Emirgan Korusu'nun sevimli sincaplarını her gün kuru yemişle besliyor

Emirgan Korusu'nda yürüyüş yaparken karşılaştığı sincapları 8 yıldır hava durumuna aldırış etmeden ziyaret eden hayvansever İsmail Sandıkcı, seslenerek yanına çağırdığı minik dostlarını fındık, fıstık, ceviz ve bademle besliyor.

YAŞAM 2.05.2024 13:14:00 0
Emirgan Korusu

Sarıyer İstinye'de yaşayan taksi durağı işletmecisi İsmail Sandıkcı, yaklaşık 8 yıl önce Emirgan Korusu'nda yürürken, etrafında gezinen ve ağaçlara tırmanan sincapları fark etti.

Cebindeki fındıkları çimenlere bıraktığında sincapların yanına yaklaştığını gözlemleyen Sandıkcı, gün geçtikçe koruya ziyaretlerini arttırdı.

Sandıkcı, yanında her seferinde fındık, fıstık, ceviz, badem ve çekirdek taşımaya başlarken, sincapları eliyle besleyebildiğini gördü.

Zamanla renk farkı, cinsiyeti, kulak, kuyruk şekli, boyut ve davranış şekillerinden sincapları birbirinden ayırt eden Sandıkçı, yuvalarının yerini de öğrendiği bazılarına Şapşik, Badem, Ponçik ve Coco gibi isimler taktı.

Sandıkcı, evdeki fındıklar bitince kuru yemişçiden aldığı ürünleri koruya getirirken, pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı uygulanınca kendisi için artık terapi haline gelen alışkanlığını belediyeye başvurup yabani hayvanları beslemek için izin alarak sürdürdü.

Bir süre sonra beslediği sincapların fotoğraf ve videolarını çekmeye başlayan Sandıkcı, bu görselleri çevresindekilerin yönlendirmesiyle açtığı "Bay Sincap" adlı sosyal medya hesabından yayınladı. Sosyal medya hesabını yurt dışında yaşayanların keşfetmesiyle Sandıkcı'nın ünü ülke sınırlarını aştı.

Kabuklu cevizleri kargalardan kaçırıp toprağa gömüyorlar

Sandıkcı, yanında getirdiği poşetteki kuru yemişleri avucuna koyup "gelgel" diyerek seslendiği sincaplara ikram ederken, sincapların kabuklu olan yemişleri daha sonra yemek üzere etraftaki kargalardan kaçırarak toprağa gömdükleri görüldü.

Koruyu ziyaret eden diğer vatandaş ve turistler de sincapları besleyen Sandıkcı'yı görünce cep telefonlarına sarılıp kayıt yaptı.

Sincaplara olan sevgisini anlatan Sandıkcı, yaz, kış kar, fırtına demeden her gün koruya geldiğini söyledi.

Kendisinin de günde 3-4 tane ceviz ve bir avuç fındık yediğini belirten Sandıkcı, sincaplara ise her gün 2 kilograma yakın kuru yemiş getirdiğini belirtti.

Sandıkcı, sincapların koru içerisinde nerede yaşadıklarını, hangi mevsimde, hangi havada, günün hangi saatinde nerede olacaklarını hemen hemen öğrendiğini anlattı.

"Buraya gelmeyince kendimde eksiklik hissediyorum"

Röportaj sırasında ağaçtan sarkan "Badem" adını verdiği sincaba kabuklu ceviz ikram eden Sandıkcı, koruya geldiğinde önce iç yemişle besleme yaptığını, daha sonra kabuklu yemiş verdiğini söyledi.

Sandıkcı, sincapların şu anda yavrulama döneminde olduklarını belirterek, iç yemişle karınları doyduktan sonra yuvalarına çıkıp yavrularını emziren sincapların, kabuklu yemişleri ise genleri gereği daha sonra yemek üzere toprağa gömdüklerini kaydetti.

Kargaların, yiyeceklerine göz diktikleri için sürekli sincapların peşinde gezdiğini kaydeden Sandıkcı, "Bunların düşmanı kediler. Fare cinsi oldukları için kediler bunları boğup parçalayıp olduğu gibi bırakıyor. O yüzden kargalarla bunlar devamlı kontak halinde. Hatta şöyle yaşadığım bir şey var. Sincabı yedirirken kargalar birden bağırmaya başladı. Sonradan çözdüm bunu. Bir baktım etrafıma arkadan kedi geliyor. Karga sincabı uyarıyor, tehlike geliyor, sincap doğru ağaca kaçıyor." ifadelerini kullandı.

