Dağ ilçelerine 3 kötü haber

Tarım sektöründe yaşanan olumsuz tablo ve yörenin kısıtlı iş imkanları nedeniyle yıllardır göç veren Dağ ilçeleri hak ettiği yatırımı alamıyor.

BURSA HABER 1.07.2024 10:36:00 0
Dağ ilçelerine 3 kötü haber

Dağ ilçelerine 3 kötü haber 

Tarım sektöründe yaşanan olumsuz tablo ve yörenin kısıtlı iş imkanları nedeniyle yıllardır göç veren Dağ ilçeleri hak ettiği yatırımı alamıyor. İnşaatına   2019’da başlanan Bursa-Orhaneli Yolu’nun 2 kilometrelik ilk etabını oluşturan Doğancı Tüneli tamamlanamazken, Orhaneli’ne yapılması planlanan cezaevinin temeli atılamadı. Diğer yandan Enerji Bakanlığı ihalesini kazanan özel firma, Büyükorhan Kuşlar Mahallesi’ne kuracağı  20 megavatlık güneş enerji panelleri projesinden, maliyet artışlarını gerekçe göstererek vazgeçti. 

---------------------

Dağ ilçeleri, doğal güzellikleri, tarım alanları ve kırsal turizm potansiyeline rağmen, yeterli hizmet ve yatırımlar yapılmadığı için makus talihini yenemiyor. Özellikle köylerde yaşayan gençler, iş bulmak için diğer ilçelere göçerken, tarım alanlarını ekip, biçecek işgücü de bulunamıyor. 

 

BURSA-ORHANELİ YOLU BAŞKA BAHARA 

“Yol medeniyettir” anlayışından hareketle Dağ ilçelerini kalkındıracak en önemli yatırımların başında, Bursa-Orhaneli Yolu geliyor. Ancak projenin ilk etabını oluşturan 2 kilometrelik Doğancı Tüneli ve viyadük kısmı tamamlanamadı. 2018’de yılında ihalesi biten ve yer teslimi yapılan, 2019’da da inşaatına başlanan Doğancı Tüneli ve viyadük etabı, aradan geçen 5 yıla rağmen hizmete açılamadı. Oysa Karayolları 14. Bölge Müdürü Ömer Güzel, 2 yıl önce yaptığı açıklamada,  şimdiye kadar 34 milyon lira harcanan toplam 186 milyon lira bedelli projenin 2022 yılı sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini söylemişti. Diğer yandan iktidar partisi yetkilileri de en geç 2023’te yoldan geçileceğini açıklamışlardı. Ancak, tünel ve viyadük etabının 2024 yılında da hizmete açılacağı beklenmiyor. 

CEZAEVİ TEMELİ DE ATILMADI

Dağ yöresinin gelişmişliğine katkısı her ne kadar tartışmalı olsa da, Orhanelililer, ilçelerine yapılacak cezaevini dört gözle bekliyor. 400 milyon liraya inşa edilecek, bin 600 mahkum kapasiteli yarı ve kapalı açık cezaevi Orhaneli için dev bir tesis. Orhaneli’nin Karabekirpaşa Mahallesi’nde 110 dönüm ormanlık alanda kapalı cezaevi, 300 Evler Mahallesi’ndeki 113 dönümlük ormanlık alanda da açık cezaevi şeklinde planlanan tesisin, ihale süreci tamamlandı ve zemin etütleri yapıldı. Ancak cezaevinin temeli aradan geçen zamana rağmen atılamadı. Yetkililerden cezaevinin ne zaman inşa edileceğine dair net bir açıklama yok. 

15 MİLYON DOLARLIK GES DE İPTAL

Dağ yöresi ekonomisini canlandıracak bir yatırımdan daha vazgeçildiği öğrenildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2022 yılında  Büyükorhan ilçesi Kuşlar Mahallesi’nde 2 araziyi güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ilan etmiş ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara  göre,  Kuşlar Mahallesi’nde biri 149 bin metrekarelik alan, diğeri de 149 bin 800 metrekarelik alan olmak üzere iki arazi güneş enerjisine dayalı YEKA olarak belirlenmişti. Ancak ihaleyi kazanan firma aradan 2 yıl geçmesine rağmen, projeye başlamazken, Bursapost Haber Merkezi’nin edindiği bilgiye göre yatırım iptal oldu. Yaklaşık 15 milyon dolarlık güneş enerji paneli ve trafo yapacak özel firma, maliyet artışlarını ve yatırımın geri dönüşünün 30 yıla kadar uzamasını gerekçe göstererek, teminatını yakıp, yatırımdan vazgeçti. Böylece Dağ yöresi, bir büyük yatırımdan daha mahrum kaldı. 

 

 

 

 

 


Değirmen Gençlik'ten Vefa Ziyareti

Yıldırım'da her mahalleye eşit hizmet gidiyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı makamını ilçeye taşıdı

Osmangazi’de 4 bin 110 ton atık ekonomiye kazandırıldı

Bursa'da çıkan orman yangını söndürüldü

Bursa'da Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Fotoğraf Yarışması düzenlenecek

“Bursa’nın kültürel geleceğine birlikte yön vereceğiz”

"Kuyu-8" operasyonlarında yakalanan 45 şüpheli adliyede

Bursa’da soğuk hava deposunda çıkan yangın kontrol altına alındı

Yıldırım'dan Srebrenitsa Soykırımı fotoğraf sergisi

Bursa'da evinin çatısından tabancayla ateş eden kişi gözaltına alındı

Sürücüler dikkat...Bursa’da navigasyonu karıştıran merdivenden uçuyor

94 yaşındaki ninenin dramı...Sosyal medyada paylaşıldı, konuk evine kaldırıldı

Srebrenitsa Soykırımı İnegöl'de anıldı

Başkan Bozbey'den körfeze yeni proje

Erdoğan Srebrenitsa soykırımında vefat edenleri andı

Mudanya Belediyesi nasıl batırıldı?

Srebrenitsa Katliamı’nın 29. Yıl Dönümü

15 Temmuz’da tankın ezdiği araç 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sergileniyor

Karacabey’de 6 ayda 385 kişi tutuklandı

Bursa sahillerinde ‘Mavi Bayrak’ dalgalanıyor

Orhaneli'nin ilk lavanta bahçesinde hasat başladı

‘Fal bakıyorum’ diye vatandaşları dolandıran kadın kamerada

Nilüfer’de su kesintisi

Kazı çalışması yapılan yerden geçmeye çalışan otobüs asılı kaldı

TİMBİR ailesinin acı günü

Tiny House Bursa Ovası’nı katlediyor

Bursa otomotivinde tehlike çanları, TOFAŞ ve Renault şalter indiriyor!

Gazze'de can kaybı 38 bin 295'e çıktı

Altın Karagöz’ün renkleri Bursa’yı sardı

Yükleniyor