YÖK'ten yapay zeka devrimi: 17 yeni program açılıyor

Yükseköğretim Kurulu, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için 2'si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve 12 ön lisans programı açma kararı aldı.

EĞİTİM 5.03.2024 15:52:00 0
YÖK

YÖK, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun'da düzenlenen "Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Büyük Veri" toplantısıyla yeni programlar hakkında detaylı bilgi verdi. Başkan Erol Özvar, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri konularında nitelikli insan kaynağı yetiştirmek amacıyla lisans ve ön lisans seviyesinde program açılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

YÖK bünyesinde kurulan "Yapay Zeka Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu" tarafından yapılan incelemeler sonucunda önerilen programlar doğrultusunda 5 lisans ve 12 ön lisans programının açılmasına karar verildiğini açıklayan Özvar, bu programların bir kısmının ilk kez gerçekleştirileceğini vurguladı. Ayrıca, mevcut bilişim alanında faaliyet gösteren bölümlerin farklı üniversitelerde de açılması kararının alındığını belirtti.

Yapılan açıklamaya göre, lisans seviyesinde açılacak olan yeni bölümler "Veri Bilimi ve Analitiği" ile "Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi" olacak. Ön lisans düzeyinde ise tamamı yeni olan 12 program arasında "Yapay zeka operatörlüğü", "büyük veri analistliği", "otonom sistemler teknikerliği", "dijital dönüşüm elektroniği", "robotik ve yapay zeka", "oyun geliştirme ve programlama", "bulut bilişim operatörlüğü", "imalat yürütme sistemleri", "kurumsal bilişim uzmanlığı", "insansız araç teknikerliği", "ön-yüz yazılım geliştirme" ve "arka-yüz yazılım geliştirme" gibi programlar yer alıyor.

Programların belirlenmesinde sektör temsilcilerinin katkısının önemli olduğunu vurgulayan Özvar, programların kalite güvencesinin sağlanması için sektörden gelen geri bildirimlerin dikkate alındığını ifade etti. Ayrıca, bazı derslerin çevrim içi ve senkron biçimde büyük üniversitelerin öğretim üyelerince verileceğini ve öğrencilerin başka üniversitelerden ders alabileceğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, açılacak programlarda ortak müfredatın belirlendiği ve kalitenin ön planda tutulduğu vurgulandı. Öğrencilerin gelecekteki ihtiyaçları ve sektörün talepleri doğrultusunda programların oluşturulduğu belirtilirken, bilişim ve yapay zeka alanında uzman hocaların yanı sıra sektör temsilcilerinin de katkı sağlayacağı ifade edildi.

Yeni lisans ve ön lisans programlarının açılacağı üniversiteler arasında Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi gibi kurumlar bulunuyor. Bu programların yanı sıra, ön lisans seviyesindeki programlar çeşitli üniversitelerde hayata geçirilecek.

Yapılan bu açıklama ile YÖK'ün, üniversitelerdeki eğitim programlarını çağın gereksinimlerine uygun olarak güncellediği ve nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yönelik önemli adımlar attığı gözlemleniyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Timsah gözyaşları merhametten değildir

Kocayayla’daki çadır skandalında yeni gelişme: BEBKA projesi yolda

BESOB Başkanı Bilgit: "Esnaf karını bilmiyor, enflasyon durdurulmalı"

Yıldırım'da üniversite adaylarına ücretsiz danışmanlık hizmeti

Senaryo Yazarlığı Atölyesi’ne yaşlısından gencine büyük ilgi

Mazbata tarihinden Haziran 2024'e: Nilüfer Belediyesi’nin borcu 1,4 milyar lira

Lozan Barış Antlaşması 101 yaşında

Ayasofya Camii, 25 Milyon Ziyaretçiyi Ağırladı

Gelinlik hayali kuran engelli kızın yüzünü temsili düğünle güldürdüler

Vali Mahmut Demirtaş’ın "24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı" Mesajı

Arsa kavgasında akrabalar birbirine girdi, önce yumruklar sonra silahlar konuştu

Bursa'da bir iş yeri kurşunlandı

Heykel’de sokak hayvanları düzenlemesi tartışması: Yaşam hakkı mı, güvenlik mi?

Bursa Büyükşehir, satrançta Süper Lig’e yükseldi

Özer Matlı, 24 Temmuz Gazeteciler Günü’nü kutladı

Marmara sahilleri için sevindiren rapor

Oto faresini giydiği sarı tişört ele verdi

Bilgit’ten Çataltepe için yeni formül: 2 bin 600 üye sisteme dahil olacak!

Bursalı Kıbrıs Gazileri, 50 yıl sonra gazi oldukları topraklarda

Kaçak hafriyat dökenlere ceza

Siyasette yaz rehaveti halkta ekonomi gündemi

Bursa'da fabrika ve geri dönüşüm tesisinden yayılan yangın söndürüldü

62. Uluslararası Bursa Festivali’nde yıldızlar geçidi

Bursaspor’da hazırlıklar sürüyor

Marmara Belediyeler Birliği’nden çarpıcı sokak hayvanları raporu

Bursa'daki bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

AK Parti’de kongre süreci başlıyor, İl Danışma toplanıyor

Vakıfköy'de fabrikada çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı

57 yaşındaki kadının organları 5 hastaya umut oldu

Bursa'da fabrika ve geri dönüşüm tesisinde süren yangın yayılıyor

Yükleniyor