatlığı bulunan Burak Kapacak dışında bu kadar önemli bir maç öncesinde hamle oyuncusu olan Ali AKMAN’ın nerede olduğunu, neden kadroya dahil edilmediğini teknik heyet ve sportif direktöre sormak gerekiyor. Sportif Direktörlüğün gelişim sürecinde en önemli merkez, tarihsel gelişimine bakıldığında Bayern Münih, Almanya olduğunu görüyoruz. Sportif Direktörlük, futbolcuyu ve teknik direktörleri bilişsel olarak hazırlayan, sunum yapan ayrıca futbol ve spor ekonomisini yöneten, kendisini sürekli olarak yenileyen ve geliştiren bir kimlik olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla  bu görevi üstlenmiş olan kişilerin böyle bir sorumluluk ve yeterlilik düzeyine sahip olması gerekmektedir.

 Saha şartlarının ağır olduğu bir iklimde Selçuk Şahin ile orta saha da karşılaşmaya başlamak, pas organizasyonunun kurulamaması ve yan top zafiyetleri ile gelen gollerle Bursaspor ilk yarıda geriye düşmesi Bursaspor sevdalılarını üzdü. İbrahim Üzülmez’in geçmiş haftalarda, forma adaletine vurgu yaparken özellikle belirgin bir kadro ve kurgu istikrarı üzerinde durması gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Örnek olarak böyle bir maçta teknik kapasitesi yüksek, mücadeleci, genç oyuncu,  Jani Atanasov tercihini İbrahim hoca kullanabilirdi.

 Bütün olumsuz koşullara rağmen, saha şartlarının ağır olduğu, eksik ve sakat oyuncuların bulunduğu bir ortamda müthiş bir geri dönüşe imza atmak başarıdır. Soğuk  ve karlı hava şartlarına rağmen verdikleri destekle takımını yalnız bırakmayan cefakar büyük Bursaspor taraftarını da tebrik etmek gerekir.

 Önümüzdeki hafta oynayacağımız final karşılaşmalarından birine çıkacağız. Gerçi artık her maç birer final niteliğinde olmuş olsa da önümüzdeki hafta oynayacağımız Adana Demirspor maçı direk zirveyi etkileyen müsabaka olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı bu ligin en fazla hücum yapmayı ilke edinmiş ve en fazla gol atan takımıyla karşı karşıya geleceğimiz olduğudur. Teknik Direktörü hücum futbolunu seven bir hoca olarak, karşımıza çıkmaktadır. Kanat varyasyonlarında bu ligin en deneyimli oyuncuları, Volkan Şen ve Erkan Zengin son haftalarda takımı ileriye taşıyan en önemli güç unsuru olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ama   özellikle bu maç için en fazla dikkat edilmesi gereken oyuncular forvet arkası pozisyonunda, Aias Osman ve yeni transferleri forvet Pa Dibba olmalıdır. İbrahim hocanın bu hücum hattı için önlemler alacağını düşünüyorum. Ayrıca transfer döneminin gözde oyuncusu Mehmet Akyüz’de ilerleyen dakikalarda hücuma destek veren en önemli hücum gücü olmaktadır.

Bursaspor’un sabırlı ve kontrollü oyun yapısıyla iyi bir sonuç elde edeceğini temenni ediyorum. Özellikle  böyle maçlarda telaş yapmadan girdiğiniz pozisyonları golle değerlendirmek ve sonuç almak çok önemlidir. Umarım  kazanan taraf Bursaspor’umuz olur ve zirve yürüyüşüne emin adımlarla devam ederiz.