KANAL ON6 BİLGİLER
WHATSAPP İHBAR HATTI
Yazı Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 21:11 Bu yazı 1324 kez okundu
 
SİBER SALDIRIYA ANNE TERLİĞİ
Aykut GÜL
[email protected]
 
 

Çayan Temel ve Oğuz Akçay…

 

Biri 20, diğeri 18 yaşında pırıl pırıl iki genç.

Çocukluklarından gençliğe ilk adım attıkları güne kadar bilgisayar başından kalkmayan, anne ve babalarının kendilerine fayda sağlayacak bir iş yapmadıklarını düşündüğü iki tertemiz zihin…

 

2015 yılında sosyal medya üzerinden tanışıp arkadaş oluyorlar. Kaynaşıyorlar.

 

Teknolojiye olan merakları günden güne onları farklı çalışmalara itiyor. Birbirlerini canlı canlı görmeden 4 yıl boyunca sanal alemde konuşarak teknolojinin gizemine kendilerini bırakıyorlar. Altını çizerek söylüyorum. Birbirlerini görmeden sadece sanal alemde görüşerek çalışıyorlar.

 

Çayan Temel, çocuk yaşta e- devletin açıklarını buluyor. Ortaya çıkarıyor. Fakat bu başına bela olarak geri dönüyor. Belirli mahkeme süreçleri geçiriyor.

 

Oğuz Akçay ise Apple üzerinden deneme yanılma ile birkaç küçük açık buluyor. Zamanla daha büyüklerini fark ediyor.

 

Bu ikili insanlık yararına açıklar bularak onu büyük firmalara bildirmek için karar alıyor. Herhangi bir maddi beklenti içerisinde olmadan, büyük şirketlerin sanal sorunlarını kendilerine bildirip, sorun giderildikten sonra da izin alarak basına servis ediyor.

 

Oğuz bir gün Çayan ile telefonda konuşurken güneşin doğuşunu çekmek istiyor. Videoyu kaydetmeye başladığında ise telefonu bir anda siyah ekran oluyor fakat konuşma arka planda devam ediyor. Oğuz telefonuna reset atıp yeniden deniyor. Aynı hata bir kez daha olunca farklı bir cihaz üzerinden deneme yapıyor. Telefon yine siyah ekran oluyor. Bu açığı mail üzerinden şirkete bildiren gençlerin hesabına sadece 100 TL yatırılıyor. Pintiliğe bakar mısınız? Sen kalk Iphone yazılımının böyle bir açığını bul, sana 100 TL versinler. Trilyon dolarlık bir şirket yapıyor bunu.

 

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de haberi alır almaz Oğuz’u yanına çağırıyor. Ömür boyu burs, dershane yardımı ve belediyede staj imkanı tanıyor kendisine. Oğuz elindeki imkanlar ile şimdi daha farklı çalışmalara imza atmış. Arkadaşı Çayan Temel ile birlikte Apple ve başka bir büyük şirketin ortak açığını bulmuş. Gençler buldukları bu açığın dünyada ses getireceğini ayrıca iki dev şirketin arasının açılabileceğini söylüyor. İlerleyen günlerde bu açığı da gündeme getirmeye hazırlanıyorlar.

 

“ KALK OĞLUM ŞU BİLGİSAYARIN BAŞINDAN…”

Bu tüm ebeveynlerin çocuklarına sıklıkla söylediği kalıplaşmış bir kelime. ABD’de Barack Obama döneminde bir ulusa sesleniş hatırlıyorum. Obama gençlere şöyle seslenmişti.

 

“Hepiniz oyun oynuyorsunuz fakat teknolojiye daha fazla hakim olabilmemiz için oyun oynamanın yanında oyun üretin. Oyun üreten tüm gençlerimize destek vereceğiz.”

 

Baktığınızda tüm dünya tarafından oynanan bilindik oyunların birçoğu ABD menşeili. Türkiye ise bu konuda sınıfta kalmış vaziyette. Teknolojik anlamda üretime belli başlı şirketler aracılığıyla destek veriliyor. Oysa gençlerimizin birçoğu bu tür oyunları oluşturabilecek donanıma sahipler. Sadece imkan bulamıyorlar.

 

Çayan Temel ve Oğuz Akçay geliştirdikleri birçok teknolojik projenin dikkate alınmadığını ve küçümsendiğini ifade ettiler. Bu gençler gibi niceleri destek göremiyor fakat geliştirdikleri alt yapı ile aylık 6 bin lira kazanıyorlar. Neredeyse bir doktor maaşı…

Hükümetin teknolojiye gençler aracılığı ile destek vermesi gerekmektedir. Kurumsal anlamda şirketlerin yaptıkları teknolojik uygulamaları gülerek karşılıyor gençler. Basit buluyorlar.

Ebeveynler de bence çocuklarının teknolojiye merakı var ise bunu fırsata çevirmeliler. Onları bilgisayarın başından kaldırmak yerine yararlı çalışmalar yapmaları için yönlendirmeliler. “Kalk oğlum şu bilgisayarın başından…” sözü artık rafa kalkmalı.

 

SİBER SAVAŞ HALİNDEYKEN ANNEM MODEMİN FİŞİNİ ÇEKTİ

Bilgisayar başındaki çocukları kaldırmak için anne ve babaların geliştirdikleri sinir bozucu bir sistem. Bilgisayarın veya modemin fişini çekmek. Çayan Temel ile Oğuz Akçay Rusya’daki hackerlar ile siber savaş halindeyken Çayan’ın annesi modemin fişini çekiyor. Oğuz savaşmaya devam ediyor tek başına. Çayan modemin fişini yeniden taktıktan sonra dahil oluyor savaşa ve kazanıyorlar.

 

Annelerimiz hepinizin bildiği üzere terlik konusunda keskin nişancılar. Çayan siber savaştayken çok terlik yediğini söyledi. İşte Türk toplumunun teknoloji ile imtihanı…

 

Bu iki genç dev açıklar bulup haberlere çıktıktan sonra da el üstünde tutulmuşlar. Aklıma İlyas Salman’ın başrol oynadığı “ya ya ya  şa şa şa” Yeşilçam filmi geldi. Hatırlarsınız, futbolcu olmaya çalışan İlyas gizli gizli top oynuyor, babasından dayak yiyor. Seçmelerde lisans aldıktan sonra para kazanınca babası tarafından bal ve tereyağı ile besleniyor. Bu işte futbolculuğun sanallaşmış hali. Gün gelecek bu teknolojik kavramlar çok daha ön plana çıkacak. Anneler babalar bu kez çocuklarının bilgisayar başından kalkmasını istemeyecekler.

 

Kalın sağlıcakla…

 

.

 
Etiketler: SİBER, SALDIRIYA, ANNE, TERLİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.