Sandıkcı, kendisinin bir hayvansever olduğunu belirterek, "Sincap aşığıyım diyebilirim. Önceden bana sincaplarla günün 3-4 saatini geçireceksin deseler gülüp geçerdim. İnsanda bağımlılık yapıyor. Buraya gelmeyince kendimde eksiklik hissediyorum." diye konuştu.

 "Sincaplara kek, çikolata, hamur işi verilmez"

Günde yaklaşık 10 sincapla ilgilendiğini dile getiren Sandıkcı, geçen yıl zehirlenerek ölen Şapşik adını verdiği sincabı, arkadaşlarıyla birlikte korunun girişine gömdüklerini anlattı.

Sandıkcı, ziyaretçilerin koruda gördükleri sincapları kek, çikolata, hamur işi gibi ürünlerle beslememeleri gerektiğini vurgulayarak, "Benim bunların doğasına müdahalem günde 1 saat bile değil. O da belli periyotlarda. Kendi beslenme ihtiyaçlarını, ağaçlardan, topraktan, bitkilerden, palamut zamanı da palamutlardan karşılıyorlar." ifadelerini kullandı.

Sincapların Amerika gibi ülkelerde evlerde beslendiğini aktaran Sandıkcı, koruda "Evde besleyebilir miyiz?" sorularıyla karşılaştığında bu duruma karşı olduğunu belirttiğini aktardı.

İsmail Sandıkcı, "Bay Sincap" adını verdiği sosyal medya hesabının açılış hikayesini şu sözlerle anlattı:

"Burada hemen hemen her gün besliyordum. Yeğenim, 'Amca bir hesap açıp bunları paylaşsana.' dedi. Başta gülüp geçtim, sonra da sosyal medyada farklı mecralarda paylaştım birkaç tane. Baktım güzel tepkiler aldım, paylaşmaya da devam ettim. Sonradan sırf bunlar için bir hesap açtım, burada paylaşmaya başladım. Bayağı da ilgi gördü. Yurt dışından, yurt içinden çok arkadaş yazmaya başladı."

Sosyal medya hesabından sincapları görmek isteyenlerle randevulaşıp koruda buluştuklarını aktaran Sandıkcı, besleme yaparken çekilen bir videosunun yayılması üzerine, korunun sincap görmek isteyen yabancı turistleri de çektiğini sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Timsah gözyaşları merhametten değildir

Kocayayla’daki çadır skandalında yeni gelişme: BEBKA projesi yolda

BESOB Başkanı Bilgit: "Esnaf karını bilmiyor, enflasyon durdurulmalı"

Yıldırım'da üniversite adaylarına ücretsiz danışmanlık hizmeti

Senaryo Yazarlığı Atölyesi’ne yaşlısından gencine büyük ilgi

Mazbata tarihinden Haziran 2024'e: Nilüfer Belediyesi’nin borcu 1,4 milyar lira

Lozan Barış Antlaşması 101 yaşında

Ayasofya Camii, 25 Milyon Ziyaretçiyi Ağırladı

Gelinlik hayali kuran engelli kızın yüzünü temsili düğünle güldürdüler

Vali Mahmut Demirtaş’ın "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı" Mesajı

Arsa kavgasında akrabalar birbirine girdi, önce yumruklar sonra silahlar konuştu

Bursa'da bir iş yeri kurşunlandı

Heykel’de sokak hayvanları düzenlemesi tartışması: Yaşam hakkı mı, güvenlik mi?

Bursa Büyükşehir, satrançta Süper Lig’e yükseldi

Özer Matlı, 24 Temmuz Gazeteciler Günü’nü kutladı

Marmara sahilleri için sevindiren rapor

Oto faresini giydiği sarı tişört ele verdi

Bilgit’ten Çataltepe için yeni formül: 2 bin 600 üye sisteme dahil olacak!

Bursalı Kıbrıs Gazileri, 50 yıl sonra gazi oldukları topraklarda

Kaçak hafriyat dökenlere ceza

Siyasette yaz rehaveti halkta ekonomi gündemi

Bursa'da fabrika ve geri dönüşüm tesisinden yayılan yangın söndürüldü

62. Uluslararası Bursa Festivali’nde yıldızlar geçidi

Bursaspor’da hazırlıklar sürüyor

Marmara Belediyeler Birliği’nden çarpıcı sokak hayvanları raporu

Bursa'daki bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

AK Parti’de kongre süreci başlıyor, İl Danışma toplanıyor

Vakıfköy'de fabrikada çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı

57 yaşındaki kadının organları 5 hastaya umut oldu

Bursa'da fabrika ve geri dönüşüm tesisinde süren yangın yayılıyor

Yükleniyor