Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Merih Demiral'a Verilen Cezaya Tepki

Erdoğan: Merih'e verilen 2 maç ceza şampiyonaya gölge düşürdü, UEFA'nın kararı siyasi bir karar

SPOR 7.07.2024 14:32:00 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Hollanda maçını Berlin'de izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Merih'e verilen 2 maç ceza şampiyonaya gölge düşürdü, UEFA'nın kararı siyasi bir karardır" diye konuştu. Yeni hedefin Dünya Kupası olduğunu da belirten Erdoğan, "Dünya şampiyonasına hedef büyüterek yürüyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Almanya'da gerçekleştirilen EURO 2024'de Milli takımımız çeyrek final turunda Hollanda'ya 2-1'lik skorla mağlup olarak turnuvaya veda etti. Turnuvaya futboldan daha çok Avusturya maçında Merih Demiral'ın maçtan sonra yaptığı Bozkurt işareti damga vurdu. Türkiye ile Hollanda arasında oynanan maçı tribünden takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan maç sonrası yurda dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. UEFA'nın verdiği cezaya tepki gösteren Erdoğan, "Merih'e verilen 2 maç ceza şampiyonaya gölge düşürdü, UEFA'nın kararı siyasi bir karardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a uçaktaki gazetecilerin yönelttiği sorular ve cevapları şu şekilde;

Merih Demiral hakkındaki karar, tam olarak neyi cezalandırmaya yönelikti? Temiz bir mücadele verilmişken, temiz bir taraftar desteği varken, başarılı devam ettirilirken, gerçekten samimiyetle futbola siyaset sokulmaması yönünde bir çabanın karşılığı mı bu? Yoksa tersi bir durum mu söz konusu? Çifte standart dediğimiz şey tekrar niye karşımıza çıkıyor burada? Bir yandan bu haksız cezayı konuşuyoruz ama geçen hafta boyunca oyuncularımızla ilgili Batı medyasının yayın organlarında onların hem kapasitelerini, yeteneklerini hem sosyal zekalarını, üretkenliklerini öven yazılarla da karşılaştık. Acaba bu başarı inançla birlikte ortaya konulunca mı rahatsız eden bir resme dönüşüyor? Yine akla gelen sorulardan bir tanesi de bu, bu mu huzursuz ediyor?

Batı'nın bugüne kadar zihniyet itibarıyla bize yaklaşımı hiçbir zaman değişmemiştir. Batı aynı zihniyetiyle devam etmiştir ve aynı şekilde de devam etmektedir. Merih Demiral'a verdikleri ceza, adeta ilk andan itibaren kararı verilmiş olan bir ceza. Ben Kazakistan'dan dönüşte uçak söyleşimizde de ifade etmiştim. Eğer olay bozkurt işaretini cezalandırmaksa Almanlar'da kartal var, kartalı cezalandırıyor musunuz? Yok. Fransızlarda horoz var, 'Niye horozlanıyorsun' diyerek kalkıp da Fransızları cezalandırıyor musunuz? Yok. Fakat Türkiye'de o golün ve arka arkaya atılan gollerin heyecanı içerisinde bizim efsanelerimizde yer alan bozkurt işaretini yapan Merih'e verilen bu ceza, Merih'in şahsına değildir. Aslında Türkiye'nin millet olarak yapısına dönük verilmiş olan bir cezadır. Bunun en güzel karşılığı da aslında bu maçtan bizim galip olarak çıkmamız olacaktı. Ben zaten inanıyorum ki bütün futbolcu arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de bu aşkla, bu heyecanla sahaya çıktılar. Onlara sahada güzel bir ders vereceklerdi ama ne yazık ki bu son 3-5 dakika içerisinde yakalanan pozisyonlar gole döndürülmüş olsaydı, oradan ağlayarak dönen onlar olacaktı. Maalesef olmadı. Sorunuzda yatan o ruh maalesef bizim de beklentimizdi olmadı. Artık şimdi 2026'da Dünya Kupası, 2028'de Avrupa Şampiyonası var. Şimdi bizim bunlara en güzel şekilde hazırlanarak, Montella'nın da dediği gibi inşallah bunların rövanşını orada alma şansımız var. Böyle de bir ekip inşallah hazırlandı.

 

 


Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem

Bursa’da otluk alanda çıkan yangın büyümeden söndürüldü

Mudanya'da su kesintisi

Mürseller sakinlerinden Başkan Aydın’a sevgi seli

Gazze'de öldürülen gazetecilerin sayısı 163'e yükseldi

Başkan Yılmaz sporcularla buluştu ve yeni tenis kortu müjdesi verdi

Bursa Emniyeti trafik denetimlerini sürdürüyor

Kocayayla'da kardeşlik şöleni: Başkan Bozbey'den birlik ve beraberlik vurgusu

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi

MHP’nin suçladığı 154’lük listede Bursalı hukukçu da var

Bursa'da 32. Geleneksel Kocayayla Kadırga Şenliği yapıldı

Kontrolden çıkan otomobil kanala uçtu

Emeklilik müracaatı için 2024 mü 2025 mi daha avantajlı?

Bursa’da su kesintisi

(Özel) Bursa’da eşi benzeri görülmemiş kaçış hikayesi

LGS tercih sonuçları açıklandı

Bursa'daki orman yangını kontrol altına alındı

“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Bursa ekonomisine 345 milyon liralık katkı

Otomobil tarlaya uçtu: 1 ölü, 2 yaralı

Kocayayla’da binlerce Karadenizli buluştu, aynı anda horon oynadılar

Bursa’da evini yakmaya çalıştı, mahalleyi ayağa kaldırdı “Yakmak istedim, yaktım”

Kartal’da kontrolden çıkan otomobil park halindeki araçlara çarptı: 3 yaralı

Kaza yapan sürücü: "Hatasız, boyasız aracım hasar gördü"

Belgrad Ormanı’nda ağaç araçların üzerine devrildi

Mudanya’da arızalanan yat karaya oturdu

Galatasaray, yeni sezon hazırlıklarını sürdürdü

Yol kenarında tuvaletini yapmak isteyen adam 7 metre yükseklikten düşerek öldü

Süleyman Arif Emre dualarla anıldı

Osmaneli’de çıkan orman yangını büyümeden söndürüldü

Yükleniyor