KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
28 Aralık 2019 - Cumartesi 18:00 Bu yazı 1643 kez okundu
 
FİKRİ IŞIK VE CAHİL MUHALEFET
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Yaklaşık 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan sanayicilerle buluştuğu toplantıda bu işe bir an evvel girilmesi gerektiğini söyleyince, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Siz yeter ki arkamızda durun biz bu işi yaparız evvel Allah” demişti.

 

Gerek reklam çalışmaları gerekse ar-ge çalışmaları kapsamında tüm Türkiye’nin gözü üstündeydi yerli otomobilin. Ama nasıl?

 

Tabi ki de önyargı ile…

 

Türkiye bunu üretemez, üretse de bir şeye benzemez algısı o kadar çok hakimdi ki ülkeye, yüzlerce insanın verdiği emeklerle alay edilecek kadar ileri gidilmişti. Bunun nedeni neydi peki?

 

Ne oldu da Türkiye bu kadar önemli bir projeyi  tiye alacak vaziyete geldi?

 

Hemen söyleyelim.

 

2016 yılı başında yerli otomobil ile ilgili İsveçli Saab’dan 40 milyon Euro’ya satın alınan platform gündeme gelmişti hatırladınız mı? Hani şu zamane bakanı  Fikri Işık’ın bindiği ne olduğu belirsiz saçma aracı kastediyorum.

 

Yerli otomobil dediler buna...

 

Işık, bu enteresan şekilde boyalı araç ile A Haber ekranlarında boy göstermişti. “İşte yaptık oldu” tarzında söylemlere imza atmıştı.

 

Sonra ne oldu biliyor musunuz? Fikri Işık’ın bindiği bu araç hurdaya ayrıldı. Evet hurdaya…

 

40 milyon Euro’ya İsveçli Saab’dan alınan platformun ve prototip araçların tümü hurdacılara satıldı. Bu iş için harcanan 40 milyon Euro da çöpe gitmiş oldu!.. 

 

Bunu gören vatandaşlar haliyle “Yahu kardeşim bizim yapacağımız araba da ancak bu kadar olur” diye dalga geçmeye başladı. Haklılar mı? Haklılar...

 

Fikri Işık’ın projesinin tamamen hata olduğu anlaşılınca, mecburen Türkiye’nin otomobilinin temelleri sıfırdan atıldı ve sonuç…

 

Tüm Türkiye aşık oldu yerli otomobile. En çokta ben oldum.

 

Fabrikasyon işleminin Bursa’da yapılması kararı ise tüm Bursa’yı sevince boğdu. Şu an her şey yolunda. Lakin şu ayrıntıyı unutmayalım.

 

Eğer ki 2022 yılında bu araçlar seri üretime geçemez ise bütün Türkiye’nin yerli otomobil konusunda ümidi kırılır ve bir daha da geri gelmez…

Ayrı bir parantez. Fikri Işık 40 milyon euronun hesabını vermeden söndü gitti piyasadan. Bu durum unutulmamalı. Hesabı verilmeli.

 

                                                      DOĞRU MUHALEFET YAPMAK

Özellikle sosyal medyada sıkça karşılaştım. Yerli otomobile sırf muhalefet olmak için gösterilen anlamsız bir çaba söz konusu. Neymiş efendim Türkiye Otomobil Girişimleri Grubu ile tasarım anlamında ortak çalışan İtalyan Pininfarina firması, 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında aynı tasarımı tanıtmış. Bu yerli otomobil falan olamazmış.

 

Araştırmadan ve düşünmeden sadece karalama maksadıyla bu söylemlerin yapılması çok üzüntü verici.

 

Yerli otomobili yeren paylaşımlar yapanlara sorsak “Pininfarina nedir?” diye…

 

Eminim ki yarısından çoğu fikir dahi belirtemez.

 

Bu firma 89 yıllık bir İtalyan oluşumu.

 

Ferrari ve Lambhorgini tasarımlarının dışında Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi markaların araçlarını tasarlıyorlar.

 

Şu bilinmelidir ki,

 

Dünyada küreselleşmiş kapitalizm ortamında  “tamamen yerli” komplike bir makine üretilmesi acayip derecede maliyetli ve manasızdır. Çin bile bugüne kadar tamamen yerli bir cihaz üretme gayretinde hiçbir zaman olmamıştır. Mutlaka belli başlı konular dışardan giderilmiştir.

 

Yani bu firmadan tüm otomobil firmaları yararlanıyor ve onlarınki yerel oluyor, biz tasarım üzerinden yararlanınca “vay efendim neden böyle” öyle mi? Bu mantık doğru değildir.

 

2018 yılında bu firmanın aynı tasarımının fuar alanında sergilenmesine gelince…

 

Firma ile TOGG zaten 2 yıl önce anlaştılar. Bu adamların tasarımlarını fuarda sergilemesinden daha doğal bir şey olamaz. Kaldı ki fuarda sergilenen araçla bizimkisi birebir aynı değil.

 

Yani sözün özü milli konularda doğru muhalefet yapmak gerek. Mesela Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş verilen bunca emeği tebrik ettiler. Büyükşehir Belediyelerine yerli otomobil alacaklarını ifade ettiler. Destek mesajı verdiler.

 

Yıkıcı değil, yapıcı olmak gerekir. Bu otomobil 2022 yılında eğer ki seri üretime geçmezse o zaman sapına kadar eleştiri hakkı doğar. Fakat ortada bir emek ve sonuçlanan bir olgu var ise bunun karşısında değil yanında olmamız gerekir.

 

Eksikler var mıdır? Vardır tabi.

 

Fakat önemli olan eksiklerin düzeltilmesi için çaba sarf etmektir. Kuru kuruya eleştirmek, eleştirinin sonunda bir çözüm önerisi sunamamak cahilliğin daniskasıdır.

 

Cahil muhalefet anlayışı bugüne kadar Türkiye’nin ayağına hep prangalar vurmuştur.

 

Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: FİKRİ, IŞIK, VE, CAHİL, MUHALEFET,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.