TVHB Başkanı Arslan: “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Murat Arslan, “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın tem
SAĞLIK 14.01.2023 11:53:00 0

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Murat Arslan, veteriner hekimlerin muayenelerinin kapanmasına neden olduğunu söylediği uygulamaya ilişkin açıklama yaptı.
Arslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Uygulamadaki mevzuata göre Veteriner hekim Muayenehanelerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat verileceği hükme bağlanmıştır. Ancak ilgili mevzuata aykırı olarak 2005 yılında çıkarılan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gerekçe gösterilerek belediyeler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı adı altında veteriner hekimlerden ayrıca ikinci bir ruhsat istemektedir.
Danıştay'ın kararları da bir işyerinin açılışına ve ruhsatlandırılmasına ait özel bir yasal düzenleme var ise belediyelerin ayrıca işyeri açılış ruhsatı isteyemeyeceği yönünde kararlar olmasına rağmen, Manisa’da faaliyet gösteren meslektaşımızın Fatih Gedik’in muayenehanesi, Manisa Yunusemre Belediyesi tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürlenmiştir.”
Veteriner muayenehanelerinde, gerekli ve zorunlu konuların denetlenmesini belirli hizmetleri yapma gibi harç alınmasını gerektirecek belediye faaliyetinin olmamasını, işyerinin kar amacı gütmemesini, özel kanunlar ile ruhsata tabi sağlık faaliyeti olmaması nedeniyle belediyeden işyeri açma izni almasını gerekli ve haklı kılacak hiçbir durumun söz konusu olmadığını belirten Arslan, “Üstelik veteriner hekim muayenehanelerinde hasta bakımı kesintisiz olmakta, kapatılması durumunda tedavi edilen hastaların mağduriyeti kaçınılmaz olmaktadır. 1930 yılında yürürlüğe giren 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile gerekli sağlık şartlarını sağlamak, hastalıklarla mücadele etmek, halk sağlığını korumak için Hıfzıssıhha Kurullarında yer alan bir meslek grubu olan veteriner hekimlerin ve muayenehanelerinin 2005 yılında çıkarılan bir yönetmelik ile belediyeler tarafından denetlenmesi, ruhsata tabi tutulması ve muayenehanesinin mühürlenmesi ve kapatılması kabul edilemez. Veteriner hekim muayenehanelerine, belediyelerden ikinci kez ruhsat alınmasını getiren bu haksız düzenlemenin diğer serbest meslekler olan doktor ve diş hekimi muayenehaneleri, avukatlık büroları, muhasebe büroları, noterler, mimar ve mühendis bürolarında olduğu gibi 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun’a bir torba yasa ile eklenerek halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın teminatı olan veteriner hekimlerin mağduriyetlerine son verilmesini talep ediyoruz. Manisa Yunusemre Belediyesi’ni aldığı bu karardan dönmesini ve yanlışlığı düzeltmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.


AK Parti'den 28 Mayıs için yeni reklam filmi: "Bir oydan ne olur deme"

Yolcular, otomobil sürücüsü ile tartışan kadın sürücü için yumruk yumruğa kavga etti

Traktör ve otomobil çarpıştı: 1 yaralı

Bursa'da oy kullanacak seçmen sayısı açıklandı

Şarampole yuvarlanan aracın sürücüsü yaralandı

Yalova Atatürk Merkez Araştırma Enstitüsünde korkutan yangın

Genç gardiyan feci kazada hayatını kaybetti

Kanadına kuş çarpan THY'ye ait uçağın seferi iptal edildi

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı

Çatalca’da tamirhanede yangın çıktı, 1 kişi yanarak öldü

Çaldığı eşyaları omzunda taşıyan hırsız kameralara yakalandı

Gebze'de motosiklet alışveriş merkezine daldı

Yangında binada mahsur kalıp bayılan genç kızı itfaiye kurtardı

Bursa’nın damak çatlatan lezzetleri Osmangazi’de tanıtılıyor

40 günde tamamlanan 3 köy evini gezen depremzede: "İnanmadım, geldim gözümle gördüm"

İslahiye’deki Osmangazi Evleri’nde yüzler gülüyor

İletişim Bakanı Fahrettin Altun: “Gençler, Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz"

Bu sezon Bursaspor'da en çok sahada kalan isim Ertuğrul Kurtuluş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes'in mezarını ziyaret etti

Küçüklerden mesaj dolu çizgiler

SEVGİNİN İÇİRİLMESİ

Mudanya’da ‘Poyraz’ coşkuyla esti

Afyonkarahisar yerli otomobili Togg'u davul zurnayla karşıladı

Bakan Soylu: "Dağlardaki terörist sayısı 77’ye düştü"

Şişli’de kurye ve taksici trafikte yol verme yüzünden birbirine girdi

Depremzede çocuklara Bursa morali

Borçlarınızı yapılandırma fırsatını kaçırmayın

Sahilde gönüllü temizlik

Türk mutfağı, tarihi meydana taşındı

Şırnak Valiliği'nden heyecanlandıran paylaşım! Gabar'dan petrol fışkırıyor

Yükleniyor