Tolga Bahadır ŞİMŞEK


Teknik Direktör olmanın kimyası


Teknik Direktör futbol dünyasının en önemli başarı ve başarısızlık figürüdür. Türkiye’de teknik direktörlüğün gelişim süreci incelendiğinde bilimsel, akademik, sportif eğitim sürecinden geçen ve Türkiye’de kendisine bir lobi yaratan kişilerin var olduğu bir sportif sahneden bahsedebiliriz. Teknik  direktörlük için ülkemizde sadece sportif bilginin yetmediği bununla beraber tecrübenin önemli bir yerde olduğu da unutulmamalıdır.

Ülkemizde 1980’li yıllarda günümüzde  üst düzey takımlarının başında görev alan teknik direktörlerin yetişmesinde büyük rol oynayan Jupp DERWALL gerçeğinin altını çizmek gerekiyor. Özellikle Mustafa DENİZLİ ve Fatih TERİM’in teknik direktörlük serüvenlerinde DERWALL için ayrı bir sayfa açmak gerekmektedir. Türkiye’ye bir ekol getiren teknik adam olmuştur.

 Günümüzde teknik direktörlük gelişim sürecini ortaya koyarken çağdaş futbol sistemini çözen, araştırma ve geliştirme alt yapısına önem veren Dünya’yı tarayan ve kendisini her anlamda geliştiren  bir teknik direktör profilinin önemini buradan belirtmemiz gerekmektedir.

 Özellikle şuan Süper Lig'de görev yapan teknik direktörler için  background incelemesi yapıldığında deneyimli teknik direktörlerin ekibinde yer alarak bir çoğunun yardımcı antrenörlükle görevlerine başladığını gözlemlemekteyiz. Okan BURUK, Erol BULUT, Tamer TUNA, Kemal ÖZDEŞ  ve adını daha fazla sayabileceğimiz bir çok teknik direktörün Fatih TERİM, Şenol GÜNEŞ, Abdullah AVCI ve Ersun YANAL gibi kalburüstü teknik direktörlerin süzgecinden geçtiğini önemle belirtmeliyiz.

 Bu teknik direktörler, teknik ve taktik bilginin yanı sıra futbolun yaşanmış tecrübelerini, duruş ve prestijli davranış gösterme olgularını  tecrübeli teknik adamlardan öğrenmişlerdir. Sırası geldiğinde önleri açılarak sportif kamuoyunda kazanmış oldukları referanslar ile Süper Lig takımlarında görev alarak başarı çıtalarını arttırmışlardır.

Halen Ümit DAVALA, Hasan ŞAŞ, Ayhan AKMAN, Volkan DEMİREL, Gökhan  KESKİN gibi isimler yardımcı antrenörlük göreviyle tecrübe yolculuğuna devam etmektedirler.

Bursaspor’un  Teknik Direktörü Yalçın KOŞUKAVAK  futbolu akademik olarak bilen yaşayan ve araştıran bir teknik direktör profili olduğundan kimsenin şüphesi yoktur. Özellikle bilimsel ve akademik futbol dergilerine,  yayınlarına konu olmuş fikir ve önerileri bulunan iyi bir antrenördür. Yalçın KOŞUKAVAK bir takımın alt yapı koordinatörlüğünde ciddi katkılar sağlayabilir. Özellikle genç futbolcuların gelişimi için inanılmaz seviyeler atlatabilir ama şuan bulunduğu Bursaspor Teknik Direktörlüğü konumunu psikolojik ve birikimsel tecrübe açısından yürütmekte zorlandığını düşünüyorum. Yukarıda belirttiğim üzere  yardımcı antrenörlük ve tecrübeli bir teknik heyette gelişimsel tecrübe sürecini tamamlayarak Bursaspor gibi büyük bir camianın başına teknik direktör olarak gelseydi emin olun şuanda aldığı eleştirileri bertaraf eder durumda olurdu.    

 Bursaspor gibi futbolu bilen şampiyon camialarda süreci yönetmek kolay değildir. Baskıyı  kaldırmak, vücut dilini, iletişimini planlamak hiç kolay değildir. Beklentileri karşılayabilmek için bu tür camialarda kendinizi kabul ettirmiş bir başarınızın veya tecrübenizin olması şarttır.