Tolga Bahadır ŞİMŞEK


ÖZEL OKUL VE ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARINA KAYIT YAPTIRMAK İÇİN TEMKİNLİ OLUNMASI GEREKEN HUSUSLAR

Salgın sürecinin devam ettiği bugünlerde toplumsal anlamda bilinmeyen birçok unsurla karşı karşıya kaldığımız süre zarfında bile bazı kesimler tarafından hayal satılmaya devam ediliyor.


Milli eğitim sürecinde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin geleceğinin net belirlenmediği bu sürede, özel öğretim kursları, özel okullar bursluluk sınavları, erken kayıt indirimlerine yönelik reklam çalışmalarına başladılar. Özel sektörde eğitim kuruluşlarının ayakta kalması önemsiyorum. Bina kiraları, genel ödemeler ve öğrencileri ailelerinden hizmetleri karşılığında alacaklarını tahsil etme konusunda zorlandıklarını çok iyi biliyoruz. Bu durumun özellikle bu kurumlarda çalışan öğretmen ve personel maaşlarına yansıması ve mağduriyetin oluşması ayrı bir sorunsallığı beraberinde getirmektedir.

            Covid-19 salgını ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar özellikle eğitim sektörünü derinden etkilemiştir. Belirsizliğin korunduğu ve bulaşma oranlarının yükseldiği ve dalgalanma gösterdiği bu dönemde Özel eğitim kuruluşlarının “ YAZ KAMPI BAŞLIYOR”  “ ERKEN KAYITTAYIZ”  “YARIM DÖNEM BİZDEN BİR YIL SİZDEN” “ MATEMATİK İÇİN SIFIRDAN BAŞLIYORUZ” gibi sloganlarla öğrenci ve ailelere yönelik bu çalışmaları şuan için çok rasyonel ve gerçekçi bulmadığımı belirtmek istiyorum.

            Veli ve öğrencilerin yaşadığı en önemli sıkıntı okul ve özel öğretim kursları her defasında başlıyormuş gibi olup daha sonra tekrar online sisteme dönüşüyor olması motivasyon ve etkinliği olumsuz yönde etkileyen en önemli faktör haline gelmiştir. Daha sonra kurumlardan velilerin kayıt sildirme isteği karşılıklı oluşan memnuniyetsizlik durumu  üst seviyelere çıkmaktadır.

            Bu süreçte velilerin yapması gereken en önemli unsurlar şunlardır;

            *Aşılama sürecinin ve salgın bulaş oranlarının sürece etkisini takibe almalıyız.

            *Özel okul ve özel öğretim kurslarına kayıt yaptırma konusunda kesinlikle acele etmeyiniz.

            *Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi devlet kurumlarımızın aldığı kararlar ve açıklamalar yönümüzü tayin etmelidir.

            *Bazı özel eğitim kurumları erken kayıt kampanyaları yaparken, hiçbir öğretmen ile kadro anlaşması yapmamış ve hali hazırda devir durumunda olduğu unutulmamalıdır. Bu bilgilere veli ve öğrencilerin ulaşabilmesi zordur. Dolayısıyla acele ederek kayıt yaptıracağınız okulu aynı isimle aynı yerde bulamama sürprizi ile karşılaşabilirsiniz.

            *Özel eğitim kurumlarının tüm detaylarını bilen eğitim uzmanlarına danışarak hareket etmenizde fayda bulunmaktadır.

            *Kurumsal geçmişi olan özel eğitim kurumları bu süreçte zorlanırken, akademik ve eğitim alt yapısını tamamlamayan, öğretmen ve idareci istikrarını sağlayamamış kurumlarda mağduriyet yaşama ihtimaliniz  çok yüksek olabilir.

            *Liselere geçiş ve üniversiteye hazırlık sürecinde olan öğrencilerimize ve sınav ailelerine   online veya mesafe kurallara uyarak MUTLAKA BİLİNÇLENDİRME seminerleri yapılmalıdır.

            *Eğitim belirsizliğe ve şansa bırakılacak bir olgu değildir. Özellikle kaygılarımızın arttığı bu dönemde psikolojik ve sosyolojik desteklerin çok önemli olduğunu düşünmekteyim.