TVHB Başkanı Arslan: “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Murat Arslan, “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın tem

SAĞLIK 14.01.2023 11:53:00 0
TVHB Başkanı Arslan: “Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Murat Arslan, veteriner hekimlerin muayenelerinin kapanmasına neden olduğunu söylediği uygulamaya ilişkin açıklama yaptı.
Arslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Muayenehanelerimizin kapanmasına neden olan haksız uygulamaya son verilmelidir. Uygulamadaki mevzuata göre Veteriner hekim Muayenehanelerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ruhsat verileceği hükme bağlanmıştır. Ancak ilgili mevzuata aykırı olarak 2005 yılında çıkarılan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gerekçe gösterilerek belediyeler İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı adı altında veteriner hekimlerden ayrıca ikinci bir ruhsat istemektedir.
Danıştay'ın kararları da bir işyerinin açılışına ve ruhsatlandırılmasına ait özel bir yasal düzenleme var ise belediyelerin ayrıca işyeri açılış ruhsatı isteyemeyeceği yönünde kararlar olmasına rağmen, Manisa’da faaliyet gösteren meslektaşımızın Fatih Gedik’in muayenehanesi, Manisa Yunusemre Belediyesi tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürlenmiştir.”
Veteriner muayenehanelerinde, gerekli ve zorunlu konuların denetlenmesini belirli hizmetleri yapma gibi harç alınmasını gerektirecek belediye faaliyetinin olmamasını, işyerinin kar amacı gütmemesini, özel kanunlar ile ruhsata tabi sağlık faaliyeti olmaması nedeniyle belediyeden işyeri açma izni almasını gerekli ve haklı kılacak hiçbir durumun söz konusu olmadığını belirten Arslan, “Üstelik veteriner hekim muayenehanelerinde hasta bakımı kesintisiz olmakta, kapatılması durumunda tedavi edilen hastaların mağduriyeti kaçınılmaz olmaktadır. 1930 yılında yürürlüğe giren 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile gerekli sağlık şartlarını sağlamak, hastalıklarla mücadele etmek, halk sağlığını korumak için Hıfzıssıhha Kurullarında yer alan bir meslek grubu olan veteriner hekimlerin ve muayenehanelerinin 2005 yılında çıkarılan bir yönetmelik ile belediyeler tarafından denetlenmesi, ruhsata tabi tutulması ve muayenehanesinin mühürlenmesi ve kapatılması kabul edilemez. Veteriner hekim muayenehanelerine, belediyelerden ikinci kez ruhsat alınmasını getiren bu haksız düzenlemenin diğer serbest meslekler olan doktor ve diş hekimi muayenehaneleri, avukatlık büroları, muhasebe büroları, noterler, mimar ve mühendis bürolarında olduğu gibi 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanun’a bir torba yasa ile eklenerek halk sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, çevre sağlığı ve sağlıklı hayvansal gıdanın teminatı olan veteriner hekimlerin mağduriyetlerine son verilmesini talep ediyoruz. Manisa Yunusemre Belediyesi’ni aldığı bu karardan dönmesini ve yanlışlığı düzeltmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.


Bursa Valiliği'nde kurban bayramı kutlaması

Başkan Bozbey Büyükşehir ailesiyle bayramlaştı

Bursa'da bayramda ulaşım ücretsiz olacak

İnegöl Vergi Dairesi Futbol Takımı Shadow-Cup şampiyonu oldu

Bursa Büyükşehir personellerine çifte bayram

Yıldırım'da karne heyecanı

Yıldırım'da Erguvan coşkusu

Yıldırım'da gönüller bayram etti

Orhaneli’ndeki yangında 96 hektar orman kül oldu, ağaçlandırma çalışması başladı

Trafiğin tıkandığını gördü, geri viteste tehlike saçarak ilerledi

Bursa polisi Görükle Mahallesi’nde kuş uçurtmadı

Gürsu esnafına mektuplu sağduyu çağrısı

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı

TFF 2. Lig ve 3. Lig’de kura çekimi gerçekleştirildi

Bursa’nın ‘Kent Anayasası’ şekilleniyor

Kurbanlık firarda

Milli Takım’ın EURO 2024 özel şarkısı "Türkiye’m"in klibi yayınlandı

Başkan Bozbey’den Bursalılara müjde

Başkan Bozbey haziran ayı değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi

İnegöl Akhisar Spor Salonu ekim ayında hizmete giriyor

Bursa Valiliği'nden Selma Ateş açıklaması

Kutsal Topraklarda 17 Türk hacı adayı vefat etti

Bozdoğan-42 operasyonunda 58 şüpheli yakalandı

Bursa'da uyuşturucu operasyonu

Çin'den Yıldırım'a üst düzey ziyaret

Vali Demirtaş Osmangazi Belediyesi'ni ziyaret etti

Gazze'de ölü sayısı 37 bin 202'ye yükseldi

Enes Çelik Cumhuriyet Başsavcısını ziyaret etti

İnegöl'ün geleceği ortak akılla planlanıyor

Yıldırım Belediyesi'nden çölyak hastalarına kurban bayramı desteği

Yükleniyor